e smile

  • 339
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 yıl önce

2 eylül 2006 göztepe yürüyüşü

bir sonuç getirmesini umduğumuz yürüyüştür.

futbol takımı yıllardır ne uzayıp ne kısalan, muhtemelen epeyce uzun bir süre boyunca da bu durumu değişmeyecek olan, yetiştirmek yerine iyi-kötü sürekli oyuncu transfer eden ve bu yüzden takip edilmesi bile zor bir kadroya sahip karşıyaka'nın bir amacı olabilmesi, ligden keyif alabilmesi için göztepe'ye acilen ihtiyacı vardır. karşıyaka'nın madem şampiyon olmak, oyuncu yetiştirmek gibi bir hedefi yok; basketbol takımında altyapıya bile transferler yapıyor, o zaman ayakta kalabilmek için bir amacı olmalı. göztepe-karşıyaka rekabeti ise muhteşem bir amaç. kantarın topuzunu kaçırmadan yapılan karşılıklı atışmalar, maç sonucunda* rakip yakaya düzenlenen vapur seferleri, tam otuzbeşi, otuzbeş buçuğu ile izmir'in bu rekabete ihtiyacı vardır. dahası; izmir'in izmirli kimliğinin kaybolmaması için bu rekabete ihtiyaç vardır.

ben bizim görmediğimiz çok eski zamanlardaki gibi diğer takımlara karşı tribünde birlik olalım, rakiplere burayı dar edelim demiyorum. ben rekabeti düşmanlık boyutuna taşıyıp kulak keselim, bağırsak deşelim de demiyorum. ben sadece çocukluğumda yaşadığım rekabeti geri istiyorum. asansör de olsa süper lige çıkanın aşağıda kalanla dalga geçmesini, ertesi sene küme düştüğünde diğerinin ona kahkahalarla gülmesini istiyorum. ben eskisi gibi bir göztepe istiyorum ki eskisi gibi bir karşıyakam olsun.

eskisi gibi bir göztepe ve karşıyaka olsun ki şehrin küçük çocukları izmir'e kadar gelmiş fenerbahçe, galatasaray ve hatta gençlerbirliği** futbol okulları yerine karşıyaka'nın göztepe'nin futbol okullarını tercih etsin. etsinler ki bir süre sonra karşıyaka da göztepe de kendi çocuklarıyla yaşasın rekabetini. satın alınmış bir futbolcudan on kat daha fazla koşsun takımın öz çocukları, taraftar daha bir candan bağırsın kendi semtinin çocuğuna.

göztepe'nin 17 sene birinci lige çıkamadığı dönemde yaptığı meşhur bir tezahüratı vardı, adını anmayacağım şarkısının bestesiyle
"geçse de 15 sene
bitmese çekilen çile
adını yazdım kalbime
en büyüksün göztepe"
gibi bir şeydi eğer yanılmıyorsam. nasıl da imrenmiştim, nasıl da hayran kalmıştım.

şimdilerde karşıyaka tribünlerinde çok sevdiğim var bir tezahürat, mendilimde gül oya melodisiyle
kafayı çektik yine
daldık güzel hayallere
2012'de şampiyonlar ligi'nde
koyacağız real madrid'e
şampiyonlar finali'nde

küçük düşünemeyiz
biz küçük olamayız
hayal kurarken bile
elalemden farklıyız
biz karşıyaka'lıyız
karşıyaka çarşısıyız...

böyle manyak bir kitle var iki takımda da. ne takımından vazgeçiyorlar, ne de küçüklüğü kabul ediyorlar. biliyorum ki göztepe’li dostlarım böyle bir şeyi istemezler ancak ben de bu yürüyüşü gönülden destekliyorum. göztepe olsun ki izmir, izmir kalsın.

göztepe’nin çöküşüne bakın, karşıyaka’nın şimdiki durumuyla ne kadar çok paralellik gösteriyor değil mi? geçtiğimiz sezonlarda yüksek paralara transfer edilen ali asım balkaya, mustafa şahintürk, faruk namdar, mustafa gürsel, erhan namlı ve daha birçokları. sizlere servet çetin, bülent üçüncü, metin diyadin, ersen martin, mustafa özkan gibilerini hatırlatmadı mı? bu oyuncular gemiyi terk ettikten sonra sonra borç batağına giren göztepe, simsarların getirdiği ucuz gurbetçi futbolcularla küme düşmedi mi? bu yüzden değil mi yetiştirdiği iki-üç eli yüzü düzgün futbolcuyu başkalarına kaptırmaları? bu yüzden değil mi şimdilerde tesislerin elektrik-su parasını bile ödemekte zorlanmaları?

bakmayın şimdi iyi göründüğüne, karşıyaka da aynı yoldadır. son beş-altı senede kendi yetiştirdiği müzmin sakat yertek evren başaran, galatasaray altyapısında yetişen, sakaryaspor formasıyla dün 30 saniyede fenerbahçe’ye kontradan süper bir gol hazırlayan rasim vardar ve şimdilerde nerede olduğunu bilmediğim, ümit milli takıma kadar yükselen kiralık golcü gökhan kaba haricinde taraftarı heyecanlandırmayı başarmış bir tane oyuncusu yok karşıyaka’nın. yakın tarihte hep ergin ataman ile yakalanan inanılmaz seri ve ülkerspor karşısında finale çıkan basketbol takımı konuşuluyor. onlar bile amaçsız futbol takımının harcadığı sonsuz para yüzünden şimdi esamesi okunamayacak başarılar.

bu yürüyüş başarılı olmak zorundadır. olmak zorundadır çünkü izmir, izmir gibi kalmalıdır. göztepe ve karşıyaka bu şehrin kimliğinin en önemli parçalarıdırlar. göztepe olmalı ki karşıyaka olsun. karşıyaka kalmalıdır ki göztepe olsun. yoksa durum sanıldığından da vahim.

devamını okuyayım »