early hours

  • 95
  • 4
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

kilo almak isteyenlere tavsiyeler

bu başlıkta çok fazla bilgi kirliliği var. çok fazla tecrübem olmasa da bu konuyu farklı kaynaklardan araştırmış, üstüne kafa yormuş biriyim. kendi düşüncelerimi yazayım dağınık bir şekilde. belki yol gösterir birilerine. konu dışı genel bir öneri olarak diyeceklerim de var. saçma sapan ve tek bir türde kaynakları araştırmayın. her platforma girip her düşünceyi okuyun ama etkilenmemeye çalışın. tarafsız bi şekilde kendi kafanızda tartın. çok fazla şey okudukça bunları harmanlayıp aşağı yukarı bir fikir sahibi olmanız lazım (bu her konuda böyle aslında). şuanki beslenme alışkanlıklarınızı baştan sona gözden geçirin.

öncelikle bunun bir süreç olduğunun farkına varın. bir gecede bir haftada etki görememeniz, duraklama dönemleri yaşamanız normaldir. ilk önce eğer sağlığınız tam değilse besin eksiklerinizi tamamlayın vitamin demir vs. gibi. mümkünse hap vs olarak değil de doğal olarak bitkiden besinlerden alın. daha sonra neden kilo almak istediğinizi düşünün. sağlıksız da olsa sadece kilo almak istiyorsanız abur cuburdur fast fooddur abanılabilir. sağlıklı yol için kesinlikle en güzel başlangıç spor yapmak. hem hayatınıza muhteşem etkileri var. normalde spora bakış açım insanın enerjisini atabileceği kendini yorabileceği her şey faydalıdır idi, ancak biz kilo almaya çalıştığımız için kardiyo tarzı boşu boşuna kalori yakan aktivitelerden uzak durmamız daha mantıklı diye düşünüyorum. yöneleceğimiz şey ağırlıklarla uğraşmak. ilk akla gelen gym olsa da, evde vücut ağırlığıyla ve basit bir direnç bandıyla müthiş antremanlar yapabilirsiniz. kendinizi zorladıkça iştahınız artacak ve diğer bir sürü güzel etki (hormonlar uyku sağlık vs).

besin konusuna geleyim. protein ihtiyacınızı araştırın ve öncelikle gün içinde bunu tamamlayın. daha sonra karbonhidrat çok önemli. basit şeker oranı sizin sağlık beklentinize kalmış. ben mesela yulafımı da yiyorum, üstüne çöp abur cubur da yiyorum. şeker gerçekten zararlı bir şey (ben etkisini gözlemleyecek kadar bırakmasam da) ama bizim amacımız kilo almak şuanda. ve zaten metabolizmamız hızlı olduğu için her geleni yakıyoruz. fazlasıyla karbonhidrat lazım. son olarak yağ. protein ve karbonhidratın 1 gramı 4 kalori iken yağın 9 kalori. her yemeğinize fazladan yağ koyuyorsunuz bundan sonra. hem yemeğin lezzetini artırır. burada da karbonhidrattaki gibi sağlık ikilemi var. sağlıksız yağlar yerine zeytinyağı ve tereyağı tercih edebilirsiniz. muhteşem bir sağlıklı yağ örneği olarak kuruyemişler var mesela. lezzetli, pratik, besleyici bir ara öğün. makroların yanı sıra vitamin mineral vs sağlığımız için gerekli olan bi ton madde var. dengeli beslenme diye bahsedilen şey bu. yemeğinizin içine kattığınız yan ürünler vs çeşitli olmalı (bunlarla uğraştıkça yani yemeğe kafa yordukça, farklı şeyler denedikçe bence iştah da artıyor). meyve sebze tüketimi, yeşil yapraklı bitkiler vs vs.

tam bir öneri olmasa da aklıma gelen bir fikri yazayım; bloglarda vs kilo vermek için ne öneriliyorsa ben onları okuyup tersini uygulamayı değerlendiriyorum. mesela yağsız yiyorlar, siz yağı bol bol kullanın gibi. günümüzde her şey pahalı olsa da, pandemi güzel bir fırsat. market alışverişi ile evde yapılan yemekler hala ucuza geliyor bence. fast food her ne kadar basit bir kalori kaynağı olsa da, sağlıksız olmasının yanı sıra fiyat dezavantajı da var. abur cuburlar da yine pek ucuz sayılmaz. pirinç tavuk yumurta ekmek gibi temel şeyler hala avantajlı.

spor gerçekten tavsiye edeceğim ilk şey olabilir. kilo almasanız da kuvvetlenmeniz özgüveninizi artırır ve tartıda gördüğünüz rakam artık sizin için bir şey ifade etmeyebilir (benim gibi). hayatınıza diğer bütün etkileri de cabası.

sorunuz varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

devamını okuyayım »