easygoing

  • 213
  • 6
  • 3
  • 0
  • 3 gün önce

ak parti'nin oy kaybetmeme sebepleri

şu entry'de (bkz: #48088587) sayılan olumsuz özelliklerin hepsine katılıyorum. ama bu parti çalıştı da arkadaşlar. bu partiyi haklı gerekçelerle sevmeyebilirsiniz ama herşey siyah-beyaz olmak zorunda değil. bu adamların seçim meydanlarında ballandırarak anlattıkları meseleler de var.

birgün çöker mi diye endişe edelim, hala tamamı hizmete açılmadığı ve yapımı pahalıya mal olduğu için eleştirelim ama marmaray'ı yine de küçük görmeyelim mesela.

kamu borcunun yanı sıra özel sektör borçlanmasından, cari açıktan endişe edelim ama bunca yıldır kulu kölesi olduğumuz imf'den kurtulduğumuzu biz de bilelim çünkü akp seçmeni biliyor. ekonomiye girmişken, tamam ülke ekonomisi sıcak para girişine göbekten bağlı, tamam üretmiyoruz anca inşaata abanıyoruz, ama eskiden bu bile yoktu be kardeş. paranı bankaya koyardın, dolara, marka yüksek faiz veren imar bankası'na bel bağlardın.

suriye yüzünden reyhanlı'da kaybedilen insanlarımızı, bu krizin bize direkt ve dolaylı ekonomik maliyetini dile getirelim ama akp'nin dış politikada inisiyatif alabildiğini unutmayalım. tamam, bizim uzuna deli diyorlar, otoriter diyorlar, ama ne diyor diye bir kulak kabartıyorlar. adam dünya basınında yer buluyor. reklamın kötüsü olmaz, deli de deseler yine ne demiş diye bir kulak kabartıyorlar. dış politika demişken israil olayı oldukça önemli. milletçe antisemitiklik derecesinde israil'den nefret ediyoruz ve ilk defa bir iktidar israil'e açıktan cephe alabildi. itiraf edin, çoğumuzun içten içe hoşuna gitti bu diklenme.

tamam toki binaları çirkin, van'da olduğu gibi sorunlu, samsun'da olduğu gibi riskli, tonla yerde olduğu gibi çarpık ve hatta hukuksuz. ama milyonlarca kişi toki sayesinde ev sahibi oldu. ayda 300-500 tl verip ev sahibi oldu onca insan.

tamam thy hollanda'da çakıldı, apronda deve kesti, kadrolarını rize'den devşirdi, çalışanlarıyla defalarca bozuştu. ama dünyada en çok ülkeye uçan havayolu oldu. ülkenin marka yüzü oldu. reklam çekti messi'ye şirinlik yaptırdı. hakeza aselsan. geliştirdikleri insansız uçaklar, tanklar, onca ağır silah yüzde yüz yerli olmayabilir ama o ürünlere türk ismi verildi, yapımlarında türk mühendisler çalıştı, burda üretildiler.

ve bir diğer konuysa ülkenin çoğunluğunu oluşturan muhafazakarların kazanımları. senin laiklik, hayat tarzı v.b. vurgunun ülkenin ekseriyetinde bir oy karşılığı yok malesef. misal, bu ülkedeki kadınların çoğu başörtülü, türbanlı, yemenili, ne derseniz artık adına. bir kısmı rızasıyla, bir kısmı baba veya eş baskısıyla kapanmış olabilir ama bu kadınlar topluca akp öncesi yıllarda aşağılandılar. üniversiteye sokulmadılar, kiminin başörtüleri şiddet yoluyla başlarından sökülüp alındı. meslisteki başörtülü vekile (bkz: merve kavakçı) kürsüden hakaret edildi, çıkarın şu kadını dışarı, bu kadına haddini bildirin dendi. hem de başbakan tarafından. yine mesela imam hatipliler. tamam bu okullar kuruluş amacının dışına çıktı, çok öğrenci aldı, şişti, mantar gibi yayıldı. mezunlarından rejim düşmanları da çıkardı. ama o okullarda okuyan on binlerce öğrencinin üniversite sınavını kazanma hakkı bir anda ellerinden alındı. ham puanla ilk bine girip boğaziçi, odtü yerine yozgat'a çorum'a okumaya gittiler çünkü orta öğretim başarı puanları kesildi. bu kesinti yeni başlayanlar için değil, artık lise son sınıfa gelmiş mezun olacak öğrencilere dahi uygulandı. on binlerce öğrencinin rüyaları bir anda yıkıldı. şimdi o on binlerin, onların ailelerinin akp'ye oy vermesi sizce anormal mi?

bir diğer dışlanmış kesim kürtler akp yıllarında çok çektiler. kck operasyonlarında şiddet eylemlerine hiç bulaşmamış binlerce aktivist, siyasetçi yok yere hapse atıldı. ama kürtçenin kullanımı ve öğreniminden tutun kürt siyasal haklarının meşru zemin kazanmasına kadar genişlemeler de akp zamanında oldu. kim olsa aynısını yapardı, dünya değişti, ab baskı yaptı, akp vermedi dtp/bdp/hdp aldı diyebilirsiniz, ama bunlar oluken yasama ve yürütme akp kontrolündeydi. bu yüzden güneydoğu'da hdp'den başka sadece akp var olabildi. hatta bilmiyorum farkında mısınız ama ister güneydoğu illerini alın iste doğu anadolu illerini, bölgesel bazda ikisinde de akp oyları hdp oylarından fazladır. adıyaman'da oy bazında akp, hdp'yi ona katlar mesela. elazığ'dan hdp oy çıkaramaz, elazığlı selahattin demirtaş gibi isimler başka illerden aday olurlar mesela. tüm doğu hakkari, şırnak, diyarbakır'dan ibaret değil sonuçta.

dediğim gibi tüm bunlar basın üzerindeki baskının, yolsuzlukların, gezi'nin, soma'nın, ergenekon/balyoz ve kck soruşturmalarındaki haksızlıkların mazereti olamaz. bu saydıklarıma bakıp akp'ye oy verin demiyorum, ama akp'ye oy veren milyonlara bidon kafalı demek çözüm değil. bu insanlar ülkede bazı kazanımlar görüyorlar. eleştirirken de gerçekçi olmak lazım.

devamını okuyayım »
02.01.2015 22:35