ebysg

  • ağır abi (452)
  • 780
  • 6
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

game of thrones

spoiler olabilir de olmayabilir de

takımlara şöyle bir göz atalım.

bir tarafta andallar'ın, ilk insanlar'ın, rhoynar'ın ve yedi krallık'ın kraliçesi, khaleesi, meereen kraliçesi, zincir kırıcı, ejderha kayası prensesi, daenerys targaryen fırtınadadoğan (kopyalarken yoruldum amk)

zaman içerisinde oldukça güçlü bir takım oluşturan dany taht oyununda oldukça iddialı hale geldi. zaman içerisinde lekesizler ve dothrakiler gibi 2 güçlü hücum ekibine sahip oldu. bunun yanında 3 adet ejderhanın anası olması da cabası. orta sahada oyuna zeka katacak tyrion lannister ve varys’in ekibe katılmasıyla mental olarak güçlü bir hale geldi.

kişisel koruma ve hizmet için kendilerini dany’e adayan gri solucan, missandei, jorah mormont, daario naharis’i de katarsak yıllar içerisinde şampiyonluğa yürüyecek kadronun oluştuğunu görebiliyoruz. barristan selmy’nin kaybı tabi ki önemli. yine de kadroda olduğu sürede genç yeteneklere gerekli tecrübeyi aktarmış olması önemliydi. son olarak kızıl büyücü kinvara’nın da yedek kulübesini güçlendirdiğini unutmamak lazım.

essos sürgünü sırasında başına gelen bir çok hengameden üzerine katarak çıkması daenerys’in liderlik koltuğu (iron throne) için hazır olduğunun göstergesi haline geldi.

diğer tarafta gece nöbeti’nin lord kumandanı jon snow var.

hayatın sillesini ağır yiyenlerden olan jon snow’un kimliği halen bir muamma. türlü komplo teorisine mezelik yapan bu bilinmez durum esmer kahramanımızın havasına hava katıyor.

gece nöbetinin lord kumandanı olarak belli bir ağırlığa sahip. fakat gece nöbeti ciddi hizip, çatışma ve sürtüşme sonucu zayıflamış durumda. öte yandan white walker’lara karşı cephe savaşında yabanılların yardımına koşmuş olması sebebiyle güçlü bir yabanıl desteğini arkasına aldığı aşikar. bu destek içerisinde bir devi * de barındırıyor.

ordu gücü bakımından yeterli desteğe sahip olmasa da stannis baratheon mevzusundan kendi safına geçen davos seaworth ve kızıl büyücü melisandre orta saha için önemli. hatta melisandre’nin son dakika golüyle jon’u hayata döndürmesi mücadelesini uzatmalara götürdü diyebiliriz. yine orta saha da yumuşak tekniğine karşın şansı ve zekası ile mücadelelerden başarıyla çıkan sadık samwell tarly kıymetli bir takım arkadaşı. yine takımın dinamasu eddison tollett’in katkılarını da unutmamak gerekli.

üvey kız kardeşi sansa stark’ın kiralık gittiği takımlardan tecrübe kazanarak geri gelmesi takım açısından olumlu katkı verebilir. sansa ile beraber takıma katılan brienne of tarth ise savunmayı toparlayıp ciddi katkı sağlayabilecek bir güç. istikrarsız baş belası oyuncu petyr baelish’in takıma katılabileceğine dair dedikodular krallık basınında sürüyor. yine basında ismi çıkan isimlerden brynden tully takıma kiralık olarak katılabilir.

yedekten topa girebilecek kardeşi üç gözlü karga bran, amcası benjen stark sürpriz katkı yapabilir. yine kardeşi arya’nın takıma direkt katkı yapmasa da rakiplerin önünü kesme adına devreye girebileceğini de eklemek gerek.

kuzeyin ötesini görmesi, night king’i ve white walker’larını da içeren ciddi cephe tecrübesi, kumandanlık ve bilgelik eğitimini esaslı kişilerden almış olması, babasının rahle-i tedrisatı, warg yetenekleri, ölümden dönmüş olması ve unutmamamız gereken sadık ulu kurdu ghost ile jon snow takımını zorlu şampiyonluğa götürebilecek yeteneğe sahip.

aşık lannister kardeşler, high sparrow hoca, dorne kevaşeleri falan pek umrumda olmadığından haklarında bir şey yazmıyorum.

spoiler olabilir de olmayabilir de

devamını okuyayım »