echo man

  • delikanlı (431)
  • 927
  • 17
  • 7
  • 3
  • bugün

başkanlık sistemi erdoğan'ın sonunu getirecek

(bkz: 2017 siyaset krizi) başlığında azıcık belirtmiştim.

cumhuriyet devrimi mustafa kemal'in daha atatürk olmadan önce halka kabul ettirmeye çalışmıştır. sonuçta halk o zamanlar çok ağır zayiat (uzun bir savaş dönemi, o zamana dek ilk kez mutlak bir askeri savaş kazanılması vb.) sonrası toparlanma evresinde mustafa kemal bir şeyi fark etti. çağın gerekliliği. o aslında dünya için çok büyük bir şey yapmadı. o dünyanın ihtiyacı ne olduğunu dünden iyi biliyordu.

bana göre kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı, cumhuriyet devriminden daha büyük bir devrimdir. bu fikrim onu aşağılamak yada cumhuriyet'i küçük görmek amacıyla değil. anlatmak istediğim onun aklındaki türkiye için temel cumhuriyet'ti ve dünyada ihtiyaç vardı.

şimdi ise sayın cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan beyfendisi! dünya için şartın ekonomik güç gerektiğinin farkında değil.

şuan fiilen ülkenin hem başbakanı hem cumhurbaşkanı hem baş muhtarı hem baş çobanı olduğunu farkında değilse biri ona söylesin!

başkanlık sistemi onun dokunulmaz bir saddam hüseyin olarak hayata geçirmek istiyor. saddam hüseyin'in aşırıcı şekilde dünyada ağabeylerini unutup kaşınması ırak halkını bu hale getirmiştir.

ülke yönettiğinin bilincini en ağır şekilde kaybedenler, tarih boyunca affedilmemiştir. oda bunun farkında. bir seçim kaybetmesi her şeyin ve her şeyin çözülmesi anlamına gelirdi. bu yüzden kademeli olarak çözülmeyi engel olmaya çalışıyor.

bugün türkiye cumhuriyet'inin resmi cumhurbaşkanı.
bugün türkiye cumhuriyet'inin fiilen tek adamı.
bugün türkiye cumhuriyet'inin her istediği olan tek adamı.
bugün türkiye cumhuriyet'inin en güçlü adamı.

bu güç patlaması kabul edilebilecek bir şey değildir. mustafa kemal atatürk bu gücünü halkı hep bir adım ileri götürmek için çok sert yöntemler kullanmış olabilir. bana göre mustafa kemal atatürk vizyon sahibi bir adamdı. ama bugüne bakınca siyasetçilerin hiçbirinde bu şekilde karakter oturması görünmemekte.

doğruya doğru aziz türk milleti büyük bir kandırmaca içinde. bu kadar kanlı eylemler fetö, ışid, abd (cia), pkk vb. illegal örgütlerin bir başına yıpratıcı güce sahip olması içerinden de (devlet içi kriptolar) destek aldığı aşikardır.

recep tayyip erdoğan bunu en net bilen kişilerden biridir. buna çözüm olarak kendisini bu ülkenin başına god mode açarak yönetmeye kalkışıyor. işte burada hata yapıyor. sanıyor ki eğer ben başkanlığı getirir, her istediğim daha hızlı gerçekleşir, şuan ayak bağı olan fetö'cü milletvekillerini teperim derdinde. sormazlar mı bu kadar kripto senin partinde ne işi var.

gelelim asıl konuya başkanlık sistemi bir iç hesaplaşmanın dışa vurumudur. cumhuriyete açıktan oluşan bir kinin dışa vurumudur.

benim fikirlerim oldukça nettir. bu ülkenin kaldıramayacağı tek şey tek adamlılıktır. zaten şuan yavaşlatılmış şekilde yaşanır iken bile iç çekişme gösteriyor.

"efendiler ve ey millet iyi biliniz ki türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. en doğru ve en hakiki tarikat, tarikatı medeniyedir."

mustafa kemal atatürk.

devamını okuyayım »
05.01.2017 01:51