ecnebi

  • anarşist (239)
  • 536
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ipek ongun

çok tehlikeli bir yazar.

kendisiyle tanışmamız, tavsiye ettiğim hiçbir kitabı okumayıp bu yazarın yazdığı tüm kitapları okuyan 12-13 yaşındaki kardeşim sayesinde oldu. daha öncesinde ne bir kitabını okumuşluğum ne de oksijen tükettiğinden haberdar olmuşluğum vardı. neyse, abi psikolojisi olsa gerek kardeşimin okuduğu kitabı alıp, "neymiş lan bu" diyerekten başından, ortasından ve sonundan birkaç sayfa okudum. yer ve kişi isimlerini hatırlamıyorum lakin şuna yakın minvalde şeyler yazmaktaydı okuduğum kısımlarda;

"ayşe, gonca ve ben bugün okuldan kaçıp akmerkez'e gittik. yemek, alışveriş, sinema falan derken zaman su gibi geçmiş. az daha eve geç kalacaktım. ah keşke mehmet'lerin yazlığı bodrum yerine marmaris'te olsa da tüm yaz beraber olsak deniz kum güneş bla bla bla"

yazarın tehlikeli olmasının tek nedeni var, o da kitabın hedef kitlesi. hedef kitleniz çocuklar olmaz, yazın o zaman istediğinizi. fakat 10-12 yaşında, daha götünün yerini bilmeyen çocuğa bu imkanları standart olarak anlatırsanız ve o çocuk bağcılar'daki evinde yatağını kardeşiyle paylaşmak zorundaysa yalnızca hayattan nefret eder.

istatistiklere göre doğu'da televizyonların yaygınlaşmasından sonra genç kızlar arasında intihar oranı deliler gibi arttı. insanlara dizilerle, kitaplarla ve filmlerle kendi hayatınızı o kadar çok anlattınız ki, artık başka türlü bir hayatın varlığına inanmıyorlar.

nerede kaldı lan lokantada hesap ödemek için cebimizden çıkarttığımız parayı görgüsüzlük olmasın diye masa altında ayarlayıp da öyle verdiğimiz günler? nooldu lan bize hakikaten?

devamını okuyayım »
19.11.2008 03:30