edebiyat okudum

  • 2064
  • 15
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

24 nisan 2021 ermeni soykırım yasasının kabulü

not: bu arada başlığın konusu abd başkanı joe biden'ın sözde ermeni soykırımını kabul etmesinden çıkıp "ermeni soykırımı iddialarına karşı cevaplar" gibi bir minvale kaydı farkındayım. moderatörler isterlerse başlığa bu şekilde editleyebilirler.

arkadaşlar günümüzde özellikle osmanlı,rus ve ingiliz arşiv belgeleri osmanlı devletinin ermenilere sistemli bir soykırım uygulamadığını kanıtlar niteliktedir. bu konuda bir çok yerli yabancı araştırmacının görüşleri mevcuttur. büyük tarihçi ve oryantalist bernard lewis'den tutun. justin mccarthy, heath lowry gibi isimlere çoğu tarihçi 1915 olaylarının ermenilerin silahlı çeteler kurup yerli halkı öldürdüğünü ve osmanlı'nın buna karşın bir tehcir planı uygulamaya koyduğunu söylemektedirler. ayrıca bu tarihçiler 1915 olaylarına "soykırım" denmesini kabul etmemektedirler.

osmanlı devletinin bu tehcir planı uygulamaya koyulurken bile izmir, istanbul, bursa gibi şehirlerde bile ermenilerin yaşamaya devam ettiğini hatırlatmak gerekir. yine bu tehcir yapılırken osmanlı devleti, ermenilerin mallarını yağmalayıp onları öldürmeye çalışan osmanlı tebasından kişilere bile cezalar vermiştir. bu bağlamda, o dönemde 1671 kişi tutuklanmış 67 kişide ölüme mahkum edilmiştir. paylaştığım haberde bahsettiğim bilgilerin yer aldığı belgenin başbakanlık arşivindeki yeri belirtiliyor isteyen bakabilir.
kanıt

bu nasıl bir soykırımdır ki, soykırım! yapan devlet soykırım yapacağı kişilere saldıran kendi ırkından veya halkından insanları cezalandırıyor. böyle soykırım mı olur? ya da şöyle söyleyelim tehcir ettikleri insanlar ölmesinler diye elinden geleni yapan bir devlet nasıl soykırımla yaftalanabilir? kaldı ki devletin o dönemde birden fazla cephede savaşta olduğunu ve zor durumda olduğunu da hatırlatalım. bu arada ermenistan'ın ilk başbakanı ovanes kaçaznuni'nin yazdığı hatıratında osmanlı'nın doğru yaptığını söylemekte ve "bizleri tehcir etmekten başka yapabilecek bir şeyleri yoktu" demektedir. onu da hatırlatalım.
kanıt

neden tehcir edildikleri ise insanın tüylerini diken diken eden bir konudur. ermeni çetecilerin türk ve kürt köylerini basıp sivillere tecavüz edip öldürdükleri herkesin malumudur. bu durum osmanlı arşiv belgelerinde yer alan belgelerle ortaya çıkarıldığı gibi, ermeni çetecilerinin türk ve kürt köylerini basıp katliam yaptıklarının kanıtlarını rus arşivlerini inceleyen mehmet perinçek de ortaya çıkarmıştır. örnekler;

görsel "ermenilerin yaptığı yağmalar müslümanların öfkesine yol açıyor"
görsel ''ermeniler, kürt kadın ve kızlara tecavüz etmekten suçlu bulundu"
görsel
görsel "rum ve ermeniler kürt köylerini yağmalıyor ve kadınlara tecavüz ediyorlar"
görsel "1920 yılına gelindiğinde bile ermenilerin saldırıları bitmiyor."

1915 olayları öncesi ve sonrasında bir çok ermeninin öldüğü yalan değil. burada soykırım yalancıları tarafından hem sayı hem de bu insanların ölme biçimleri konusu tahrif edilmeye ve sulandırılmaya çalışılmaktadır. bu konuda ki en iyi kaynak hem osmanlı hem yabancı arşivleri didik didik edip konuyla ilgili belgeleri yayınlayan yusuf halaçoğlu hocadır. kendisinin rakamları verdiği makale şurada;
kanıt

ermeni vatandaşların nasıl öldüklerini özetlemeden önce şunu belirteyim. 1 milyon, 1.5 milyon gibi abartılı ölüm rakamlarının hiçbiri tarihi ve bilimsel dayanağı yoktur. var diyen gelsin argümanını sunsun. üstte paylaştığım makalenin 25. sayfasında görüleceği gibi 15 farklı yabancı araştırmacının verdiği bilgilere göre osmanlı'da o dönem ermeni nüfusu 1.2 milyon 1.7 milyon arasındadır. ve yine aynı makalenin 15.sayfasında verilen bilgiye göre zorunlu göçe tabi tutulan nüfus sadece 438 bindir. halaçoğluna göre bu nüfusun 380 bini suriye'ye varabilmiş. 120 binlik bir kayıp var burada. bu kayıpların bir bölümü yolda kafilelere saldıranlardan ötürü kalan hatrı sayılır bir nüfusunda bulaşıcı hastalıklardan dolayı öldüğü düşünülmektedir.

geriye kaldı ortalama 1 milyon ermeni nüfusu. soykırım yalancılarına göre bu 1 milyon ermeni de öldürülmüş ve ermeni nüfusu dünyada bitirilmiş, günümüzde bir tane bile ermeni kalmamıştır!! gerçekten şaka gibi iddiaları var bu arkadaşların.

1915 olayları öncesinde sırasında ve sonrasında 400 bin ermeninin rusya'ya kaçtığı bilinmektedir. günümüzde 3 milyon nüfusa ulaşan ermenistan'ı kuranlar o dönem rusya'ya kaçan 400 bin ermenidir. tabi bu kaçanların da bir bölümü gönüllü birlikler kurarak rusya ile birlikte osmanlı'ya karşı savaşmışlardır. bunun da belgesi rus arşivlerinden çıkarılmıştır. paylaşacağım. geri kalan ermeniler ise buhar olmadılar arkadaşlar. yine hatrı sayılar bir nüfusun iste yurt dışına çeşitli ülkelere kaçtığı bilinmektedir. yurt dışında hatırı sayılır bir nüfusa ulaşan ermeniler bir anda allah tarafından o ülkelere spawn edildi sanmıyordunuz değil mi? hayır tabi ki. kendi istekleri ile göç ettiler veya ermeni/rus ve osmanlı kuvvetleri arasında kalmak istemediler.

peki ne kadar ermeni vatandaş öldü? yusuf halaçoğlu'nun makalede verdiği rakam 300 bin civarıdır. önceden 1, 1.5 milyon ermeni öldü gibi mantık ve tarih dışı rakamlar üreten soykırım yalancılar günümüzde bu iddialarından vazgeçmişlerdir. zira ellerinde hiç kaynak yoktur. kamuoyunda perinçek-isviçre davası olarak bilinen davada, ermeni tarafının avukatı geoffrey robertson'un "en düşük tahmin alınsa dahi, çoğu kadın ve çocuk 350 bin kişinin öldürülmesinin bile oldukça korkunç bir şey" demesi de ermeni diasporasının 1, 1,5 milyon insan öldü tezinden vazgeçmek zorunda kaldığını kanıtlıyor. peki sadece bu mu? tabi ki değil. ortada rakamlar var. o dönem osmanlı'da yaşayan ortalama 1,5 milyon kişinin nerelere dağıldığı ortada. yukarıda da anlattım. kimisi rusya'ya kaçtı ve devamında ermenistan'ı kurdu. kimisi de yurt dışına kaçtılar.
link

yusuf halaçoğlunun verdiği rakama göre ölen 300 bin kişinin muhtemelen yarısının bulaşıcı hastalıklar ve konvoylara maalesef yapılan saldırlarda öldüğünü söyleyebiliriz. peki kalan ermeni nüfusu nasıl öldü? çok basit arkadaşlar bu sorunun cevabı. ermeniler o dönem osmanlı'nın ruslarla yapılan savaşta gönüllü birlikler halinde rusların yanında savaştılar. 1914 1918 arası osmanlı'nın 400 bin italya'nın 274 bin, almanya'nın 187 bin askerini kaybettiğini düşünürsek ermenilerin baya bir asker kaybettikleri söylemek yanlış olmaz. ermenilerin rusların yanında savaştığını "rus devlet arşivlerinden 150 belgede ermeni meselesi" kitabında rus devlet arşivinden belgelerle görebilirsiniz. örnek;
görsel
görsel
görsel "büyük sovyet ansiklopedisi" isimli kitapta ermeni meselesi isimli maddeden alıntı.

bilmem kaçıncı üst edit:
sonuç olarak hem osmanlı hem rus arşivleri hem de bernard lewis ve justin mccarthy gibi tarihçilerin eser ve söylemleri 1915 olaylarına ermeni soykırımı denemeyeceğini kanıtlar niteliktedir. türkiye'den ise yusuf halaçoğlu'nun osmanlı arşiv belgelerine dayanan iki çalışması ve mehmet perinçek'in rus arşivlerine dayanan yanılmıyorsam 3 çalışması var. yani olay hiç de öyle dedikleri gibi herkesin kabul ettiği bir durum değil. hele tarihçilerin hiç değil. bu olayları türklerin yaptığı bir "soykırım" olarak nitelendirenlerin başını fransız parlamentosu ve abd senatosu'nın çekmesi ise hiç tesadüf değil. bu konuların hepsi ayrı ayrı uzun değerlendirebilecek konular.

ben sadece konuyla ilgisi ve bilgisi olmayanlar için bir şeyler söylemek istiyorum. bir kere 1915 olayları her şeyden önce bir meşru müdafaadır. günümüzden düşünün. batıda yunanistan ile doğuda ise ırak ve suriye koalisyonu ile savaşı girdiğimizi. ülkede seferberlik ilan edildiğini ve erkeklerin askere çağrıldığının düşünün. ve tüm bunlar olurken doğu anadolu illerinde askere çağrılmayan hristiyan bir halk olan ermenilerin siz savaşa devam ederken çeşitli çeteler kurup, van ağrı kars erzurum illerinde köyleri basarak kadın ve çocukları öldürdüklerini tecavüz ettiklerini düşünün. ve bu bir iki değil yüzlerce köyü basıp binlerce insanı öldürdüklerini düşünün. siz bu ülkenin yöneticisi olsanız ne yapardınız? içimizdeki vatansızları bir kenara bırakırsak büyük çoğunluğunuzun bir karşılık verirdik, onlara karşı savaşırdık dediğinizi duyar gibiyim. üç paşaları pek sevmem ama özellikle ne talat ne de enver haydi toplu tüfekle gidelim suçlu suçsuz bütün ermenileri katledelim falan demediler arkadaşlar. tekrarlıyorum demediler. ben de sevmem kendilerini fakat ne üç paşalar ne de bizim atalarımızın hiç bir tarihte böyle bir vicdansızlığı görülmemiştir.

eğer deselerdi ki ya kardeşim bunlar bizi sırtımızdan vurdu hadi hepsinin evlerini başlarına yıkalım(haklılardı bu arada) suçlu suçsuz demeden(nasıl ayıracaksın zaten) hepsini öldürelim o zaman tamam derdim vallahi tamam derdim. fakat adamların yaptıkları şey, savaş halinin devam ettiği ruslar ile onlara yardım eden sınır bölgesinde ki ermenileri, ülkenin başka bir iline taşımaktır. bu kadar. zira bunu yapmasalar bu çeteciler faaliyetlerine devam edecek vee bu sefer gerçekten hepsini öldürmek zorunda kalacaksın. ve iddia edildiği gibi 1.5 milyon değil 490 ermeni tehcire tabii tutuluyor. bunun belgesi osmanlı arşivlerinde var kaynak vericem birazdan. sonuç olarak hem sürgün sırasında yeterince koruma sağlanamaması, bedevilerin saldırıları vs ermenilerin de büyük acılar çekmelerine ve yüksek sayıda ölüme sebep olmuştur bunu yalanlayan yok. fakat dediğim gibi osmanlı savaş içindeyken zor bir karar alıp kendisine ihanet edenleri bu ülkeden göndermek ve kendisine ateş edenlerin tüfeklerini götlerine sokmak dışında bir şey yapmamıştır. buna soykırım denemez dense dense meşru müdafaa denir.

kaynakları vermeden bernard lewis'in sözde ermeni soykırımı ile ilgili düşünceleri. bunu özellikle bir sürü tarihçi soykırım var diyor diyip kaynak veremeyen aptallar dinlesin.

"ermenilere yapılanlar nazilerin yahudilere yaptıkları ile bir tutuluyor bu kesinlikle büyük yalancılıktır. ermenilere yapılanlar uzun yıllar devam eden büyük bir ermeni silahlı ayaklanmasının sonucudur."

"ermenilerin osmanlıyı işgal eden rus birliklerine katıldıklarını kanıtlayan belgeler var. hatta ermeni isyancıların van'ı alıp ruslara verdikleri biliniyor. daha sonrasında türkler ermenileri tehcire tabi tutuyor. bu yaşanan ermeni rus savaşı ve ermeni tehciri sırasınra 1 milyonlara yakın ermeni ölüyor. bu ölen ermenilerin çoğu düzensiz birliklerce ve kendilerine yapılanlara karşılık veren köylülerce öldürülüyor. fakat özellikle tehcir sırasında osmanlı hükümetinin bu ölümleri, ermenilere saldıranları durdurmak için çalıştığına dair belgelerde var."
kanıt

konuyla ilgili diğer kaynakları vermeden önce şunu söyleyeyim. yusuf halaçoğlu milliyetçi ben okumam diyenler olabilir. onun kitaplarının en az yarısı belgelerden oluşuyor. o yıllarda oluşturulmuş belgeleri okusanız yeter size. eğer kendisinin taraflı yazacağını düşünüyorsanız. ona inanmayanlar için üstte bernard lewisi paylaştım zaten. altta da mccarthy'nin eserini paylaşıyorum.

kaynakça

http://dunyasavasi.ttk.gov.tr/…rgunmusoykirimmi.pdf
makale
https://turksandarmenians.marmara.edu.tr/…anmalari/ ermeni tehciri sırasında görevlerini aksatan askerlerin divan-ı harpte yargılanması
https://www.tc-america.org/…/pdf/mccarthy-turks.pdf
halaçoğlu1
https://turksandarmenians.marmara.edu.tr/…r/icerik/
halaçoğlu2
mccarthy
perinçek1
perinçek2
link

üst edit: başlıkta 5.sayfaya kadar okuyup, mantıklı bulduğum tespitleri ve farklı yorumları sizler için derledim;
(bkz: #122331060) bunu mutlaka okuyun
(bkz: #122331517) bunu da
(bkz: #122336641)
(bkz: #122330117)
(bkz: #122330256)
(bkz: #122336367)

üst edit2: yazmaya çabaladığım tezimi falan bir kenara bıraktım. başlıktaki bütün yorumları okudum. herkesin yorumu değerli fakat uzun uzun konuyu değerlendiren arkadaşlar var. bu yorumları da paylaşıyorum. bu başlık tarihe not olarak düşülsün. düşülsün ki herkes neyin ne olduğunu görsün. 12.sayfaya kadar paylaşıyorum. yeni yorumlar gelirse de onları da paylaşacağım;

(bkz: #122336037) bir iktidar eleştirisi
(bkz: #122335910) konuyu güzel toparlamış.
(bkz: #122334160) bazı kaynaklar vermiş. bu kaynaklara mehmet perinçek'in rus arşivlerinden derlediği belgeler ile yazdığı kitaplar da eklenebilir.
(bkz: #122332437) israil ile bu denli kötü olmasaydık, dış ilişkiler ve ulusal çıkarlarmızı koruma bağlamında bu kadar kötür durumda olmayacağımıza düşünen bir arkadaş. katılıyorum.
(bkz: #122342842)

maalesef çok doğru bir yorum;
(bkz: #122372816)

başlık bize kalmış. bilgi yanlışlıklarını düzeltip, tekrardan anlatıyorum konuyu dilim döndüğünce.

söylenene göre abd başkanı joe biden yarın ilk defa bir abd başkanının yapacağı şekilde 1915 olaylarını soykırım olarak kabul edecekmiş.
kaynak

öncelikle şunu söylemeliyim, abd senatosu ve 50 eyaletin 49'u bu sözde soykırımı, soykırım olarak kabul ediyor zaten;
kaynak

burada eğer gerçekleşirse ilk defa bir abd başkanı bunu soykırım olarak kabul etmiş olacak. ben bunun da pek bir şey değiştirebileceğini zannetmiyorum. çünkü, ulusal devletlerin soykirimlari kabul etmeleri hiçbir seyi degistirmez. bir seyin soykirim olup olmadığına uluslararası mahkemeler karar verir. biden bunağı değil.

son olarak şunu da eklemeliyim, mevcut iktidar sayesinden bir taştaşımızı rusya diğer taştaşımızı ise abd'ye kaptırdığımız için buraya geldik. dış politika eşi benzeri görülmemiş yanlış adamlar ve olanlara ses çıkarmamalar sayesinde buraya geldik. örneğin yeterince derdimizi yokmuş gibi esadla bozuşup 5 milyon suriyeliyi başımıza bela aldık. örneğin mısırla yalandan yere kavga ettik.

ve örneğin, 12 ada dışında egemenliği devredilmemiş adalara lozan'a aykırı şekilde asker ve silah çıkaran yunanistan'a gık çıkarmadık yıllarca. şimdi o konuda başımıza bela oldu. neyse bu liste uzattıkça uzar.

sonuç olarak biden bunu soykırım olarak kabul ediyorum derse ben bunu sonra ki iktidarlar için bir fırsat olarak görüyorum. suriyelileri ülkesine gönderen, komşularıyla güzel ilişkiler kuran (örn israil ve mısır) taştaşlarını kimselere kaptırmamış ve siyasal islamcılıkla veya başka bir ideolojiyle değil ulusal çıkarları öne alarak ülkeyi yöneten bir iktidar geldiğinde bu kararı tersine döndürebilir.

eğer bir umut olursa yeni gelecek iktidar yapacağı şey şudur;

şuan bile bir çok arşiv belgesiyle kanıtladığımız 1915 olaylarının ancak bir meşru müdafaa olduğunu kanıtlar. ermeniler 1,5 milyon tehcir edildi yalanını, osmanlı arşivindeki 490 bin ermeni tehcire tabi tutuldu belgesiyle ortaya çıkarır. son olarak da bu belgeleri abd'nin yüzüne vurmaya cesaret gösterir. işte o zaman uluslararası mahkemelerde abd senatosu ve biden bunağı ile hesaplaşırız.

not: bu yazdıklarımı mevcut iktidardan birileri okur ve cesaret gösterirlerse ne ala. yeter ki birileri çıksın soykırımın kitabını yazan bu batı milletlerine iki yüzlü olduklarını hatırlatsın. bkz: 600 sene önce amerika'nın yüzde 100'ünü oluşturan ama şimdi sadece nüfusun yüzde 2'sini oluşturan kızılderililere bakabilirsiniz. ve bu adamlar ermeniler gibi ne başka devletlere dağıldılar ne de yine ermeniler gibi devlet kurup gidip oraya yerleşmediler. yoklar ortada!! kim bilir neredeler dimi biden?

edit: buraya timsal karabekir'in, babası kazım karabekir'den aktardığı bir anıyı bırakıyorum. görün "masum" ermenileri.
link

edit2: bazı soykırım yalanını elinde bayrak yapan şerefsizlerden halaçoğlunu mu kaynak gösteriyorsun diyenler çıkıyor tahmin ettiğim gibi. niyetleri halis olsa açar okur makalenin tamamının belgeli olduğunu görür. ama dertleri bir palavrayı dillendirebildikleri kadar dillendirmek dürüst olmak değil ki. bu arada 1915 yılı ve o yıllara yakın yıllarda yazılmış arşiv belgeleri birinci dereceden kaynaktır tarih açısından. soykırım yalancılarına duyurulur. halaçoğlu'nun paylaştığım makalesinin bibliyografyasını paylaşıyorum, mozambik dışında her ülkeden resmi belgeler var neredeyse;
görsel
görsel

adam 5 ülkeden arşiv belgelerini toplayıp bizzat o yıllarda yazılmış belgelerle tarihçilik yapıyor. sözlükte takılan zırcahilin biri gelip yaa halaçoğlu mu paylaşıyorsun diyor. yok öyle yağma. karşıt belgesi kaynağı olan gelsin, olmayan boş yapmasın, sıfır kaynakla yalan başlıklar açmaya devam etsin.

edit3: soykırım yalanını kabul eden abd'ye ne yapalım ne yapalım diyenler vardı. bu iktidarın ona cesaretinin yeteceğini sanmıyorum ama onların yedikleri herzeleri tanıyabiliriz. farklı bir başlıkta abd'nin yediği herzeler konu alınmış paylaşıyorum;
(bkz: turkiyenin abdnin yaptigi soykirimlari tanimasi)

edit4: mustafa kemal nutukda konuyla ilgili görüşleri
(bkz: #122423599)

devamını okuyayım »