edgarallanpoe nun asimetrik yuzu

  • 115
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

kendime not

'' okyanustaki bir balık, var olan her şeyin okyanusta olduğunu düşünürken, bir gün sıçramayı öğrendiğinde, aslında var olan her şeyin okyanus olmadığını anlar. yüzgeçleriniz sizi dışarda uzun süre tutacak kadar gelişkin değildir, yüzgeçleriniz kanat değildir. 2 dakikadan fazla okyanus dışında kalamazsınız, çünkü ciğerleriniz dışarıya göre değildir. başka bir dünyadır uçtuğunuz ama uzun süre orada kalmanız ölümdür. çünkü hazır değilsiniz oraya. işte bunalımlarınız, bir an için uçup duyumsadıklarınız da böyledir. ama hapları verirler size, onlar rüyaydı derler. siz de zaten o koşulları çok sevmediğiniz için geri dönmeye, korunaklı yuvanıza geri dönmeye can atarsınız. paralar ödersiniz terapilere, size aslında okyanusun dışının olmadığını anlatırlar. siz de her seansta buna inanmak için elinizden geleni yaparsınız. siz acılarınızdan kaçsanız da içinizdeki dünyanızdan çıkmak acı veriyor olsa da. burada kalmak için elinizden geleni yapıyor olsanız da. varoluş sancınız sizi en azından bir kere bununla yüzleştirecektir. ve çoğunuz 'allaha şükür, kabus gibiydi, bir daha yaşamadım. şimdi çok mutluyum. kendimi düzene soktum.' diyeceksiniz.

kendinden kaçan insanın koyun olması kaçınılmazdır. acıyı tadan ve ondan korkan birey en büyük koyun adayıdır. kimileri yalılarda otururken, siz gecekonduda oturursunuz, kimileri işe giderken jiplerine binerler siz metrobüse bu yüzden eyvallah dersiniz. derdiniz zengin bir koyun olmaktır. ama yaşam bu kadar bonkör değil maalesef, çok azımıza bu şansı veriyor. gerçeklikten kendini sakınan bireyin, sığınacağı en büyük yücelti standarttır. sürüden ayrılmak için, yatırım yapılması gereken tek bir şey var. o da farkındalılık bilinci, her koyunun buna sahip olma lüksü yok. zaten bu lükse sahip olanlar, bu başlık altında yazılanlara bakınca kimin var kimin yok anlarlar.

bir mutfakta bulaşık yıkarken, ve dışardakilerin naralarını duyarken, sığınabileceğiniz tek şey; çok az koklama fırsatını bulduğunuz, büyük çoğunluğun tadamadığı, gerçekliği bile tartışmalı, başka bir boyut oluyor. ama korkmayın okyanustaki balığa yön bulan, uçan balıklardır. sürü tereddütsüz takip edecektir sizi.

insan neden bunalımlarından kaçar, çünkü tutunacağınız dalınız kalmazsa ölümle sonuçlanacak kadar standarta aykırıdır bunalım. karla kaplı bir yolda son sürat araba sürmeye çalışmak gibi bir şeydir. hız adrenalinizi yükseltirken, ölecek olma ihtimalinizi de yükseltir. ve karla kaplı yolu standart olarak belirlersek, yüksek hızda yoldan çıkarsınız. şimdilik, yoldan çıkarsanız ölümden öte neyle karşılaşırsınız söylemek istemiyorum. sizi özendirmek istemediğimden değil, zaten bunu yapabilecek çok az kişi var aranızda. üzerinde olduğu yolu mutlak yol kabul eden, zaten yüksek hız yapamaz. ''

to good to be true olayına doğru evriliyorsun. bir ötesine geçersek, bu şimdi olmaz. ya da bu sıralar olmaz. bunun için senin mevlana'yı, hacıbektaş'ı, hallac-ı mansur'u bilmen gerekir. şimdi sen kendine acayip yabancılaşıyorsun ya, bunun bir ötesi var. çok daha değişik. bunun bir ötesi için kavruluyorsun belki de. yanmaktan korkma. tüm kaygılarından uzaklaşıp, her şeyi hissetmek. bunun için daha çok yanmalısın.

sonra nietzsche'ye geçersin. farklı kültür ve ortamlardan da olsalar söylem aynı. iyi yoldasın. kendine yabancılaşmaktan korktun. oysa bunun nasıl büyük bir nimet olduğunu bilsen. hani kendini avutuyorsun ya bunu herkes yaşıyor diye. bunun öyle olmadığını bil.

bu dünyaya yön verenler, buranın önemsiz olduğunu bilenlerdir. korktuğun şeyi kılıcın yap. yanlış kaygılarla doğru yoldasın. bu dünyanın gereksiz olduğunu bilmeyenler önemli kararlar alamaz.

gereksiz olan bu yerde, korkusuz adımlar atmak için önünde engel yok. perdelerin açılmış. bu dünya senin için önemli değil. belki gerçek bile değil. bu oyunda en olmadık kararları alanlar bil ki kendine yabancılaşmanın en kralını yaşayanlardır. panik atak olmasaydın burada olmazdın. oysa çok tezat değil mi? değil işte.

burası bir sirk ve kaybedecek hiçbir şeyin yok. hormonların seni altına sıçırtabilir. ama burası bir hiç. korkma. gerçek olan yer neresi orayı bilmiyoruz. ama burası bir hiç. şimdi o ateş seni yaksın iyice.

gerçeği ara.

devamını okuyayım »