eduttilsim

  • 13
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

şahsiyet (dizi)

haluk bilginer'in bu dizide şahsiyet'i için cinayetleri işliyor oluşunun sebeplerini az buçuk algılamaya başladığımız güzel tv serisi. kadro olarak sağlam dediğim (cansu dere hariç) merakla beklediğim bir diziydi. biraz netflix dizilerine benzetilmeye çalışıldığı doğru ama açık ara türkiye standartları ve televizyonlarında yayınlanan dizilerin üzerinde. onur saylak'tan yönetmen olarak ciddi böyle bir performans beklemezdim doğrusu. helal olsun. jenerik biraz "stranger things" müziğini anımsatıyor.

1.bölümü izlerken aslına bakarsan biraz sıkılıyorsun (ilk etapta ne oluyor, ne olacak algısı yavaş işlenmiş ve sıkılma olasılığı bence yüksek) ama son 10 dk bir bağlıyor seni. 2. ve 3.bölümde devamı geliyor.

haluk bilginer tek kelimeyle döktürüyor. cansu dere'nin canlandırdığı nevra karakterini açıkçası sevemedim. bence başkası düşünülebilirdi.(tuğba büyüküstün, bergüzar korel, cansu dere, sinem kobal hiç sevemediğim tipler.) şebnem bozoklu'yu da çok çözemedim ki güzel rollerde oynamıştır bu zamana kadar.

kısacası benden geçer not aldı. türkiye'de artık güzel işler yapılıyor bu net.
--- spoiler ---

aklımda kalanlar
--- spoiler ---

cinayetleri işlemek için kullanılan ''her cinayet birbirine bağlantılıdır" durumu bariz "dark" dizisinden alınmış.

otopsi sahnesinde "türkiye'de seri katil olunmaz. cinnet geçirilir" vurgusu düşündürücü.

3.bölümde yer alan "bizim aile" türk filmindeki güzel müzik.

devamını okuyayım »