edward zuckmeier

  • mülayim ama sempatik (532)
  • 634
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

wheel of time vs a song of ice and fire

wheel of time ve a song of ice and fire, ikisi de saygın yazarlar tarafından yazılmış *ve fantastik edebiyatın amiral gemisi konumunda olan iki kitap dizisi. wheel of time'ı kitaplardan * , a song of ice and fire'ı ise çoğumuz gibi diziden takip ediyorum. her ikisinden de büyük zevk almakla beraber geçen sene game of thrones'u izlemeye başladığımda iki seri arasındaki benzerlikler dikkatimi çekti, aynı duruma 1-2 benzerlikle bu sezonda da rastlayınca bu benzerlikleri yazma gereği duydum. o yüzden birazdan yazacaklarım her iki seriye ait spoiler içermektedir ve dikkatli olunması önerilir. *

--- spoiler ---

- ilk olarak serinin ilk kitabına ve diziye ismini veren game of thrones ile başlıyım. bilindiği üzere iron throne için bir çok aile mücadele halinde ve kazanmak için her türlü oyun, hile, gizli anlaşma vs'yi deniyorlar. zaten game of thrones da bunu anlatan bir terim. aynı olay wot'ta da daes dae'mar olarak geçmekte ve the great game ya da the game of houses olarak tercüme edilmiş durumda. özellikle caemlyn, cairhien ve tear şehirlerinde iktidarı ele geçirmek için müthiş bir mücadele var ve bu oyunda iyi olup çok yönlü oynayanlar taht için avantaj sağlıyor. kitaptaki en önemli topluluklardan biri olan aes sedai'ler de bu oyuna yön veren grupların başında geliyor. ayrıca game of thrones'da ilk sezonda olayların büyük çoğunluğu king's landing'de geçtiği için ilk kitapta yoğunlaşmak yerine * tüm kitaplara yayılmış bir olay konumunda. dikkatimi ilk çeken benzerlik bu oldu.

- kaçınılmaz bir şekilde fark ettiğim ikinci benzerlik ise dothraki'lerle aiel'ler arasındaki ortak noktalar oldu. burda birkaç farklı noktadan bahsetmek mümkün. örneğin her iki ırk da klanlar halinde, çorak ve çöl tarzı bir yerde yaşıyolar. klanlar arasında çekişme ve savaş durumu mevcut. aiel'ler ana olayların olduğu yerden bir dağ sırasıyla ayrılırken, dothrakiler denizin öbür tarafında. her iki ırk da savaşçı, kendi ayrı dilleri ve dışardan gelen insanlara garip gelecek kendilerine has gelenekleri ve yöntemleri mevcut. aiel'lerde klanları şefler yönetiyor ve wot'un ana karakteri rand şeflerin şefi konumuna geliyor. benzer şekilde khal drogo'nun ve dany'nin çocuğu doğmuş olsaydı onun da khalların khalı olacağından bahsedilmişti. rand ve dany yabancısı oldukları bu topluluklara dışardan geliyorlar ve çok daha güçlenmiş bir şekilde esas olayların yaşandığı yerlere dönüyorlar.

- her iki seride de kurtlar destekleyici unsurlar olarak yer alıyor. perrin'in kurt kardeşleri ve starkların direwolfları.

- bran'ın dizide gördüğü ve gerçekleşen rüyalarına kitapta daha çok yer veriliyormuş. bu rüyalar kitapta wolf dream olarak geçiyormuş. birebir aynı terim wot'ta perrin'in gördüğü rüyalar için kullanılıyordu. perrin de düşmanlarıyla bu rüyalarda savaşıyordu ve etkilerini gerçek dünyada görüyorduk. ayrıca wot'ta tel'aran'rhiod (world of dreams) diye bir olay var ki çok çok önemli. bu dünyaya bilinçli olarak girmek (bir çeşit lucid dreaming gibi), burda başkalarıyla konuşmak, hatta başkalarını öldürmek gibi olasılıklar mevcut ve bu dünyada yaptıklarınız doğrudan gerçek dünyadakileri etkiliyor.

- her iki seride de kuzeyde bir sınır mevcut. wot'ta borderlands, asoiaf'ta wall olarak geçen bu sınırın kuzeyinde doğa üstü olarak nitelendirebileceğimiz kötü yaratıklar var. birinde trolloc ve myrddraal diğerinde ise white walker * olarak görüyoruz bunları. yine her iki seride de bu sınırları koruyan insanlar var. bunlar da night's watch ve borderlands'deki şehirler olarak yer buluyorlar iki seride.

- daha önce belirttiğim gibi (bkz: jaime lannister/#24240196) internette sıkça karşılaştırılan iki karakter olan rand al thor ve jaime lannister arasındaki fiziksel benzerlikler de dikkat çekici nitelikte. ikisi de uzun boylu ve oldukça yakışıklı olarak tasvir edilen karakterler. ikisi de çok iyi birer kılıç kullanıcısı ve kendi serilerinin ilerleyen kısımlarında ikisi de birer ellerini kaybediyor.

- her iki seride de olayların yaşandığı zamandan çok eski zamanlarda yaşayan toplulukların şimdikinden daha ileri olduğu vurgusu var. örneğin first menlerin kullandığı valyrian steel'e karşılık olarak one power'ın bile kıramadığı madde olarak anlatılan ve dark one'ı hapishanede tutan sealların yapıldığı madde olan heartstone. yine aynı şekilde bran the builder'ın inşa ettiği the wall ve ogierlerin çok eskiden inşa aettikleri caemlyn ve tar valon gibi efsane şehirler. bunların hiçbirinin olayların geçtiği zamanda benzerlerinin yapılma ihtimalleri yok.

--- spoiler ---

okuduğum/izlediğim *yere kadar olan kısımlarda farkettiğim ve aklıma gelen benzerlikler bunlar. seriler ilerledikçe yeni şeyler fark edersem buraya ekliycem. bu entry'i yazma nedenim kesinlikle a song of ice and fire'ın kötü olduğunu belirtmek değil, öyle bir düşüncem de yok zaten. aksine diziyi de büyük bir keyifle, zevk alarak izliyorum. hatta game of thrones'un dizi olarak çekilmesinin wheel of time ve bu türdeki diğer eserler adına büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. game of thrones'un tutması demek, ki kesinlikle öyle gözüküyor, yapımcıları bu tarzda diğer eserleri de tv/film uyarlamalarına teşvik edicek olması anlamına gelir ki bu da süper bir şey.
ama şahsi fikrimi de belirticek olursam karakter çeşitliliğiyle, orjinalliğiyle, olay örgüsüyle ve olayların geçtiği dünyanın düzeniyle wheel of time'ın iki seriden daha iyi olanı olduğunu düşünüyorum. burda belirttiğim benzerliklerden dolayı da robert jordan'ın asoiaf serisini övmek amacıyla, kitaplardan birine * yazdığı "george beni yine şaşırtmadı" * * sözünde gizli bir ironi mi var diye de düşünmeden edemiyorum. * burda george r.r martin yazarken doğrudan robert jordan'dan kopyalamıştır demiyorum, ikisi de muhtemelen ortak öğelerden esinlendiler ama george r.r martin'in şanssızlığı robert jordaın'ın bunları daha önce yazmasıydı.

devamını okuyayım »
23.06.2012 12:35