efialtis

  • 145
  • 4
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

cardano

--- spoiler ---

üst edit: 1-2 entry öncesinde bir arkadaş 99 cardanoyu 350 liraya satmak istiyordu, ona ithafen yazmıştım ama tepkiler üzerine entry'yi silmiş. benim entry de havada kaldı.

--- spoiler ---

n kere falan anlatıldı bunlar, ama başlıkta 2-3 katı fiyatına cardano satmak isteyenler olduğu için okuyucuları bilgilendirme adına bir kere de ben anlatayım.

üstte arkadaşın da belirttiği gibi btcturkten para yüklemek isterseniz minimum limit 1000 lira. btcturk'un avantajı, transferleri ethereum ile yapabiliyor olmanız. ethereum ile btcturkten yabancı borsalara transfer edilen paralarda 0.001 eth komisyon ücreti kesiliyor, 0.75 dolar yani. rakip borsalara kıyasla yok pahasına transfer yapıyorsunuz. eğer 1000 lira ve üstü yatıracaksanız btcturk'ten ethereum ile yollayın.

hangi borsayı kullanırsanız kullanın, bitcoin ile yollamayın. bitcoin ile yollayınca komisyon olarak 0.0005 btc kesiyorlar, bu da bitcoinin güncel değeriyle * 7.5 dolara denk geliyor. btcturk ile ethereum yollamak isteseniz ödeyeceğiniz komisyonun tam 10 katı. bu durum sadece btcturk için geçerli değil, btc ile transfer yapan bütün borsalarda kazık yiyorsunuz.

diğer borsaya geçelim: paribu. burada da sadece bitcoinle işlem yapabiliyorsunuz, 0.0005 btc kesiyorlar. 500 lira minimum işlem ücreti var. next.

arkadaşımızın anlatmadığı bir borsa daha var: koinim.com. bu borsaya üye olup hesabınızı onaylatıyorsunuz. para yatırma limiti yok sanırım. geçmişte 100 lira yatırmışlığım var. bu borsada litecoin ve bitcoin satın alıp yabancı borsalara aktarabiliyorsunuz. bitcoin ile transfer yine pahalı. ben bu entryde size litecoin transferiyle 150 liraya nasıl 99 cardano alabileceğinizi anlatacağım.

koinim.com'a üye oluyoruz, hesabımızı onaylatıyoruz.

soldan tl yatır'ı seçiyoruz. 150 lira yazıyoruz. bize banka hesap no verecek. referans koduyla havalemizi/eftmizi yapiyoruz. havale 24 saat onaylanır, eft sadece mesai saatlerinde onaylanır. bilginiz olsun.

150tlmiz hesabımıza yattı. bu yatan 150 lira ile soldaki menüden litecoin satın alın. şu anki fiyata göre bu parayla 0.14 ltc alabiliyorsunuz.

binance.com'a girip üye oluyoruz, üstten funds->deposits/withdrawals kısmını seçip listeden litecoini buluyoruz. hesabımıza tanımlanan litecoin adresimizi "deposit" kısmına basıp görebiliyoruz. adresi kopyalayın. yan sekmeden koinim.coma gelin. şimdi litecoini binance.comdaki hesabımıza aktarmamız lazım. koinim nokta komdan litecoin yatır'ı seçiyoruz. bizden adres ve miktar istedi. miktara 0.125 ltc giriyoruz. (0.14 ltcmiz var, 0.015i komisyona gidecek, 0.125i binance.com'a geçecek) binanceden kopyaladığımız adresimizi adres yerine yazıyoruz. ok diyoruz yolluyoruz. artık paramız yabancı borsaya geçmek üzere işleme alındı. dilerseniz litecoin'in blockchaininden işlem takibi yapabilirsiniz. arama kısmına o az önce kopyaladığınız adresi yazıp madenci onaylarını vs. buradan görüntüleyebilirsiniz.

şimdi binance.com'daki litecoinimizi cardano alabileceğimiz bir para birimine çevirmemiz lazım: eth veya btc. binancede eth/ada ve btc/ada transferlerine izin var, ltc/ada direkt olarak yapılamıyor. binance, yaptığınız transferlerden 0.1% komisyon alıyor. yani diyelim elinizdeki btc ile 99 tane cardano almak istediniz, 0.099'una binance çöküyor. hesabınıza 98.901 cardano tanımlanıyor.

eğer hesabınızda bnb (binance coin) varsa binance size güzellik yapiyor, komisyonları yarı yarıya azaltıyor. yaptığınız transferin 0.05% ini hesabınızdaki bnb cinsinden çekiyor. yani üstteki senaryoyu yazayım yine: 99 cardano almak istediniz, hesabınızda da 1 bnb olsun. 0.0499 cardanonun bnb cinsinden eşdeğerini (0.0001 bnb'ye falan denk geliyor, baya cüzi bir miktar) hesabınızdan çekiyor. 99 cardano aynen hesabınıza tanımlanıyor.

kimseye neyi kaça satması gerektiğini anlatacak haddi kendimde görmüyorum. alan razı, veren razı olduğu sürece bana laf düşmez. isteyen istediği parayı istediği fiyattan alır, satar.

sadece bilgisi olmayan insanlara kullanabilecekleri alternatif yolları açıklama gereği hissettim. sorularınız varsa özelden sorabilirsiniz, cevaplamaya çalışırım.

devamını okuyayım »
26.12.2017 13:24