eg basini usul usul yuru simdi

  • aklıselim (557)
  • 905
  • 18
  • 4
  • 2
  • dün

habis melanom

nedeni tam olarak bilinmese de, 2 yaşından önce yaşanan güneş yanığı vakalarının doğrudan ilişkili olduğu kabul edilen cilt kanseri tipi.
1. dereceden akrabalarda mevcutsa, beyaz tenliyseniz ve en önemlisi vücudunuzda 50'den fazla ben varsa risk grubunda sayılıyorsunuz.

bu aptal kanser hücresi gelip bir beninize konuşlanabilir ve o benin şeklini / rengini / boyutunu değiştirebilir. bu değişiklikleri önemser doktora giderseniz ne ala, erken teşhise yardımcı olursunuz. yok "bana bir şey olmaz" tadında takılırsanız göte geldiniz bile. çünkü çok agresif kabul edilen bu kanser türü, hızla yayılmaya başlıyor. önce lenflere, oradan kana ve sonunda da organlara tanıtıyor kendisini.

önce bir ameliyatla tümör alınıyor. lenflere yayılmışsa lenfleri de yanında götürüyor. organlara kadar nereye sıçrıyorsa, yeniden ameliyat, yeniden operasyon... başka yolu yok çünkü bu salak melanomda kemoterapi işe yaramıyor, dünya sağlık örgütü'nün 2011'de tanıttığı yeni bir tedavi yöntemi üzerinizde bir nevi deneniyor.

operasyonları yapacak iyi bir cerrah, tedaviyi yapacak iyi bir onkolog bulma çabasıysa götünüzden ter akıtır derecede sıkıntılı. iyi denilen doktorun hastayı aydınlatması / rahatlatması vs. olaylarına ise hiç girmeyeceğim bile. ancak izlenecek yol belli, bol ameliyatlı ve yorucu bir süreç sizi bekliyor. hazır olun...

eveeet, sürece girdiniz. ilk ameliyatta beniniz alındı. yayılma olmuşsa, ikinci ameliyatta yayılmış olduğu tespit edilen tüm lenf bezleriniz alındı. ameliyat basit gibi görünse de sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar oldukça fazla. ayrıca lenf denilen şey vücudun koruma kalkanı olduğundan, neredeki lenfler alındıysa orası korumasız kalıyor. mesela bir koltuk altındaki lenfler alındı diyelim, alınan taraftaki kolunuzu ömrünüz boyunca korumak zorundasınız. o koldan enjeksiyon yaptıramazsınız, kesilme gibi bir durum olursa mutlaka baticon tarzı bir şey sürüp sarmanız gerekli, saat bile takamazsınız. ama netice de vücudun başka yerine yayılmak üzere tetikte bekleyen bir kanseri alıyorsunuz vücuttan, değer yani.

ameliyatlardan sonra tedavi kısmına geçiliyor. sağlıklı her insanın, her gün binlerce kanser hücresini öldürdüğünü öğreniyorsunuz en başta. bağışıklık sistemleri güçlü bu kişilerin, sizin de olmalı. işte tam da bu nedenle yapıyorlar tedaviyi. tedavinin adı immünoterapi. interferon denilen bir ilaç veriliyor ve bağışıklık sisteminiz güçlendiriyor. yan etkileri oldukça fazla olsa da, gözden kaçmış olabilecek kanser hücrelerini yok etmek ve tekrarlama riski olan bu kanser hücrelerinin oluşumunu engellemek adına göze alınabilecek bir yan etki.

bu tedaviler bittiğine ise, ilk 2 sene 3 ayda 1, sonrasında 4-6 ay gibi azalacak şekilde onkolog ve dermatolog kontrolünde olacaksınız. elbette buraya yazdığım gibi kolay geçmiyor hiçbir süreç, maddi manevi yorucu, yanınızda bir destek varsa her şey bir tık daha kolay belki. ama bütün bu şeylerden önce, en önemlisi moraliniz. bunu unutmayın! pozitif düşünün!

her şey yolunda giderse, artık kanserli değil sağlıklısınız. tebrikler.

devamını okuyayım »
26.09.2014 18:57