egosunusevenmegolomanyakgetabbaw

  • 117
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

30 temmuz 2009 odtü'ye polis girişi

okulu sadece okul olarak görmeyenlerin asla kabul edemeyecekleri olay...

niye okul sadece okul, üniversite sadece üniversite değildir. şunu kabul etmek gerekir bir kere eğitim sadece calculüs, fizik ne biliyim biyoloji falan değildir. hani meşhur bir laf vardır 'ben sana vali olamazsın demedim, adam olamazsın dedim' diye... bir de zorlarsak 'eğitim cehaleti alır eşeklik baki kalır' diye bir laf vardır. 'oku oku da baban gibi eşek olma' sözünün ise konumuzla hiçbir alakası yoktur.

şimdi bir öğrenci, bütün derslerden aa'da getirebilir, okul birincisi olarak da mezun olabilir, ama haksızlıklara karşı durmadan, sesini çıkarmadan yaptıysa bunları, kendisi yukardaki örneklerde adam olamamaya ve eşekliğe tekabül eder.

üniversiteler bilinçlendirmeye yönelik eğitim kurumlarıdır. çoğu üniversitenin asıl kalitesini belirleyenler de bunlardır belki de... bilinç düzeyi... üniversitenin belki de en büyük amacı kendi fikirleri bulunan, bunların arkasında durabilen, sistem tarafından önüne her koyanı yemeyen, haksızlıklara karşı durduğu gibi, her dil,din ve milletten insanların da gerektiğinde hakkını koruyan ve onlara saygı gösteren bireyler yetiştirmektir. başka bir deyişle üniversitenin amacı öğretmek değil, öğrenmeyi öğretmektir. yani belli durumlarda ne yapabileceğini ve nerede durması gerektiğini kendi hür iradesiyle karar verebilecek bir birey yetiştirmek...

kabullenmeme durumunu geçtikten sonra polis meselesine gelelim. şimdi burada kavramsal kargaşalar vardır. üniversiteler özgür ve özerk eğitim kurumlarıdır. yani üniversite üzerine devletsel hiçbir baskı organı olmamalıdır.üniversite tamamiyle kendi içerisindeki organlarla yürütülmeli ve korunmalıdır.

ülkemizde bu anlayış kesinlikle yerleşmemiştir. öncelikle yök meselesi. başa gelen her iktidarla beraber kabuk değiştiren ve yeni görüşlerini baskıyla üniversitelere yaptırmayı amaçlayan bir kurum. kendi ideolojilerini üniversite üzerinden gençlere bastırmak. bu mudur özgür düşüncenin özgür üniversitesi?

peki polis veya jandarma burda nerede durmaktadır. öncelikle şunu söylemek istiyorum, jandarmanın ya da polisin benim gözümde hiçbir farkı yoktur. tamam belki jandarma daha tercih edilebilir ama sonuçta ikisi de üniversite kavramına çok önemli bir tehdittir. çünkü üniversite özerk bir kurumdur ve dışarıdan hiçbir kurum bunun içerisinde barınmamalıdır. çok sığ bir örnek olabilir ama fikir verme açısından söylüyorum. nasıl ki özerk bir kurum olan bir şirkette toplantı sırasında devletin ya da başka şirketi temsilen herhangi bir kimse bulunamazsa bir üniversitede bulunamaz.

peki güvenliğimizi kim sağlıcak okul içerisinde falan filan... biri bir hırsızlık yapsa ne olucak... üniversite kendi güvenliğini, kendi içerisinden çözümlerle sağlayabilecek yapılardır. ayrıca jandarma ya da polisin güvenliği sağladığı da şüpheli. öğrenciler üzerinde daha çok psikolojik baskı kurmaktadır ve bu ilerde sistemin arzu ettiği koyun gibi bir halk yaratmanın en meşru yoludur belki de...

kısacası odtüde jandarma ya da polis istemiyoruz. çünkü üniversilerin asıl özneleri biz öğrencileriz ve üniversiteler bizimdir... burda belki de asıl nokta üniversiteyi sahiplenmek ve onun sadece bir üniversite ya da bir okul olmadığını farketmektir...

devamını okuyayım »
24.07.2009 13:59