eiger

  • 46
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

tunus'ta çöken kemalist model

uzun süredir bu ülkeye iş yapan az çok havasını suyunu bilen biri olarak, yapılan yorumun saçmalığına şaşırmamak elde değil..

biraz kısaca bahsedeyim mevzunun gelişim şeklini... kim bilir belki size de tanıdık gelebilir...

öyle bir ülke düşünün ki tüm ekonomik imkanları tek bir elde toplansın.. liderin ya akrabası ya dostu ya yakın arkadaşı her köşeyi tutmuş olsun. iş yapabilmek için bu baronları aşmanın yargı yoluyla imkansız hale getirildiğini düşünün.tek şansınızın bu azınlık içinde bir yer edinebilmek olduğunu bilmenin verdiği umutsuzluğu düşünün.. bırakın copu,polisi sokakta insanların başkan hakkında eleştiri yapmaktan çekindiği , tribünlerde yuhalayanların fişlenmesi ne ki sokakta dolaşan jurnalcilerin sizi anında yaka paça yakalayıp götürebildiklerini hayal edin.. peki yargı mı ? güldürmeyin beni. insanların polisin eline düşmekten korktukları kadar hiç biri şeyden korkmadıklarını biliyorum ben.. e o zaman seçim diyenlere de , yapılan seçimlerde %90 ile %95 arasında oy aldığını düşünün iktidar partisinin..

ben 6 senelik bu ülke hayatımda hiç (sayıyla sıfır) kavgaya dövüşe şahit olmadım. ne sokakta ne okulda ne iş hayatında sadece ağız münakaşası yapan insanların kafa göz daldığını görüp ne kadar dolduklarını tahmin etmeye çalışın..

benzetmek isteğine hak vermekle birlikte benzetilenin kemalist model olduğunu söyleyen arkadaşlara şapka çıkartıyorum.. ha bize tanıdık geliyor mu bu model geliyor orası kesin...

devamını okuyayım »
21.01.2011 14:19