ejderha kuyrugunun ucunda yanan ates

  • 314
  • 3
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

overwatch

oyunun hikayesini takip edenler iki kardeş olan hanzo ve genji arasında çekişme olduğunu bilirler. bu çekişmenin sebebi şöyledir ;

shimada birliği yüzyıllar önce kurulmuş ve geçen süre içerisinde gittikçe güçlenmiştir. kuruluş yeri hanamura olan birlik, elde ettiği bağlantıları sayesinde yasa dışı silah ve uyuşturucu ticareti başta olmak üzere bazı suikast işleriyle oldukça varlıklı bir hal almıştır. shimada birliğinin üyeleri genç yaşlardan itibaren dövüş ve silah teknikleri konusunda eğitilmektedir.

birliğin lideri ise ailenin soyundan gelenlerden seçilmektedir. lider öldüğü zaman onun yerine oğlu geçmekte ve ailenin yasa dışı işlerini kaldığı yerden devam ettirmektedir. hanzo ve genji ise iki kardeştir ve babaları öldüğünde yerine geçecek kişi normal şartlarda büyük olan oğul yani hanzo olacaktır.

hanzo, birçok konuda oldukça üstün yetenekli birisidir. strateji ve taktik konularında uzman olması sebebiyle doğal bir liderlik karakteri bulunan hanzo aynı zamanda dövüş sanatları, kılıç ve yay konusunda da oldukça başarılıdır. hanzo, doğduğundan itibaren liderlik konumu için yetiştirilmiştir ve babasından kalan mirası en iyi şekilde devam ettirme potansiyeline sahiptir. kardeşi genji ise tamamen farklı bir kişiliğe sahiptir.

tıpkı kardeşi gibi, genji'de eğitimlerinde oldukça başarılıdır ancak kardeşinin aksine, genji ailesinden gelen mirası istememektedir. gençlik yaşlarını eğlenmekle geçiren genji, aile işlerine hiç önem vermemiş ve umursamamıştır çünkü bir sonraki lider kendisi olmayacaktır ve bu nedenle aile işleriyle uğraşmasında bir sebep bulamamıştır.

iki kardeşin babaları öldüğü zaman hanzo gönüllü olarak aile mirasını devam ettirmek için liderliği ele almıştır ancak lider olmasının ardından bazı sorumluluklar da beraberinde gelmiştir. birliğin kıdemli üyeleri, genji'nin davranışlarından endişe duymuş ve hanzo'dan, kardeşini hizzaya sokmasını ve birliğin yönetiminde söz sahibi olmasını istemiştir. hanzo, kıdemli üyelerin bu teklifini kabul etse de, genji birliğin yönetiminde aktif rol almayı kabul etmemiştir.

hanzo, bu aşamada iki eli bağlı kalmıştır. bir taraftan kıdemlilerin basıkları, diğer taraftansa kardeşinin itirazları sebebiyle hanzo bir seçim yapmak zorunda kalmıştır. bu seçim sebebiyle iki kardeş dövüşmüş ve mücadele sona erdiğinde genji'nin ölü bedeni yerde kalmıştır.

en azından hanzo böyle düşünmektedir. bu davranışından dolayı kıdemli üyeler hanzo'yu tebrik etse de, hanzo kardeşini öldürmenin acısını yaşamaktadır. yaptıklarından dolayı pişmanlık duyan hanzo birliği terk etmiş ve onurunu tekrar kazanmak için dünyayı dolaşmaya başlamıştır. shimada birliği ise liderleri olmadan yasa dışı eylemlerine devam etmiştir.

ancak genji ölmemiştir. ölüme çok yaklaşmışken doktor angela ziegler tarafından kurtarılmış ve tekrar hayata döndürülmüştür. mercy, bir süredir uzaktan shimada birliğini takip etmektedir. genji eğer kurtulursa ve shimada birliğinin ikinci varisi olarak liderliği ele alırsa, mercy buradaki serveti yardım amaçlı kullanabileceğini düşünmektedir.

overwatch, bu yardım karşılığında genji'nin bedenini tekrar düzeltme teklifinde bulunmuş ve genji bu teklifi kabul etmiştir. bu teklifin kabul edilmesiyle birlikte overwatch bünyesindeki bilim adamları ve doktorlar genji'nin bedenini onarmış, kendisinin hız ve çeviklik gibi bazı özelliklerini daha iyi seviyeye getirmiştir.

bu gelişmelerin ardından genji durdurulamaz bir yürüyen silaha dönüşmüştür. genji, shimada birliğinin içini de bildiği için overwatch bu birliği kısa sürede etkisiz hale getirmiştir. veya overwatch ve genji öyle düşünmektedir.

shimada birliği dağıldıktan sonra genji overwatch'ı terk etmiştir çünkü görevini tamamlamıştır ve overwatch'ta kalmasının bir amacı bulunmamaktadır. ancak genji bütün bu yaşananlardan hem memnun değildir hem de kendisinden tiksinmektedir çünkü bedeninin büyük bir kısmı robot parçalarından oluşmaktadır ve kendisini tam olarak bir insan gibi hissetmemektedir. bu yarı makine olan bedenini istemeyen genji dünyayı dolaşmış ve sonunda zenyatta ile karşılaşmıştır.

zenyatta, genji'nin sorunlarına çözüm aramış ve uzun süre kendisini teselli etmiş, en sonunda ise kendisinin hocası olmuştur. genji ise ilk etapta zenyatta'nın sözlerini kabul etmese de zaman içerisinde yarı insan ve yarı makine haliyle barışmış ve kendini olduğu gibi kabul etmeye başlamıştır. genji'nin bedeni bir makine olsa da, ruhu hâlâ bir insana aittir, bu sebeple kendini özel hissetmekte ve insanlarla makineler arasındaki bir bağ olduğunu düşümektedir.

overwatch animated short - dragons

videonun çevirisi ;

anlatıcı : benim ailem bizlere iki ejderha kardeşlere ait eski bir efsaneyi anlatır, kuzey rüzgarlarının ejderi ve güney rüzgarlarının ejderi. birlikte, ikisi cennetlerde dengeyi ve düzeni sağlarlarmış.

anlatıcı : ancak iki kardeş hangisinin kendi topraklarını daha iyi yönetebileceği konusunda tartışmaya başlamış. bu küçük tartışma ikisini de öfkelendirmiş ve onların öfkeleri yüzünden gökyüzü karanlığa gömülmüş. ta ki güney rüzgarlarının ejderi kardeşine saldırana ve onu dünyaya düşürüp, yeryüzünü parçalayana kadar.

anlatıcı : güney rüzgarının ejderi galip gelmiş, ancak zaman geçtikçe yalnızlığının farkına varmış. zaferin getirdiği hoş tat, küle dönüşmüş.

anlatıcı : yalnız kalan ejderhanın üzüntüsü yıllar boyunca dünyayı huzursuzluğun içine itmiş ve ejder sadece öfkeyi ve kederi hissetmiş. bir gün, bir yabancı ejderhayı çağırmış ve ona sormuş "yüce ejder, neden böyle perişan haldesin ?" ve ejderha ona cevap vermiş "güç ararken kendi kardeşimi öldürdüm, ama o olmayınca ben kendimi kaybettim." yabancı cevap vermiş "sen kendi üzerine yaralar açmışsın, ancak şimdi iyileşmen gerekiyor. benim gibi dünyayı iki ayağının üzerinde yürü. tevazunun değerini anla, böylece huzuru bulacaksın."

hanzo : sen beni öldürmek için gönderilen ilk suikastçi değilsin ve son da olmayacaksın.

genji : shimada kalesine, düşmanlarının mağarasına gelecek kadar cesursun.

hanzo : burası bir zamanlar benim evimdi. senin üstadların benim kim olduğumu söylemediler mi ?

genji : senin kim olduğunu biliyorum, hanzo. senin her yıl buraya aynı gün geldiğini biliyorum. katlettiğin birisini onuruna saygı duymak için çok büyük riskler alıyorsun.

hanzo : senin olanlardan hiç haberin yok.

genji : kendine, kardeşinin birliğe karşı geldiğini ve düzeni korumak için onu öldürmen gerektiğini söylediğini biliyorum. bu senin görevindi.

hanzo : o benim görevim ve külfetim oldu. ama bu ona saygı duymadığım anlamına gelmiyor.

genji : sence kardeşin genji'nin onuruna böyle tütsülü adaklarla mı saygı duyuyorsun ? onur kişinin eylemlerinde bulunur.

hanzo : sen bana onurla ilgili ders mi vereceksin ? onun adını söylemeye layık bile değilsin.

hanzo : ejderha seni yutsun ! *

genji : ejderha benimle bir olsun ! *

hanzo : sadece bir shimada ejderhaları kontrol edebilir. sen kimsin ?

hanzo : devam et öyleyse. öldür beni.

genji : hayır, sana istediğin ölümü ben sunmayacağım. bu hayatta hâlâ bir amacın var, kardeşim.

hanzo : hayır... nasıl... ? benim kardeşim öldü.

hanzo : genji !

anlatıcı : ejderha yerde diz çökmüş. hayatında ilk defa etrafındaki dünyayı net bir şekilde görebilmiş ve bir insana dönüşmüş. yabancı kimliğini ortaya çıkarınca ölen kardeşi olduğu anlaşılmış. bir araya gelince, ikilii bir zamanlar yok ettikleri şeyi tekrar düzeltmeye başlamışlar.

hanzo : sen... neye dönüştüm ?

genji : ben olduğum halimi kabul ettim ve seni de bağışladım. şimdi senin de kendini bağışlaman gerekiyor. dünya bir kez daha değişiyor, hanzo ve bir seçim yapma zamanı.

hanzo : gerçek hayat babamızın bize anlattığı hikayelerdeki gibi değil. eğer öyle olduğuna inanıyorsan aptalın tekisin.

genji : belki de senin için bir umut olduğunu düşündüğüm için aptalın tekiyim, ama yine de umut olduğunu düşünüyorum. sen de bunu düşün, kardeşim.

devamını okuyayım »