el bombai

  • anarşist (216)
  • 657
  • 15
  • 5
  • 1
  • bugün

iyi parti

iyi parti isminin açıklanmasından yalnızca 3 gün önce fatih altaylı'ya konuk olan ve aydınlanmayı anlatan dücane cündioğlu'nu dinliyordum.

iyi ile doğru'nun farkından bahsediyordu. siyaset felsefecilerinin bulunduğu toplumu dizayn etmek için bir takım iyi olguları meydana getirdiğini ama bunların zaman zaman doğru ile çeliştiğini dile getirdi.

örnek vermek gerekirse, babanız öldü ve çocuğunuz, dedesinin nerede olduğunu soruyor.
doğru olan, dedesinin ölmüş olduğudur. ancak bunu çocuğa söylemek psikolojik hasarlar bırakabileceğinden, iyi olan ona pembe yalanlar anlatmaktır. çocuk, ölüm kavramını benimseyecek yaşa gelene kadar, ona dedesinin başka bir ülkeye gittiğini söylenebilir mesela.

meral akşener ve hareketi benim için tam olarak doğru ve iyi çatışmasında anlam buluyordu. bana göre, akşener hareketi oy vermek için doğru bir parti değildi ancak iyi olan yani gerekli olan ona oy vermekti. parti ismi olarak da iyi parti'yi seçmeleri ilahi bir işaret oldu sanırım.

gelelim fasulyenin faydalarına. şimdi, akşener'in siyasi geçmişi ortadadır. tüm merkez sağ partileri 4 büyük takımda forma giymiş sergen yalçın tarzı gezmiş, hiçbir yerde dikiş tutturamamış biridir. ideolojik olarak nerede durduğunu, zannediyorum kendisi bile bilmiyordur.

recep tayyip erdoğan'ın ruh ikizidir hatta onun kadın halidir denilebilir. merkez sağcı, rüzgar nereye eserse oraya gideyimci, aman canım oy alayım da nasıl olursa alayımcı bir anlayışa sahiptir.

ancak günümüzde yaşadığımız tek adam karanlığında iyi olan akşener'i desteklemektir. çünkü biz, ülkeyi yönetmesi için akşener'i aday göstermiyoruz. yalnızca onu, totaliter rejimi yıkıp normale dönüşün bileti olarak görüyoruz.

öyle bir dönemdeyiz ki, 2019'da tayyip erdoğan'ın karşısına tayyip erdoğan'ın klonu aday olsa bile o klonu tercih etmek gerekir.

çünkü klon tayyip tazedir, çürümemiştir ve henüz muktedir olmamıştır. inanın ki klon erdoğan, gerçek erdoğan'ın kurduğu her türlü kirli ilişki ağını, tüm o kurumsallaştırdığı torpil sistemini ezip geçecektir.

son olarak kimsenin partisinden vazgeçip iyi parti'ye oy vermesine gerek yok. iyi parti'nin görevi akp'den oy çalmaktır. zaten akşener'in o kınalı fotoğrafı, kuruluş konuşmasında yaptığı vurgular buram buram sağ seçmeni hedef almaktadır.

evet partimizden vazgeçmiyoruz çünkü hedefimiz yalnızca başkanlık seçimini 2. tura bırakabilmek. orada da akli dengesi yerinde her muhalif gibi, rte'nin karşısındaki adayda birleşebilmeliyiz.

devamını okuyayım »