el caballero negro

  • 469
  • 24
  • 3
  • 0
  • 3 gün önce

mühendislik tamamlama programı

beni kendi yakın arkadaşlarımdan bile soğutan sınavdır.

şöyle anlatayım; kendisi bir teknik lise mezunu ve teknik eğitim fakültesi öğrencisi, ben ankara'nın en iyi 3. anadolu lisesinden mezun mühendislik fakültesi öğrencisiyim. lisemden bahsetme sebebim kendim değil. ben hep tembel bi öğrenci oldum. o okula da zaten ön kayıtla girdim, sondan 7. bitirdim. öss sonucum da aynı şekilde arkadaşlarıma oranla gerideydi. lisemden bahsetme sebebim össyi gerçekten yaşayan insanlar tanımam, onların yaşamına birebir tanık olmamdır. neyse konumuza dönelim.

o arkadaş gelmiş "sizin sınıfta bilmem kim diye gerizekalı bir kız var, hiç bir şeyden anlamıyor. şimdi ben ondan iyi değil miyim ? ben lisede de bunun eğitimini gördüm" diye bana ağlıyor. yakın arkadaşımdır, kalbi kırılmasın diye bir şey diyemiyorum, doğrudur diyorum içime atıyorum. ama sevgili okurlar, içinizde yakın arkadaşım olmayan ve aynı düşüncelere sahip kişiler olduğunu bilerek size cevap vermek istiyorum:

o da zamanında bunun isyanını etmişti. "bu dersler gelecekte benim ne işime yarayacak" demişti. ama ona hayır demişlerdi. eğer istediğin mesleği kazanmak istiyorsan tüm derslerde başarı göstermek zorundasın. hangi meslek olursa olsun istediğin. kurbağaların kalp yapısından, ışığın tanecikli yapıda mı yoksa dalga modelinde mi yayıldığına dair teoremlere, organik kimyaya kadar her şeyi çok iyi bilmek zorundasın.

istemeye istemeye kabul etti o kız. senin varlıgından haberinin bile olmadıgı o derslerin konularını anlayabilsin, istediği mesleğe bi adım daha yaklaşsın diye borç harç dersane parası buldu o kızın ailesi. sen karıyla kızla gezerken hafta sonları, o nefes bile alınamayan tıklım tıklım otobüslerde gitti geldi dersanesine. biliyorum saçma gelecek, ama bırak oyundu oydu buydu, telefonunu bile ailesine teslim eden arkadaşları oldu konsantresini dağıtacak hiç bir şey kalmasın diye. çok sevdiği sevgililerinden ayrıldı bazıları ağlayarak, o senenin öneminin altını çizerek. bu tür detaylara girmiyorum, yaşamayan, bunu yaşayanları görmeyen bilmez.

senin "olum bizi hoca geçirmiyo xx kişi geçmiş koca sınıftan" diye senelerce ağladığın o mat 1 mat 2 sınavların var ya. işte o kız, lisede yazılıda onlar çıksın diye dua ediyordu. sırf istediği mesleğe girsin diye 20 yıllık yaşamının en güzel 2 senesini çöpe attı o kız.

senin öss'de çözdüğün 1. bölümü zaten, senin yine bihaber olduğun lgs-oks zamanında halletmişti. öss zamanı onlara vakit yoktu 2. bölümden kalan. çalışılması gereken o kadar ders, o kadar konu vardı ki.

çok çalıştı çok özen gösterdi çok önem verdi buraya kadar tamam. peki o 1 sene içindeki psikolojisi nasıldı o kızın ? senin de kafan bozuluyor ruhun daralıyor ya arada bir. onu en az 1 sene boyunca her gün her gece yaşadı o kız.

össye girdi sonuçlar açıklandı. senin kafan rahattı o zamanlar güzel kardeşim, bu bölümlerden de pek anlamazsın sen. 1. bölümünü çözdün sınavın, teknik lisen sana ek puanını verdi, girdin üniversitene.

o kız o kadar emeğine rağmen istediğinden çok daha düşük bi puan aldığı için 1 sene daha çalışmak zorunda olduğunu öğrendi. yine yanlış anlama arkadaşım. o düşük dediğim puanı sana verseler 40 takla atar, amuda kalkar 20 gün de öyle durursun.

o mezun olarak geçen tekrar hazırlanılan öss senesi var ya. onu ben de yaşadım. bilirsin beni ben öyle çok duygusal bi adam değilim. umursamazım, bana hiç bir şey koymaz. zaten 2. girişimde de yine çalışmadım, yine aynı puanı aldım. ama çalışmasam da o 2. senemde üstümdeki sorumlulugu çok daha fazla hissettim, çok daha fazla yıprandım. akranlarımın facebookta paylaştıkları üniversite fotoları ben dersane ararken bana çok koymuştu. bir de yukarda anlattıgım kızın durumunu düşünsene güzel kardeşim. o övündüğüm lisemi 1. bitiren kız mesela. 2. senesinde girdi üniversitesine. anlattıklarım sadece 1. sene içindi. tüm o anlattıklarımı yaşayan kızın "kazanamadı" psikolojisinde yaşadığı 2. öss senesini düşünsene. sanmıyorum düşünemezsin.

ondan daha iyi olabilirsin, o meslege ondan daha uygun olabilirsin. belki de bu sistem yüzünden o da istemediği bi mesleği okuyordur, bilmiyorum. ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim. o okuduğu sıraları, kampüsleri ve özellikle o diplomayı senden çok daha fazla haketti. ha sen daha mi iyisin. mühendis bok, teknik eğitim mi iyi ? git bunun hesabını iş verene, piyasaya, devlete yap. iş veren desin mühendisler sizden bi yol olmaz, biz teknik eğitim mezunu tercih ediyoruz diye. ama o diplomayı, en azından yeterince yerlerde sürünen statüsünü daha fazla değersizleştirmeyin. birazcık da olsa saygıyı hakediyor o kızın o diploma adına yaptığı tüm bu fedakarlıklar.

devamını okuyayım »
31.07.2013 16:16