eldorado kaymakami

  • 4330
  • 39
  • 10
  • 0
  • evvelsi gün

the last dance

az önce the last dance'i bitirme şerefine eriştim.

last dance, spor tarihinin gelmiş geçmiş en iyi spor belgeselidir. nokta.

bittiğinde balkona gittim, televizyon izleyen eşimi öptüm, "ağlamışsın ya n'oldu" dedi. olay buydu; ağlattılar. o kadar güzeldi ki... sadece ve sadece bitmiş olmasının etkisi bile yeter de artar.

"az önce ben ne izledim ya"

olay ne olacağını bilmek değil. zaten pippen'ın sakat olduğu için ödümüz bokumuza karışarak izlediğimiz 7. maçı veya gelmiş geçmiş en muazzam iş olabileceğine sonsuza dek inanacağımız "flu game" i baştan bilmek değil olay. sizi o dünyanın içine sakince sarması ve kendinize geldiğinizde "n'olcak abi, indiana'yı geçecekler mi" gibi bir salaklığa düşmeniz, yani aklınızı başınızdan alması ve tamamen duygularla ilerlemeniz.

--- spoiler ---

- öncelikle indiana fanatiği teyze : sen muhteşem bir insansın !!!

- reggie miller'ın o efsane üçlüğünde larry bird sahnesi efsaneydi :)

- the flu game çok özel bir şeydi ancak daha fazla anlatılmalıydı. herkes ama herkes flu game hakkında konuşmalıydı. flu game durmaksızın övülmeliydi. çünkü izlemiştik!!! öyle bir şey bir daha olamaz ve kendime sakladığım duygu yoğunluğuyla flu game'i kesiyorum...

- bence içerden verilen görüntüler, gus, steve kerr falan muazzamdı. biliyorsunuz; last dance başladığında 9 ve 10 mixlenmemişti. bu da ekibe feedback'leri alıp değerlendirme şansı verecekti. bu şans çok iyi kullanılmış. bayıldım. steve kerr'e final bölümünde hakkının verilmesi beni çok mutlu etti. babasının olayını bilmiyordum. baya büyük olaymış.

- last shot : bu maçları da izledim tabii ki. daha önce jordan'a ilişkin entrylerimde de yazdığım bir şeydi. başka ortamlarda da deme şansım olmuştu: bir film senaryosu yazsanız ve bunu yazacak olsanız senaryo ekibi sizi engellerdi. çünkü jordan'ın en büyük rakibinin elinden top çalıp hücuma gitmesi ve kariyerinin son şutunda nba şampiyonu olması gibi birşey hiç bir koşulda gerçek karşılanamazdı. ve jordan gelmiş geçmiş en büyük oyuncu olmasının damıtılmış en saf halini orada verdi. last shot !!!

- dennis rodman : nba finallerinde anteramana gitmeyip amerikan güreşi müsabakasına giden bir başka insan göremeyeceğiniz için onu kutsayın : basketbol tarihinin en büyük oyuncusu jordan'sa en manyağı rodman'dır. nokta !!!

- grant park : bunun bir son olması ve yüzbinlerce kişinin bu "son"u kutlaması bence çok duygusaldı.

- feedback'lerden yola çıkarak jerry krause'un hakkının verilmesini takdir ettim.

- karl malone rop.'da yoktu ama takım otobüsüne gelip bulls'u tebrik etmesi çok "reyiz" bir hareketti.

- en sonda obama konuşması bence sözlerden daha çok mesaj içeriyordu.

ancak yazı yazarken yanaklarımda nem olmasının sebebi ise phil jackson'ın muhteşem bitirişi oldu. yazıların yakılması beni bitirdi. daha doğrusu o anın anlatılması beni bitirdi. zamanında okuduğum şeyin aslında dünyadaki en olağanüstü ayrılık seremonisi olduğunu anladım. beni dümmmmdüz etti...

--- spoiler ---

gelmiş geçmiş en büyük oyuncunun gelmiş geçmiş en iyi belgeselin sahibi olması bence manidar. olağanüstü akıllı ve işini bilen bir adam, tarihin en iyi belgeseline sahip.

bundan sonra l.d.ö - l.d.s. şeklinde anlatılacak belgeseller. olağanüstü politik ve savaş konulu belgeseller izledik. spor belgeselleri de izledik. ancak last dance'in işleniş tarzı ve duygusal gücü, yoğunluğu onu bambaşka bir yere getiriyor.

hayatımın sonuna dek yüzlerce kez izleyeceğim başyatpıt bir eser izledim. bunun muhteşemliğini anlatacak bir sözüm yok. gelmiş geçmiş en iyi oyuncuyu anlatan gelmiş geçmiş en iyi belgeseli izledik. hepimiz çok ama çok şanslıyız. sadece last dance'i izlediğimiz için değil. bundan sonra olacak her spor belgeseli için artık gökyüzünde de bir çıtamız olduğu için... basketbolu en üst seviyeye çıkaran ve rekabetin çıtasını belirleyen adama sanatta da çıtayı belirlediği için çok ama çok teşekkürler.

devamını okuyayım »