eldrun

  • aklıselim (564)
  • 902
  • 21
  • 7
  • 1
  • bugün

28 mayıs 2013 taksim gezi parkı direnişi

taksim son günlerde çok kalabalık, yılbaşı kutlamalarında bile hiçbir zaman bu kadar insan olmadı. çok kalabalık fakat insanlar taciz edilmiyor mesela. karşıt görüşler birbirlerine sataşmak yerine kolkola giriyorlar. öğrenciler finallerine gezi parkının çimlerinde çalışıyorlar. iş çıkışında insanlar evlerine gitmeden önce tekrar gezi parkına geliyorlar, arkadaşlarıyla bir süre burada takılıp öyle evlerine dönüyorlar. insanlar evlerinden kitaplar getiriyor ve kütüphane oluşturuluyor. ufak sahne kurulmuş havuzun karşısına; marşlar çalınıyor, müzikler söyleniyor, konuşmalar yapılıyor. yiyecekler, içecekler, giyecekler getiriliyor ihtiyacı olanlar için. bir tane kandil simidi istediğin kişi sana bütün paketi vermeye çalışıyor. herkes birbirine elinden gelebildiğince nazik olmaya ve yardım etmeye çalışıyor... iphone 5'ini kaybetmiş biri, arkadaşından telefonunu çaldırdı, karşıdaki açtı telefonu, yerini söyledi telefonun sahibine gelip alması için...

bu insanlar gezi parkını korumak için pasif direniş yapan insanlara polisin şiddetli müdahelesinin ardından akın etti taksime. hayatında götünü kaldırıp herhangi bir eyleme gitmemiş insanlar geldiler taksimde canlarına tak etmiş bir şekilde faşizme karşı direndiler. bu direniş sırasında farklı görüşlere sahip olmanın, farklı takımları tutmanın, farklı etnik kökenden veya dinden olmanın yarattığını sandığı ayrışmaların nedenlerinin aslında bunlar olmadığını tecrübe etmeye başladılar. önce polisi püskürttüler. ardından barikatlar kurdular, devlete karşı.

taksim'de, bir çok barikatın kurulmaya başlandığı cumartesi gecesinden beri, devlet yok. komün benzeri bir sistem var parkta. farklılıklar unutulmuş durumda birlikte olmanın verdiği duygudan dolayı.

ve taksim şu an türkiye'nin en güzel yeri.

olaylara karışırım diye çekinip, apolitik takılıp, ben bilmem beyim bilir diyip 1 haftadır gitmemiş olanlar varsa taksim'e, korkacak bir şey kalmadı, iş çıkışı gidin bir kaç saatliğine siz de gelin. evde oturuyorsanız çocuğunuzu yanınıza alın bir saat turlayın eve dönün. dolmuşla, metroyla, taksiyle veya yürüyerek, her şekilde gelebilirsiniz taksime, hiçbir engel ile karşılaşmadan. taksime doğru yürürken etrafınızda mutlu insanlar göreceksiniz ve gezerken siz de mutlu olacaksınız emin olun.

devamını okuyayım »
06.06.2013 03:20