eldrun

  • 1001
  • 15
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

batman arkham knight

gördüğüm kadarıyla gelmiş geçmiş en kötü pc portlarından biri olmaya aday. pre-order ve season pass mantığının nasıl kaliteyi düşürdüğüne ve insanları enayi yerine koyduğuna dair güzel bir örnek. angry joe review'unu merakla beklemekteyiz.

- bu tarz oyunlar çıkarken incelemeleri hazır olsun diye normalde oyun incelemesi yapan kişi ve kuruluşlara kopyaları verilir. bu oyunda bu olay olmadı. hatta totalbiscuit bunun üzerine her zamanki gibi pre-order yapmayın, böyle bir durumda ise bir kere daha düşünün demesine rağmen bizim firmaya güvenimiz tam, önceki oyunlar iyiydi diye insanlar kendilerini telkin ettiler. ebelerini gördüler.

- pc'ye port edilmesi için iron galaxy studios adında 12 kişilik ufak bir geliştirici firma ile anlaşmışlar. pc oyunları konusunda tecrübesiz olan bir firmaya bu işin verilmesi eleştiriliyordu fakat aynı firmanın port ettiği bioshock infinite pek kötü değil. esas problem arkham knight'ı bu firmaya port etmeleri için 2 ay önce göndermelerinden kaynaklanıyor gibi. ellerinde çok kısa süre varmış.

- ciddi derecede memory leak var oyunda. 16gb ram'i dolanlar, 8gb ile crash yaşayanlar var. bu sorunun nedenlerinden biri zaten unreal engine 3. oyun ekran kartının da sistemin de ram'ini çabucak doldurup performans kayıpları yaşatabiliyor.

- yüklenirken veya oynarken çöküp gittikten sonra oyunun silinmesi problemiyle karşılaşan bazı insanlar var. 30gb civarı dosyayı yeniden download etme işi yurtdışında hızlı bağlantısı olanları bile çıldırtmış.

- oyun 30fps ile sınırlandırılmış. ini dosyasında değişiklik yaparak bu sınır kaldırılabiliyor fakat ani fps düşüşleri ve stuttering problemleri oyunu yine oynanmaz kılabiliyor bazı pc'lerde. i7, 16gb ve gtx970 sistem ile batmobile sahneleri 1-5fps civarına düşebiliyor. sli desteğinde problem var. amd kartlarda durum daha vahim. r9 290 ile screenshot izleyenler var.

- gpu kullanımı %30'larda seyrediyor, bunun performansa etkisi büyük. memory leak'ten de söz etmiştik. oyunun kaynak kullanımı rezalet yani.

- oyunun ps4'te görülen yağmur efekti, ambient occulusion gibi bazı grafik özellikleri pc versyonunda yok. grafik kısılmış resmen. (nvidia'nın 2 hafta önce oyunu ve grafik özelliklerini tanıtmak için gösterdiği videoda oyun 60fps çalışıyor ve pelerindeki yağmur efektleri özellikle vurgulanıyordu. fakat oyunda şu an o efektler yok ve 30fps sınırı var. olmayan şeylerin gösterildiği, yalan tanıtıma giriyor bunlar bildiğin)

- bazı oyuncular, özellikle de hindistan'dakiler cd-keylerini aktive edemiyorlarmış.

- steam'de aldığın oyunu geri verme özelliğinin gelmesinden hemen sonra çıkması ise cuk oturdu. 2 saat'ten az oynayıp daha doğrusu oynayamayıp küfür edip iade edenler var. fakat başka yollardan oyunu alanlar iade edemiyor ve ekran kartlarının yanında ücretsiz olarak oyuna sahip olanlar bile pek memnun değiller.

yapımcı steam'de pc için açıklama mektubu paylaşmış. arada şöyle bir cümle var. açıklamanın salaklığı hakkında fikir versin...

"for users that have an ssd available, we’ve noted increased streaming performance when the game is installed to that type of drive."

(bkz: no shit sherlock)

oyunu almadım, optimize edilirse, %90 indirime girdiğinde düşünürüm.

haa bu arada aklıma gelmişken; batman forever'da gotham sirke çevrildi diye sitem etmiyor muyduk? bu oyundaki gotham'a çok güzel olmuş demek doğru olmuyor o nedenle. her taraf neon ışıklandırma kaynıyor yahu.

devamını okuyayım »
24.06.2015 20:52