eledhwen

  • 1134
  • 8
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

kısa dönem askerliğin kaldırılması

gelişmiş ülkelerde okumamak ayıpken, ülkemizde okuduğu için kısa dönem askerlik yapanın ayıplandığı bir platformda durumu incelersek zaten trajikomik bir hal aldığını anladığımız durum olacaktır.

bununla birlikte; liseden sonra kariyer planlarını çok iyi yapamamış ve gerek haytalıktan gerekse de para kazanıyor olmanın verdiği bir takım nedenlerden ötürü 1993'de girdiğim üniversiteden devamsızlık nedeni ile atıldım. ardından babamı kaybettim ve başka bir geçim derdinden dolayı okula eğilemedim. daha sonra çeşitli dönemlerde çıkan aflardan yararlanarak okula döndüm ama yine devamsızlık nedeni ile ilişkim kesildi.

derken, işimi rayına koydum; çıtıpıtı bir kadınla evlendim. herşey yoluna girdi derken bir de üzerine 2005 affı geldi. hemen okula döndüm. derslerime dört elle sarıldım, işimi kendimce rayına koydum. bu esnada cesaret ile birlikte bir ev satın aldık, arabamızı daha iyi bir modelle değiştirdik. evin içine yatırım yaptık. derslerime özen göstererek dört yılı bitirdim ve günler sonra mezun oluyorum. hayatımla ilgili kayıplarıma karşın tüm planlarım kısa dönem askerlik ve sonrasındaki hayata tekrar başlama stratejileri ile harmanlanmıştı.

ama birden bire bu durum... üstelik, okulumun mezuniyet belgesini haziran'ın son haftasında verecek olduğunu öğrenmem ve bu nedenle 25 haziran'a kadar ağustos dönemi için başvuramayacağımı öğrenmem ile dünyam yıkıldı. otuz beş yaşıma geldim sevgili suserlar. yukarıda bu kadar sene neden askere gid-e-mediğimin nedenleri de tek tek mevcut. kabahat tabi ki öncelikle bende ama bir birey olarak bu durumu ve karşılaşacak insanların alacağı hali kabullenemiyorum.

zira, herşeyin yanında, eğer gerçekten on iki ay boyunca asker adı altında aralıksız bir eğitim, taktik, strateji öğretisi ve bunun gibi askerlik ile bağıntılı tüm aşamalar ile yoğurulacaksak, o zaman kabullenebilirim. ama zilyon tane insandan bildiğim, duyduğum ve sizin de bildiklerinizi düşününce, bu işin aslının astarının eni konu on beş ila otuz gün olduğunu, sonrasının da malum olduğunu biliyorken, vatana, millete, aileme, topluma ve kısaca her birime yokluğumun ve benim gibi insanların yokluğunun zarar vereceği kanaatindeyim.

devamını okuyayım »