elefsar

  • 201
  • 10
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

#82166785 şurada geleneksel okçuluk ile alakalı bi kaç bilgi vermiştim.

şimdi metehan ve okçuluktan bahsedeceğim.

hun imparatorluğu kağanı olan, bi çok hikaye/olay ile günümüzde dahi ismi anılan, tarihin en iyi komutanlarından biri kabul edilen metehan m.ö. 209 yılında düzenli orduyu kurmuştur. ki bu tarih tsk'nın kuruluş yılı olarak kabul edilir. iki bin yıldan uzun süredir daimi olarak düzenli ordusu olmuş bir milletten bahsediyoruz.

hali hazırda günümüzde mete, metehan ismini çocuklarımıza vermekten gurur duyarız, abimin oğlunun ismi mete'dir misal benim.

peki metehan okçulukla alakalı ne yapmış?
onluk sistemin kurucusu olan metehan ıslık (çavuş) okunu icat etmiştir.

görünüş
resimdeki şekilde tasarlanan temren (ok ucu), okun hızı ile daimi olarak keskin bir ses çıkarıp, ok durana veya kırılana kadar çalışmaktadır.

burada bi arkadaş puta atışında denemiş kısa mesafe

burada da menzil atışında denenmiş uzun mesafe

bu ok temel olarak iki amaç ile kullanılmış.

birincisi herkes aynı anda düşmana bu oku atınca kulak tırmalayıcı ciddi bir keskin gürültü meydana getiriyor. yüzlerce-binlerce kişi ok atınca fiziksel hasardan öte psikolojik olarak devasa bir üstünlük sağlanıyor.

ben en fazla 13-14 tanesinin aynı anda atıldığına katılmıştım, atan tarafta bulunduğumuzdan olsa gerek çok etkilenmiştik. ama karşı tarafta olup, bir de üzerine binden fazla böyle ok geldiğini düşününce çok korkutucu bir durum.

ikincisi; çavuş oku olarak kullanılması. çavuş yönlendiren anlamında. savaş alanında kargaşa, bağırış çağırış hakim olur bildiğiniz gibi. o kargaşada komutanların komut/emir vermesi , bunların herkes tarafından anlaşılması cidden zordur. boru, borazan vs kullanılmış tarihte örnek olarak.

metehan ise komutanlarına ve askerlerine bu oku kullanmasını öğretmiştir.
savaş sırasında sadece komutanların kullandığı bu çavuş oklarını, komutanlar-yabgular stratejik olarak önem arzettiğini düşündüğü yerlere atınca sesi duyan tüm askerler çavuş okuna dikkat kesilip, düştüğü yeri bir anda oklamaya başlıyorlar.

düşman bölgesel olarak anlık kırılmalar yaşayıp hem moral motivasyon kaybediyor hem de önemli kişilerin veya birliklerin erken kaybedilmesinden ötürü büyük bir güç kaybı yaşıyorlar.

metahan ve onun şanlı yabgularına selam olsun!

devamını okuyayım »
25.10.2018 13:10