elektronik

  • 150
  • 59
  • 17
  • 0
  • evvelsi gün

atiye (dizi)

kendi açımdan fena olmayan bir netflix dizisi. evet fena değil.

--- spoiler ---

konunun anlatılış biçimi biraz vasat kalmış bana göre. yapımcıların ve fikir sahiplerinin göbeklitepe'nin son zamanlardaki dünya çapında popülaritesini kullanmaya çalışması güzel. paralel evrenler, zaman, özel kişiler, tarih öncesi dönemlerle bağlama gibi olguların da düşünülmesi güzel. yani konunun bunun üstüne oturtulmak istenmesi güzel ancak uygulama bana göre oldukça vasat kalmış.

yer yer dark havası estiriyor ama mesela mağaranın tasarımı, o ışıklar, taşların rengi bile vasatlık kokuyor. dark burada bir kıstas değil tabii ki ama güzel bir cringe havası olduğu için onun üzerinden örnek veriyorum.

özellikle o mağaralardaki kadın oyuncu. en eğreti duran karakterdi sanırım bütün hikaye içerisinde. daha mistik, daha karanlık bir tip olabilirdi. baya ruhsar gibi bir şey olmuş.

bir de beren saat'i beğenmeyen bir tek benim herhalde.
--- spoiler ---

dizide genel olarak bir eksiklik var ama tam olarak bulamıyorum ne olduğunu. sanırım bu tarz yapımlar konusunda tecrübesiz olmamızdan ve batı sinemasına aşinalıktan ön yargılı davranıyorum. buna rağmen bir gecede hepsini bitirdim. neyse 2. sezonu merakla bekliyoruz efendim. hiç bir sorunun neredeyse cevaplanmamış olması da the oa esinlenmesi herhalde *

bu arada hakan muhafız ile kıyaslamak bile bence gereksiz çünkü o gerçekten faciaydı.

devamını okuyayım »