elfarran

  • 454
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

immortals

süper bir arkadaşımla bundan yıllar önce başladığımız kötü bir alışkanlığımız var; birbirimizi devamlı çok kötü filmlere götürüp duruyoruz. ilk başta onun beni yanlışlıkla lady in the water'a götürmesiyle başlayan bu durum, ghostrider'la doruğa ulaştı. bu sefer sıra bendeydi lakin bizim kızı vampirgillerden edward'ın düğün kasedini izlemeye götürmeye gönlüm elvermedi. immortal haricinde vizyonda justin timberlake'in bi şekilde cillian murphy'yi kandırıp getirdiği film oynuyordu. cillian bir süre gözümüzü almadı değil ama bizim arkadaşı "şşş lan 300 gibiymiş bu" diye kandırıp filme soktum. onun genel beklentisi, leonidas'ınki gibi baklavalar olduğundan onun için pek hayalkırıklığı yaratmadı. benim merakım ise daha çok tekme tokat sahnesi görselliği üzerineydi.

baklava görmeye filme mi gidilir dana, sizin orda güllüoğlu yok mu?

--- bundan sonrası hepten spoiler ---

bu gibi filmlerde mantık arayan, "yok mitolojiye uymadı, öyle oldu böyle oldu" diyen bi insan değilim. genelde değişiklik de severim. dolayısıyla burda mevzuyu uzatıp "zeus devamlı gökten inip ona buna kayıyordu, piçlerinin haddi hesabı yoktu, ne insan içine karışmaması; haydi titanları dünyaya hapsettin, yayı niye dünyaya sakladın dalyarak; insan evladını duvara gömer mi; madem insan olarak theseus'a amca şefkati verecektin, neden biraz akıl da ihsan etmedin" gibi konulara inanın girmek istemiyorum, senaryo zaten girdiği yere kadar girmiş ama iki şeyi düşünmeden edemiyorum. bir: kodumunun ülkesinde ova mı yok, falezin içine neden köy yapıyorsunuz, yandan yemiş positano mu orası? hem işgale karşı korunamıyor da. iki: antik yunan'da kahin niyetine hintli hatundan başkasını bulamadınız mı? hemşeri kayırmak da bir yere kadar canım kardeşim. üç: sizce o kıçı o kadar yakından 3d olarak görmemizin hikaye örgüsüne ne faydası var?

cevap vereyim hiç faydası yok. zaten hikaye örgüsü de gayet basit, cast hazır: belli bir nesneyi isteyen kötü adam, belli nesneyi ilk bulacak olan kahraman, ona yardım edecek karşı cins alt-kahraman, gene yardım edecek ahlakı sorgulanabilecek eski suçlu/yeni kanka, yarı yolda ölecek takım taklavat, kötü adamın yanına geçecek, önceden de iyi çocuğa kıl olan denyo, kötü adamanın çeşitli büyüklükte çetesi, resmi güçleri temsil eden iyi ama zayıf makam sahibi kişi, gaflet içindeki yönetici. kötü iyinin canını yakar, iyi bir şekilde intikam alır, biz adalete inanarak salondan çıkarız. bundan şikayetçi miyiz? valla ben eğer iyi anlatılmamışsa veya anlatım vasat bile olsa görselliği iyi değilse, şikayetçiyim.

dolayısıyla bu filmden de şikayetçiyim. görsellik niyetine filinta gibi theseus'u koymakla olmuyor, hadi yayın çalıştığı sahnelerle tanrıların ağız burun kırdığı sahneler iyi de, şu orduları gösterirken bir hızlı yüksel, bi ihtişam ver, bir korkut. tanrıların dağdan baktığı sahnelerde bir yükseklik hissi ver, poseidon'un serbest atlayışıyla olmuyor ki sadece. köyün tapınağı güzel olmuş da yayın saklandığı kaya nedir öyle allasen? hadi bakireleri aynı yuvarlak döşekte yatırdın, estetiği aldık oradan ama o giysiler, giysilerin renk seçimi ne? esmer tende kırmızı hiç de iyilik çağırıştıran bir renk değildir ve bakire/saf hissi vermez. varsa yoksa kayalığın içinde köy, milletin savaş başlığı, theseus'un 80b sütyen ölçüsü, testi kebabı olmuş rahibeler, yivli inşaat demiri. zaten cgi emri, kafa patlatma sahnelerinde yavaş çekim geçiyorsunuz ama bunu da kullanmanın bir hava vermenin yolu var.

kısacası, görsellikte ilginç öğeler var ama ihtişam yok, sizi ekrana bağlayan, ilginizin devamını sağlayan, sizi filmin içinde tutan bir ritim yok. bir filmin bence kesinlikle bir ritmi olmalı ama bunda sadece "an"lar var, aralar boşluk.

bir de tabii taşakları patlayan bir klaus var. ya vallahi yazık çocuğa, theseus'a kıl oluyorum diye gitti ihanet etti, ihanetin beşinci dakkasında pişman oldu, sefil sefil dolaştı film boyunca yazıktır ya. benim bile için karıncalandı o sahnede. rahibelerin boğa içindeki sahnesini de görünce senaryoyu yazan ekipte bir iki hasta ruhlu olduğuna da emin oldum.

theseus, insanlık seni yayı bulduktan sonra ite kaptıran adam olarak hatırlayacak. bravo. ayrıca oğlunun da psikolojik durumu iyi değil, hayalleniyo yavrucak, onu bi hocaya okut sen. çocuğun da peşinde yaşlı adam var, pedofil midir nedir ben senin babanı tanıyorum şeker veriim filan der, yavrunun başına bi iş gelmesin. zeus'un yapmadığı işler değil bunlar.

--- spoiler ---

son olarak, mickey rourke çok büyük adamsın, ne güzel oynadın ama sanki hep aynı oynadın, bir an ışıklı kırbaç çıkaracaksın zannettim diyor, bir daha hintli yönetmen filmine gidersem soyumu eşşekler kovalasın ile noktayı koyuyorum.

devamını okuyayım »
20.11.2011 00:54