elleminati

  • kofti anarşist (176)
  • 582
  • 155
  • 52
  • 5
  • bugün

asgari ücretliye jestimiz 75 tl

eskiden asgari ücret bu kadar önemli olmazdı. çünkü asgari ücret hakikaten işe yeni giren vasıfsız/tecrübesiz işçinin deneme maaşı gibi bir şey olurdu. işçi çalışmaya devam edecekse, maaşı da yükseltilirdi.

ancak gerek ücretlerdeki reel aşınma, gerek birkaç yıldır asgari ücretin (açıklanan) enflasyonun üzerinde artması, çalışanların çoğunu asgari ücret düzeyinde bir maaşa mahkum etti.

asgari ücretin artması aslında hükümetin de işine geliyor. çünkü asgari ücretlinin maaşını kendi vermiyor. buna mukabil asgari ücret ne kadar artarsa vergi/sgk gelirleri ise o kadar artıyor.

kamuoyu ise asgari ücretin peşinde takılmış gidiyor. aslolan asgari ücretin artması değil, refah düzeyinin artması ve bununla birlikte herkesin yaşayabileceği bir ücret düzeyine kavuşmasıdır.

tepki yanlış yönlendiriliyor. hükümete asgari ücret konusunda baskı yapılacağına, bizim yaşam standartlarımız neden bu kadar düştü diye baskı yapılmalı. yoksa asgari ücret 5000 tl olsa hükümetin de hoşuna gider. nasıl olsa para cebinden çıkmıyor.

not: biraz karışık oldu. telefondan bu kadar oldu. kusur.

ekleme: asgari ücretin artması hükümetin de hoşuna giderse neden daha fazla zam yapmıyor: çünkü dediğimiz gibi genel refah seviyesindeki düşme, piyasalardaki durgunluk, işsizliğin yüksek olması gibi faktörler, işverenin üzerinde de bir baskı yaratıyor. aynı zamanda ucuz işgücü, daralan piyasalar ve alım gücünün azalması demek. yani kısır döngü artık kendini beslemeye başlamış.

katma değerli üretimin artması, suriyeli, afgan, paki vb. kaçak göç ve işgücünün engellenmesi, kamuda tasarruf yapılarak vergi indirimleriyle piyasanın canlandırılması gibi basit tedbirlerin yanısıra, çok daha komplike pek çok tedbir ve reform hayata geçirilebilir. elbette bunu yapacak siyasi bir irade ve destekleyen kitleler şart. çünkü bunların büyük bir kısmı fedakarlık isteyen işler. ve halk kendisi fedakarlık yaparken, fedakarlık bekleyenlerin refah içinde yaşamasını hoş görmeyebilir.

devamını okuyayım »