eloise vera

  • 1243
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

aniden biten ilişki

"başta ben eski sevgilimi özlüyorum dediğinde, hani bitirmek mi devam mı etmek istiyor, anlamadım. belki sadece bunu paylaşmak istiyordur dürüstlüğünden ama devam da edelim istiyordur, bilemedim. sordum ne istiyorsun diye. bi süre yalnız kalmalıyım’la başladı. gitgide dozajı arttırdı. anladım ki zaten kafasında bitirmiş o bizi.
en son ben kalkarken, bir anda çantasından poşetlenmiş pijamamı verdiğinde güldüm. güldüm çünkü o, bu sabah kafasına koymuş ayrılmayı. yani sabahtan beri bitmiş zaten kafasında. ben ise o saate, hatta o ana kadar, başıma geleceklerden habersiz, gün içerisinde onu düşündüm, gülümsedim, ona anlatacaklarımı biriktirdim, haftasonu planı yaptım falan.
hayır, onu özlemiyorum. sevmiyorum. hayatımda istemiyorum. ama keşke ben de onunla aynı zamanda, aynı anda vazgeçseydim ilişkiden. sonradan haberdar olmak, işte bu kötü.
inanamıyorum bir yandan da. insan nasıl kendini böyle kandırabilir ki? daha 1 gün önce beni arayıp “canım haftasonuna planımız var mı, belki şehirdışına çıkmam gerekebilir” diye haber veren, haftasonu elleriyle kahvaltılar hazırlayan, boynuma kimsenin dokunmadığı gibi dokunan, bir hafta önce “senden önce depresyondaydım, beni mutlu eden şey sensin” diyen, ailesiyle bu kadar tanışmama izin veren, ayrılmadan 20 dakika önce masanın karşı ucundan bana bakıp gözlerini kırpıp gülümseyen erkek.. nasıl, bu nasıl olabilir? insan hangi “an” kendinden vazgeçiyor? o ilişkiden? senden?"

tam bir hafta önce bunu yazdım. gittiğinin taze 3. günü olmuştu. 1 hafta önceye dönseydik, beraber bira içiyor, kadıköy'ün güzelliğinden bahsediyorduk. elimi tutuyor ve bana gülümsüyordu. anları, anıları, kokuları, verilen sözleri unutmadığım gibi aylardır dune serisinin ilk kitabını da almıyordum. çünkü "ben sana alırım" demişti. defalarca elime gelse de o kitap, almadım. ağzından o söz çıkmıştı. büyük ihtimalle o unutmuştu bile. ama ben ona aklıma gelen tüm kitapları, filmleri, şarkıları vermiştim. böyle de bağlıydım ağzımdan çıkan sözlere. hatam, herkesin böyle olduğunu sanmaktı.

erkekler zayıf olduklarından ve akıllarına varan şeyi harekete koymakta yavaş olduklarından ama bu esnada da omurilik soğanları tarafından motor hareketleri ((sevgililik görevleri)) otomatik şekilde yapıldığından, olan biten size ani gelir. kamera falan ararsınız ama o sırada ağzını açar beyfendi:
- senin yanındayken eski sevgilimi özlüyorum.

bir insana eski sevgilisini özlüyor, onu seviyor diye kızamazsınız. ki eski sevgili bu gibi durumlarda bir bahanedir. ne bahanesi mi? sizi sevmediğinin. yani boğazına mı yapışacaksın? adam tutup dövdürecek misin? hiçbir şey yapamazsın. zaten allahtan gurur diye bir şey var da karşındaki seni sevmediğini söylediği anda artık onunla arandaki şey "sevgi" davası olmuyor. araya dürüstlük, samimiyet sorgulaması giriyor. tam bir saat ve gün istiyorsun. o an'dan itibaren değişti bunlar, diye duymak istiyorsun. ama sana o an'ı asla söylemiyorlar. bunu sen kafanda sorguluyorsun. tüm anıları yeniden yaşatıyorsun kafanda. tam o an'ı bulmaya çalışıyorsun. senden, sizden vazgeçtiği an. lakin anlar ve anılarla bir yere varılmıyor. üstelik tüm o küçük detaylar göz önünde oldukça ayrılığı atlatamıyorsun da. "nasıl lan?!" diyorsun. sevgi böyle kaypak bir şey mi? bu kadar kolay mı buharlaşıp uçuyor? aniden, birdenbire götümüze giriyor?
bu yüzden geçiştiriyorsun düşünmeyi. gülümsüyorsun, konuşuyorsun, nefes alıyorsun, ses veriyorsun.

sonra an oluyor, kalbinden aklına doğru bir şey çöküveriyor. "nasıl yapabildi" diyorsun, nasıl değişti.
((değişmedi ya. oynadı işte bir şekilde. manipüle etti asıl düşündüklerini. cazibene kapıldı. seni sevebilir sandı. olacak mı diye denedi. gerçek bu, üzgünüm. seni hiç sevmedi demiyorum. senden hiç hoşlanmadı da demiyorum. ama bunu deneyecek kadar cesur olmasına kızıyorum sadece.))
o, "beraber izleriz" dedi diye tam da arrested development'ın "for british eyes only" bölümüne dek gelip, haftalardır da izlemeksizin beklediğimi söylemiş miydim?

varsın, ben sırf yaşadığım her anın kıymetini ve gerçekliğini bilen birisi olduğum için hep böyle ağzıma sıçılsın.
neyse ki unutmak diye bir şey var.

devamını okuyayım »
10.12.2011 05:05