elunajene

  • 107
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

the endless river

eleştirmenin anlamsız olduğu albümdür. pink floyd yapacağını yarım asırdır yapmıştır. bu albüm sevenlerinin arada motifleri yakaladığı, 'ahanda shine on you crazy diamond, anaa tam nick mason davulu, one of these days tadında, bak bak comfortably numb gitarı arkadan kesik kesik geliyor, 1,5 saniyeliğine high hopes'daki zilleri duydum lan' gibi göndermeleri farkettiği albümdür. evet, bir piper zaten olamaz. syd gruptan uzaklaştığından beri o devir bitti. meddle hiç olamaz, o dönemin ruhunu yansıtan bir albümdü, öyleydi ki new york'taki museum of modern arts'ın new domestic landscape sergisinde ütopik dünyalar ve yaşam biçimleri tasarlayan archigram, superstudio, 9999, gibi sanatçılar grubu keşfedip tasarımlarının tanıtım videosuna arka fon yapmışlardı. başka bir dünyaydı. dark side of the moon, bir daha bu denli birbirine uyma ihtimali olmayan bu özel grubun işte hayat bundan ibaret dediği, mucizevi albümdü. the wall, babasını savaşta kaybeden water'sın kitleleri ayaklandırdığı, bunu müzik kalitesi ve ideoloji ile yarattığı bir hareketti. division bell ise ayrılığı birebir yaşayan 'pink floyd' isminin kendini dışavurumuydu, high hopes ile. bu kadar güçlü hikayeleri yaşayan grubun albümleride güçlüydü. endless river'da bunların hiçbiri olmayacağı belliydi.
endless river tüm bunlardan sonra geriye kalandır. kendini referans alan grubun albümüdür. bölük pörçük olacak tabi ki bu bir toplama, bu albümü toplama olarak sevmeli.meddle'daki evreni 45 dakikada özetleme başarısı, dsom'daki hayatı anlatma amacı, animals'daki hikaye bu albümde olmaz, olamaz. echoes kadar ilahi bir şarkının insanoğlu tarafından bir daha yazılma ihtimali zaten yok.
endless river bir toplama. bu, bizden geriye kalan bu diyen bir albüm. tipik kendi içinde o derinliği barındırmıyor, hikaye, konsept yok. konsept pink floyd, konsept roger waters'ın eksikliği, rick wright'ın ölmeden önce tuşlara son kez dokunuşu ve o eksikliklerle yola devam etmek. 70 yaşında senin, benim hayatımızda ne kalacaksa o.
bana pink floyd albümü çıktı, onu alacağım ve evde akşam bira içerek sadece pink floyd maratonu yapacağım dedirtmiştir. eminim bir çok kişiye de, tıpkı benim gibi kendine biraz vakit ayırma nedeni olmuştur.
pink floyd'un sound'unu başka şarkılarla bir daha dinleme fırsatı.. başka hiç bir şey değil..
allah yapandan razı olsun deriz, teşekkür ederiz.

dipnot: anısına çok güzel şarkı...

devamını okuyayım »