emfuzi

  • 1880
  • 3
  • 0
  • 1
  • bugün

mutsuzluğun asıl sebebi

kendimce bu konuya bir açıklama getirebildiğimi düşünüyorum bilmem siz ne düşüneceksiniz.

insanların iç dünyasından hayata bakışlarında iki farklı temel nokta vardır;

beklentiler ve gerçekleşenler.

çizerek anlatmak daha kolay olurdu sanıyorum ama, bir analitik düzlem üzerinde iki farklı sütun düşünün. biri beklentiler, diğeri gerçekleşenler sütunu olsun.

bizim mutluluk veya mutsuzluk şeklinde tanımladığımız şeyin, temelde bu iki sütunun arasındaki farkın bir sonucu olduğunu düşünüyorum.

beklentileri yüksek tutarsak ama elimizdeki gerçekleşenler yeterince yüksek değilse, ikisi arasındaki fark negatif anlamda büyüktür ve bu mutsuzluk sonucunu doğurur.

fakat elimizdeki gerçekleşenler, yani sahip olduklarımız, beklentilerimizle örtüşür bir boyuttaysa hissedeceğimiz sonuç mutluluk olacaktır.

peki mutlu olmak için ya da mutsuzluğu önlemek için ne yapmak lazım?

bu iki olgu arasındaki farkı, beklentileri gerçekçi bir düzeyde tutarak minimum seviyeye taşıyabilirsiniz. böylelikle istediğiniz şeylerin önemli bir kısmını elde etmiş, hayata dair beklentilerini gerçekleştirmiş mutlu bir insan olursunuz.
ya da elinizdekileri geliştirmek, gerçekleşen sütununuzu yükseltmek için çabalayabilirsiniz. beklentileriniz ne kadar yüksek olursa olsun, sahip olduklarınız bu farkı mümkün olan en küçük birimde tutacaktır. sonuç olarak yine mutlu bir insan olacaksınız.

bir sonraki denemede görüşmek dileğiyle.

devamını okuyayım »