empati kur

  • 423
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

tom clancy's the division

o kadar downgrade olayından sonra bile yine de atmosferi için oynanabilecek ve de hala farklı olduğun düşündüğüm ubisoft'un oyunu. atmosferden kastım, new york'un talan edilmiş karlı sokaklarında hemen hemen birebir var olan yerlerde turlama şansına nail olmak gayet heyecan verici. eğer biraz etrafı dolaşmayı, incelemeyi, sağdan soldan bilgiler toplayarak, okuyarak, dinleyerek olayın içinde olmayı seviyorsanız, bir çok opsiyonu mevcut. telefon ses kayıtları, echo, laptop veri bilgisi, kaybolan ajanın izini sürme ve kaza yapan drone'u arama gibi.

harita aslında orta büyüklükte diyebilirim. 2.9km doğu-batı arası. karakterinizi alıp en doğudan en batı uca götürmeye kalkarsanız herhangi bir engel ve kapı olmadan 8 dakika 10 saniye gibi bir sürede varmış oluyorsunuz. tabiki de aktif olan bir çok bina ve çatı söz konusu. bir apartman dairesinin dizaynı ve ortamı gerçekten de çok iyi yansıtılmış.*

kardan bahsetmiş miydim? mesala karakterinizi 2 dakikalığına sokak ortasında bırakıp, içecek almaya gittiniz. bu 2 dakikalık zaman zarfında ufak çaplı hızlı bir kar atıştırması gerçekleştiğini varsayalım. siz geri geldiğinizde, karakterinizin üzerindeki montun ve şapkasının aynı şekilde kardan etkilendiğini görebiliyorsunuz. bir de yanında terkedilmiş bir araba olduğunu varsayalım. bu kar atıştırmasından sonra, o arabanın tepesine çıktığınızda ayak izleriniz tavan da rahatça gözüküyor. aynı şekilde nefes verişlerinde oluşan buhar da çok net gözükmekte.

ortam bu kadar güzelken oyunun neredeyse büyük ağırlıklı pve olması bir yerden sonra ne yapacağız sorusunu çok hızlı sorduruyor. öyle her gün oturup saatlerce oynamaya gerek olmadan da 3-4 günde oyunun hikaye modunu gayet bitirebilirsiniz ki yanılmıyorsam 24 saatlik bir yayında 30lvl'e gelip hikayeyi çoktan bitirmişlerdi.

dungeon mantığında olan günlük görevleri hard veya challange mod'ta yapmak ilk başlar da çok hoş gelebiliyor. üzerinizdeki eşyalar en üst level olmadığından dolayı hem zorlanıyorsunuz hem de daha iyisini düşürmek için uğraşıyorsunuz. fakat item düzmek tabiri hiç de zor değil şu an ki mevcut sistemde. her gün 1-2 saat girerek daily quest olayını yaptığınızda gayet sarı itemlerden düşmüş oluyor. ee zaten ortamda pvp denen kavram da pek olmadığı için bir de ticaret sistemi de olmadığından dolayı, istediğiniz itemi craftlamak da zor olmuyor.

pvp için şahin görünümlü doğan denilebilir.

en büyük soru işareti kendi fikrimce, oyunun çok ortada kalmış olması. hadi tamam buram buram pve ağırlıklı, co-op destekli yapmışsın ama hikayen yok. olsa da devamı yok? koysana sen altına hikayeyi sağlam, madem pve ağırlıklı yapıyorsun döşe single player'ı şöyle uzun uzun devirilecek gibi ya da madem pvp koyduğunu düşünüyorsun, insanlar önce pve'yi hissedip sonra pvp'i de kozlarını paylaşacak diyorsun. ee o da yok? 20 ajan darkzone'da toplanmış item gönderiyor sırayla helikoptere. sanırsın helikopter halk ekmek dağıtıyor. ee orası dark zone'du? pvp'ydi?

oyunu ne kadar eleştirsem de bu onu oynamayacağım ya da sevmediğim anlamına gelmiyor. aksine hayran kaldığım güzelliklerle de dolu. bir diğer örneği "loading" olayının farklı bir pencereye yansımadan oyunu oynarkenki dinamiğini bozmadan yapabilmesi. özellikle uzun koşulu map geçişlerinde ve kapılarla geçilen farklı mekanlarda. yine "loading" ekranında takımındakilerle sesli şekilde görüşmeye devam edebiliyor oluşun gibi küçük detaylar.

sadece ilk 1 haftaki cazibesini hızlı bir şekilde kaybedip, devam niteliğinde sürükleyen ya da daha merak uyandıran veyahut arkadaşlarınla girdiğinde sana daha fazla opsiyon sunan bir ortam eksikliği var. bu yıl bitene kadar 2 farklı expansion gelecek. bir de aralara serpiştirilmiş değişiklikler de olacak. biraz toparlar mı bilmiyorum. sanırım bunu daha sonra göreceğizden öte gitmiyor.

devamını okuyayım »
30.03.2016 20:25