emre islekk

  • 1267
  • 4
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

bitcoin

bu akşam kıbrıs'ta çalıştığım casinodan, istanbul'daki evime; türkiye'nin tanınmış iş adamlarından biriyle bizim şirketin özel jetinde birlikte geliyorduk. çoğunuzun bildiği, sözlükte başlığı olan, holdingi ve 1 milyar dolara yakın serveti olan, çok samimi olduğum bir iş adamı.

muhabbet sırasında bitcoinden açıldı mevzu. "ben ne olduğunu pek bilmiyorum. öyle saçmalık mı olur! dünya'da hiçbir şey 10kat-20kat havadan para kazandırmaz. dolandırıcılık sistemidir o. oğlum ilgiyle bahsediyordu. ona kolay para kazanılmayacağını, 10kat - 20kat para kazandırdığı konuşulan şeylerle uğraşmamasını söyledim. beni dinlemedi 500bin dolar zarar etmiş." dedi ve güldü.

ben de "mesele para kazandırması değil. bu saadet zinciri gibi bir şey degil. insanlar fiyatının spekülatif olmasından ötürü yatırım için yöneliyor ama asıl mesele teknolojisi. zaten bence hala fiyatı yerini bulmuş değil. belki daha aşağıda belki yukarıda... ama teknolojik olarak sizce işe yaramaz mı?" diye sordum.
"ne teknolojisi" diye sordu.
ben de "sizin tam da şu an, mesela güney afrika'ya acil yüklü miktarda ve sıfıra yakın masrafla para transfer etmeniz gerekse bunu yapabilir misiniz" diye ona sordum.
dönüp çok saçma bir şey sormuşum gibi garip garip yüzüme baktı ve "hayır" dedi.

bakın bunu diyen türkiye'nin en büyük iş adamlarından birisi! istediği ülkeye, istediği miktarda, istediği anda para transferi gerçekleştiremiyor.

"bitcoin işte bunu yapabiliyor. asıl fonksiyonu bu" dedim ve o da bana "peki bitcoin satın aldığında para nereye gidiyor, kimin bu bitcoin" dedi.
"arkasında bir kurum yok. piyasaya saçılmış yapay bir para bu ve borsalarda insanlar birbirinden satın alıyor. ben bitcoin satın almak istediğimde bir borsadan satın alıyorum. o borsada elindeki bitcoinleri satanlar var. benim param onlara gidiyor. ben de bitcoinimi satmak istediğimde, başka bir alıcının parası bana, benim bitcoinim ona gidiyor.
hisse senedi gibi bu. kaç milyon tane olduğu belli. azaltılamaz çoğaltılamaz. herkes elindekini başkasına satabiliyor. hisse senedinden farklı olarak çok hızlı para transferi ve hemen nakide dönebilmek gibi fonksiyonları var" dedim.

müşterim bana "ama ben tahvil, hisse senedi aldığımda bu bilgisayarda durmuyor. istersem gidiyorum takas banktan alıyorum kasama koyuyorum" dedi.

ben de ona, var olan her bitcoin'in bir şifreleme yöntemiyle kimliği olduğunun ve istenildiği takdirde elimizdeki bitcoinlerin içindeki şifrelemeyi kağıda aktarıp bunu somutlaştırabileceğimizi ve kasamızda saklayabileceğimizi; bitcoin sistemi oldukça her istediğimizde bunu sisteme geri yükleyebileceğimizi ve kullanabileceğimizi anlatmaya çalıştım.

beyefendi o noktada mavi ekran verdi. "ya ben hala bu uçağın nasıl uçtuğunu bile anlayamamış adamım. çok ilginç teknolojiler çıkıyor. bu da öyle bir şey mi acaba?" dedi.

bitcoin, asıl para sahibi olan bu büyük iş adamlarının bir çok ihtiyacını çözerken bu insanların daha bundan haberi yok. ne olduğunu, fonksiyonlarını bilmiyorlar. akıllarındaki bitcoin imajı çok başka bir şey.

bu beyefendiyle biz bu akşam bunları konuşurken, sabahında belarus'ta bir şirket, bana yapması gerek ödemeyi bitcoin yoluyla göndermişti ve sıfır masrafla paribu'da nakite çevirmiştim.

işte bitcoin, bu adamların da günlük hayatına girdiğinde gerçek değerine ulaşacaktır. tekrar ediyorum "gerçek değerine"
belki daha azı, belki daha yükseği. isteyen istediği anlamı çıkarsın.

edit:
-bana serin hikaye yazan alttaki yavrucak,instagramımı açıyorum. nickimi yazdığın gibi bulabilir,yolculuğun storylerini görebilirsin.
görüp de yazan arkadaşlardan bir kaçının mesajını buraya atıyorum. dursun da boş konuşan olmasın.
1 2

-olm gerizekalı mısınız? bak yukarıdaki yazıyı ilk haliyle hiç değiştirmedim. ben ne zaman tahvil demişim, tahville bir alakası olduğunu hiç söylemedim ki... gitmiş 1 saat tahvil açıklamıssın. yazık birader, anladık tamam kpss'ye iyi çalışmıssın, inşallah iş bulursun.

anadolunun sik üniversitesinden mezun olup 3-5 bin liraya eşek gibi çalışıp, hor görülüp akşam olunca elde kumandayla tv'nin karşısında uyuyakalıyorsunuz. hayattaki hayallerinizi ve amaçlarınızı hep ertelemenin ve asla gerçekleştiremeyecek olmanın farkındalığının yarattığı hiddet içerisinde; sahip olamadığınız her şeye saldırma eğilimindesiniz. sizi anlıyorum ve hepinizin amına koyuyorum.
saygılarımla.

devamını okuyayım »