en buyuk cuce gezegen

  • 310
  • 61
  • 60
  • 0
  • dün

down sendromu

+1 farkla aramızda olan insan üstü varlıklar. yeğenim adel sayesinde bu ailenin bir üyesi oldum. aynı zamanda özel eğitim uzmanı olduğum için konuya pro yaklaşmaktayım.

down sendromlu bebeklerin hayatları çok zordur. ilk maraton daha anne karnından doğar doğmaz başlar. anne ağlar, baba ağlar. büyük bir felaketmiş gibi görülür. kabul etme ve onaylama süreci 10 yılı aşkın süreyi geçebilir.

hemen hastane süreci başlar önce genetikçi genetikçi gezdirilir. doktor benziyor der, diğeri emin değilim der. sonunda emin olursunuz. ve şok down sendromlu bir bebeğim var.

tabi kalbi % 70 deliktir. ve gerçekten en zor iş şimdi başlamaktadır. hastane süreci o kadar ağırdır ki. bebeğin tüm hayatı etkilenir. daha o kadar küçüklen açık kalp ameliyatı geçirir. hatta bazen birkaç defa. ( kalbi delik olmayan ve hastane süreci çok uzamamış bebeklerin eğitimi vermiş oldukları tepki daha pozitiftir. )

sonra eğitim başlar. saçma rehabilitasyon merkezlerinde o kucaktan diğer kucağa atılır eğitim adı altında. kritik dönemin farkında olmadan çocuğu sevip dururlar. tabi bu arada fizyoterapi, dil terapisi ve kaliteli özel eğitim almadığı için yaşıtlarıyla arasındaki makas açılmıştır.

erken çocukluk döneminde fizyoterapi çok önemlidir. hipotoni riski yüksektir. bu yüzden mutlaka iyi bir fzt ciyle çalışılmalıdır. istanbul için tavsiye verebilirim. hedefimiz her zaman yaşıtlarıyla arasındaki makasın açılmamasıdır. fzt almassa bebeğiniz 4 yaşına kadar yürümeyebilit ve sosyal açıdan akranlarının çok gerisinde kalır. eğitimin en önemli kısmı akran öğretimidir bunu unutmayın.

sonra dil terapisi başlamalı. en azından 18 -24 aylıkken ( en geç ) bir dil terapistinin görmesi gerekmektedir. uygun olduğunda dil terapistiniz size başlayalım diyecektir. tabi insanlığını kaybetmediyse. ( istanbul içi tavsiye verebilirim )

sonra özel eğitim süreci başlamış olur. aile bebeğe alışmıştır herkes çok sevmektedir. dünya tatlısıdır çünkü. özel eğitim hayat boyu devam etmesi gereken süreçtir. bu dönem özel eğitim konusunda ülkemiz bir tık daha iyi.

bilinmesi gerekiyor ki down sendromlu bir bebek yaşıtlarına paralel bir iq ile doğarlar. ve zeka gelişimlerinde bir üst sınır yoktur. bu yüzden bebeğin alacağı eğitim hayati önem taşımaktadır.

yine istanbul içi tavsiye verebilirim. soracağınız her soruyu mutlaka cevaplayacağım.

bu +1 kardeşlerimizin aralarında sevgi olmayan ailelere sevgi getirdiğini gördüm. huzuru olmayan ailelere huzur getirdiğini gördüm. ne eksikse onu tamamlıyorlar. karamsarlığa düşmenize hiç gerek yok.

çok nazlıdırlar, çok sakardırlar, çok negatif duyacağınız bir çok cümle yanlıştır itibar etmeyiniz.

nazlı kısmı sadece eğitim konusunda. doğuştan eğitime reaksiyon gösteren bir tutumları var bunu bile çok sempatik yapıyorlar.

devamını okuyayım »