enelmasiva

  • 304
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ibrahim tatlıses

tenekeci mahmut'un da, kazancı bedih'in de mirasından ilerlemiş, içine biraz arabesk eklemiş, "alıp yürümüş" ses sanatçısı.

muhsin bey filmi gibi değil mi biraz? (ali nazik'in "he ibo gibi he!" sahnesi). muhsin bey sanat müziği seviyordu, edep, usul seviyordu, jantilik filan. kazancı bedih de, tenekeci mahmut da öyle adamlar aslında. bir gelenek, neyin nasıl olması gerektiğini bildiren bir usul var, kurallar var. arabesk değil mesela, tertemiz halk türküsü işte. şuna baksanıza: ne çemen ne saye-i gül ne kadar sade ya. ya da şu: tükendi nakdi ömrüm, dilde sermaye bir âh kaldı (isimlerini de uzun uzun yazdım deli gibi). neyse gelenek bu yani, popülerleşmesi için de işte malum...

hayat çok saçma. hep bi bütünlük arıyoruz. yetenekli olunca akıllı da olsun, o olunca öteki de olsun. ne biçim de farklı değil mi işte?! modern döneme geçişi anlatırlarken, sosyal bilimlerden filan bahsederken iyi, doğru ve güzelin birbirinden ayrılması derler. iyi nedir diye ilahiyatçılar sorar artık, güzel'e konservatuarlar bakar, doğru'yu ise sosyal bilimler hesaplar. belki de bizim zihnimiz hâlâ bunları tek ve aynı şey gibi düşünmek istiyor. hâlâ bir yanılsama oluyor, güzel olunca hemen hem doğru hem de iyi olsun istiyoruz.

nasıl bu kadar yetenekliyken başka şeylere ihtiyaç duyulur, nasıl o uzun havaları okuyan biri sanki içeriğini hiç bilmiyormuş gibi yaşar bir türlü anlayamadığım sanatçı ibrahim tatlıses aslında. böyle usul, böyle ses nasıl olur, o nasıl bi gırtlak, allahım sen sabır ver. adam haklı: "lebbeyk lebbeeeeyk!". o uzun havalar nasıl o kadar güzel olabilir? ne çektirdiler size urfalılar, öyle yürek yırtılır mı ya? yaradan var'ı bu kadar güzel okuyan biri nasıl ama ya nasıl?

neyse. n'apalım, böyle işte. o uzun havaları, ne bileyim şu ağlarım gülenim yok ya da şu yaradan var okunurken orada olsam kesin aşık olurdum adama. "beni öldür beni yak" diye sahneye atlardım*

bi gün ibrahim tatlıses hakkında entry gireceğimi bilsem bile bunun övmek için olacağı aklıma gelmezdi. n'apalım, ben de böyle olmuşum.
"hak bir gönül verdi bana/ ha demeden hayran olur"

devamını okuyayım »
10.06.2018 01:44