entellektuel nick

  • müzmin yedek (98)
  • 779
  • 72
  • 20
  • 1
  • bugün

bedelli askerlik

goygoyunu sktiklerim defolsun, ilim peşinde koşan koçyiğitler toplansın. hala başvurusunu yapmayanlara altın değerinde öğütler geliyor:

-e-devletten başvuru belgesini al. 2 adet olmak zorunda. 2 adet almayanları fotokopiye gönderiyorlar şubede
-paranı öde, eft kabul değil. şubeye gideceksin. 3 nüsha al.
-şubeye git. özellikle öğleden sonra şube önünde ölümcül bir sıra göreceksin. ben orada mal gibi sıraya girdim. yarım saat bekledim. sanıyorum ki herkes randevulu. kapı önünde kalan son 10 kişiden biri olduğumda kapıdan sorgusuz sualsiz girenlerin olduğunu gördüm. sordum "la gardaş bu ne" "onlar randevuludur" "e ben de randevuluyum" sonuç: yarım saat çöp. sıradakilerin çoğu randevu ne bilmeyen ayılarmış meğer.

--- spoiler ---

şubede randevulu isen ilahsın
--- spoiler ---

sıra falan veriyorlar. sırada yazan numaran 181 idi. gittim sıra daha 130'da ve kapmumbağa hızı ile ilerliyor. telefonla oynuyordum. anons geldi "telefon yasak lan dalağını sktiklerim" diye. sonra sıkıldım sekretere falan takıldım. ne zamana biter diye. "randevu alsaydınız hemen sizi alırlardı" dediler. vay mkski , var dedim zaten. içeride komutana durumunu anlat dedi. içeri girdim, elimde randevu fişi. koca komutan (en az albay rütbesindeydi) girişimi yaptı, gişe memuru gibi. sonra beni "şu bıyıklıya git, selamımı söyle" diye gönderdi. adam işimi halletmeye girişti. çok nazikler, bi çay ısmarlamadıkları kalıyor. kesinlikle vergi dairesi memuru daha kabadır.

yüksek lisans tecilim olduğu için kütüğümün olduğu yere faks çekeceğini söyledi. bakın burası önemli. faksı çekti. bekle dedi. tabi ben tez canlıyım 10 dk sonra gittim. oldu mu dedim, baktım olmamış. dedim, abi bölgenin numarasını ver de arayım işi hızlandırsınlar. aradım, bölgedeki adam dedi ki: "faksla gelen tüm belgeleri işleme aldık, sizden faks gelmedi, bi daha faks çeksinler" . yani ben aramasam, belgem kaybolup gidecekti. tekrar faks çektirdim. yarım saat içinde tecili kaldırdılar. "sizin işlem tamam" dedi.

ben hala yoklama yaptıracağım zannediyorum. aile hekimi falan. lan meğerse ben 10 sene önce yoklama yaptırmışım. unuttum gitti. sizin iş tamam dedi, hadi sie diye yolladı. edevletten celp bekle artık dedi. velhasıl bizim iş tamamlandı.

ilk gün e-devlette hala değişiklik yoktu. ertesi gün yani bugün baktım, ifade şu:

--- spoiler ---

aşağıda kimliği yazılı yükümlünün 31/10/2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur. erteleme nedeni : sınıf ve tertibat bekliyor
--- spoiler ---

yani an itibari ile askeriyenin malıyım. düğmem kopsa altı aydan başlar. hadi eyw

devamını okuyayım »
12.10.2018 10:11