environ

  • 158
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen ay

yüksek lisans tezi

bitmeyen, bitmeyecek gibi görünen delilik. ama merak etmeyin bitecek. günlük çalışmalarınızı aksatmayın. ne kadar sürede tezin neresinde olmak istediğinizi planlayın. danışmanınızdan sık feed back istemeyin. çünkü değiştirmenizi istediği şeyi daha sonra tekrar değiştirmenizi ve tekrar değiştirmenizi ve tekrar değiştirmenizi isteyebilir. bunun yerine daha uzun aralıklarla ama mesafeyi çok açmadan görüşmenizi tavsiye ederim. çok bunaldığınız, yeter artık lan! dediğiniz zamanlarda bunun geçici bir süreç olduğunu ve sizden önce binlerce kişinin de bu yollardan geçtiğini aklınıza getirin.

tezinizi yazarken olay örgüsünü bozmayın, bir başlıktan diğer bir başlığa geçerken dan diye geçmeyin aradaki bağı kurun yoksa savunmada üzerler. özetle konu geçişlerinde iron maiden şarkıları gibi olun. neyse devam edelim. enstitünün yayınladığı tez yazım kılavuzu sizin kutsal kitabınızdır yolundan ayrılmayın. kaynakçalarınızı iyi kontrol edin eksik gedik olmasın başınızı ağrıtırlar. bu sorunu çözmek için zotero programı iyidir. (bak bu süreçler geçici aklından çıkarma tekrar söylüyorum!)

neyse tezi yazdın. hocan da tamam bakalım savunma tarihi al dedi. güzelce ciltlettin tezini dağıttın jüriye şimdi geldin savunmaya. savunmaya ne murat boz gibi gel ne de orhan gencebay. ikisinin ortası olsun tertipli düzenli olsun yetiyor. çok abartmadan jüriye ikram getirmeyi unutma niyeyse takıyolar bu konuya. savunmanı yaparken güzel bir sunum hazırlayabilirsiniz. ben hazırlamadım ama hazırlasaydın iyiydi demişlerdi. konunuzu anlatırken tek bir hocaya kilitlenmeyin hepsine anlatın. eleştiriler elbette olacaktır ancak bunları toptan reddetmek savunma değil çirkefliktir aman çamura yatmayın tepki çekersiniz. bir eleştiri olduğunda kurduğunuz mantığı olabildiğince aktarın ve çeşitli açılardan bunu kanıtlamaya çalışın, ben daha haklıyım yarışına girmeyin.

ve ta ta ta taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 15 dakikalığına dışarı alacaklar sizi ve daha sonra çağırıp sonucu açıklayacaklar. korkmayın, gerilmeyin emek veren herkes bir şekilde bitirir bu işi.

devamını okuyayım »