epileptik fikir

  • 64
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

epilepsi nöbeti

24 senedir epilepsi ile yaşıyorum. nöbetlerim kompleks parsiyel nöbettir ve ara ara duygu nöbetleri yaşarım.

nöbetlerimden önce mutlaka auramı hissederim. aura çoğu hastada benzer şekilde tekrarlanır, ben de genelde (bkz: derealizasyon) (bulunduğun atmosfere yabancılaşma hissi) ve (bkz: deja vu) (yaşanılan anın daha önce yaşanmışlık hissi) yaşarım. aura 30 sn civarı sürer ardından nöbet başlar. (bkz: ''sizi aurama davet ediyorum'')
nöbet ile bilincimi kaybedeceğim için auramı hisseder hissetmez bir tanıdığımın yanına giderim. nöbet sırasında çiğneme, yutkunma, elbise çekiştirme, şaşkın bakınma, mırıldanma gibi durumlar yaşadığımı söylerler. nöbet bittiği andan itibaren uykuya dalar, en az 15 dk uyurum. daha sonra yorgun bir şekilde kalkar günüme devam ederim. ta ki sıradaki nöbet gelene kadar...

nöbet sıklığım ayda en az iki seferdir. bu ardarda olabildiği gibi aralıklı zamanlarda da olabilir.

duygu nöbetlerine gelince... hiçbir şey yokken bir anda korku huzursuzluk hissederek ağlamaya başladığınızı düşünün ki bu ağlama 2 saat soluksuz devam edebilir, ardından en yakınınızdan bile korkmaya başlar evin bir köşesine ana rahmi pozisyonunda geçmesini beklersiniz. bu nöbetler son 4 senedir ortaya çıktı ve beni psikolojik olarak çok yoruyor. (bkz: www.epilepsivepsikoloji.com)

nöbet türlerine baştan sona göz atacak olursak;

1-parsiyel nöbetler

a.basit parsiyel nöbetler
hastanın bilinci tümüyle açıktır. ancak bu kişinin nöbeti durdurabileceği veya kontrol altına alabileceği anlamına gelmez.
basit parsiyel nöbete yol açan elektriksel aktivite beynin küçük bir kısmından kaynaklanır. kişinin nöbet anında yaşadıkları beynin hangi bölgesinin etkilendiğine bağlıdır.
• temporal lob
• frontal lob
• parietal lob
• oksipital lob

temporal lob
temporal lobun çok değişik fonksiyonları olduğu için buradan kaynaklanan basit parsiyel nöbetlerde çok değişik belirtiler görülebilir. bunlar arasında ani korku hissi, daha önce olmuş bir olayı olmamış gibi veya olmamış bir olayı olmuş gibi hissetme, daha önce tanımadıklarını tanırmış gibi, tanıdıklarını tanımazmış gibi hissetme, hoş olmayan kokular ve tadlar, mideden yukarı doğru yükselen tarifi güç, hoş olmayan bir his olabilir. bu belirtiler aura olarak adlandırılır. bu bulgular bayılmadan önce veya bilinç kaybı yaşamadan önce kişiyi tedbir almak için uyaran bir belirti olarak faydalı olurlar.

frontal lob
buradan kaynaklanan nöbetler, temelde hareket ile ilgili belirtiler olması nedeni ile motor nöbetler olarak adlandırılır. başın çevrilmesi, kolun yukarı kalkması, uzuvlarda sıçrayıcı, kasılıp gevşeme şeklinde hareketler görülebilir. bazen beynin diğer bölgelerine de yayılarak jeneralize tonik-klonik nöbete dönüşebilirler. eğer nöbet anında kişi örneğin sola dönüyorsa, veya sol kolda kasılma, hareket oluyorsa nöbet sağ frontal lobdan, sağa dönüyorsa sol frontal lobden kaynaklanıyor demektir. bu lobda konuşma merkezi de bulunduğundan geçici konuşma durması ya da konuşmanın anlaşılmaz hale gelmesi de görülebilir. bu tür nöbetlerden sonra kısa süreli güçsüzlük veya geçici felçler de görülebilir. bu todd paralizisi adıyla bilinmektedir.

parietal lob
parietal lob vücut duyularını algılar. beynin bu bölümünden kaynaklanan nöbetler garip hislere neden olurlar. duysal nöbetlerde geçici uyuşukluk, ağrı hissi gibi belirtiler görülebilir.

oksipital lob
bu alan görme ile ilgilidir. görme alanının yarısını etkileyen flaş şeklinde ışıklar, değişik renkler görülebilir. nöbet görüntülerin karşı tarafındaki beyin yarısından kaynaklanır. görüldüğü gibi nöbet belirtilerinin çok iyi anlaşılması çok değerlidir. hasta ve hasta yakınlarının nöbet belirtilerine dikkat etmesi ve doktoruna aktarması sonucu, nöbetin beynin hangi lobundan başladığı ve bulgular bir tarafta ise nöbetin karşı beyin yarıküresinden başladığı anlaşılabilecektir.

b.kompleks parsiyel nöbetler
bu tip nöbetlerde bilinç etkilenmesi olur. nöbet esnasında bilincin etkilenmesi her zaman kişinin yere düşmesine neden olmaz ama kişi nöbeti hatırlamaz veya geçici hafıza kusuru görülür. bazen çok dikkat edilmezse her şeyin farkında olunduğu sanılır.
kompleks parsiyel nöbetler, çiğneme, yalanma, yutkunma, bir şey arar gibi şaşkın bakınma gibi otomatizmler ile beraber seyredebilir. bazen hasta elbiselerini çekiştirebilir, etrafta dolaşabilir, dakikalar sonra hatta bazen saatler sonra kendine geldiğinde hiçbir şey hatırlamaz.
bazen basit veya kompleks parsiyel şeklinde başlayan bir nöbet tüm beyne yayılarak tonik-klonik (sekonder jeneralize tonik-klonik) nöbete dönüşür.

2-jeneralize nöbetler
tüm beyne yayılırlar. en sık rastlanan tipi jeneralize tonik-klonik nöbetlerdir. eski terminolojide "grand mal" olarak geçer ve bazı hekimler bunu halen kullanır. halk arasında sara nöbeti denince bu nöbet şekli akla gelir. kısaca kişi önce kaskatı kesilir ve yere düşer. tüm vücut kaslarında kasılıp gevşemeler bunu izler. bu dönemlerde bilinç kaybı vardır. hasta yavaş yavaş tekrar kendine gelir. bilinç önce kısmen düzelir, hasta şaşkın haldedir, bir süre birşey hatırlamaz, uykulu bir hali vardır. baş ağrısı ve kas ağrılarından yakınır.
kendine gelme süresi kişiden kişiye ve nöbetin şiddetine göre değişir. nöbet bir veya iki dakika sürer. nöbet beş dakikadan uzun sürerse veya kişi ilk kez nöbet geçiriyorsa hemen tıbbi yardım için acil servise başvurmak gerekir.
bu nöbetler öncesinde herhangi bir öncü belirtinin olmayışı kişi için dezavantajdır . çünkü nöbet öncesi tedbir alma fırsatı kalmamaktadır. ne yazık ki böyle ön uyarısız nöbetler tehlikeli kazalara neden olabilmektedir. bu nedenle bu tür nöbeti olan kişilerin tehlikelere karşı daha dikkatli olması gerekir.
doktorlar tarafından bir uyarıcı işaret olmadığını söylese de pek çok hasta nöbetten saatler öncesinde kendisini iyi hissetmediğini, huzursuzluk ve ağırlık hissettiğini söylemektedir. prodrom olarak adlandırılan bu dönemin algılanması öğrenilirse yararlı olacaktır.

a.absans nöbetleri
jeneralize nöbetler olarak adlandırılan tüm beyine yayılan nöbetlerin bir çeşididir. eski terminolojide küçük hastalık anlamına gelen "petit mal" adıyla anılıyordu. hafif olan bu nöbetler çok sık olursa yaşamı etkileyebilir. absans nöbetleri erişkinlerde de görülebilir ama nispeten nadirdir. sıklıkla 6-12 yaş arasında görülür. kızlarda daha sık rastlanır. ilaç tedavisine iyi cevap verir. nöbet esnasında kişiyi gözlemleyenler, hayale dalmış zannedebilirler. ancak absans nöbet sırasında kişi uyarıları algılayamaz ve çevresinden haberdar değildir, kısa süreli bilinç kaybı mevcuttur. çocuklarda okulda öğrenmeyi ve çeşitli aktivitelere katılımı engelleyici olabilir. cümlenin başını duyup sonunu duymayabilir ve bunun sonucunda çocukta davranış bozukluğu olduğu sanılabilir. derin derin soluk alıp verme sırasında bu tip nöbetlerde artma görülmektedir. bu nedenle tanı amacıyla yapılan eeg'de hastaya derin nefes alıp verdirilerek nöbet kaydedilmeye çalışılır. nöbet sırasında eeg çekilmesinin tanının kesinleştirilmesinde en önemli anahtar olduğu unutulmamalıdır.

b.miyoklonik nöbetler veya sıçrama nöbetleri
"miyo" kas , "klonus" sıçrama anlamına gelir. kaslarda kısa süreli ani kasılma ile kendisini gösterir. bazen tüm vücudu etkiler, bazen tek veya iki kol ile sınırlı kalırken bazen baş da etkilenir. bu sıçramaların uykuya dalarken olması fizyolojiktir, yani hastalık anlamına gelmez.

c.tonik ve atonik ve klonik nöbetler
tonik nöbet sırasında tüm kaslar kaskatı olur ve hasta yere düşer. atonik nöbetlerde ise tam tersi olur, yani kasılma yerine kaslarda gevşeme olur ve kişi yere yıkılır. ani yere yıkılmaya rağmen hızla tekrar kalkmayı başarırlar. bu düşmeler genellikle öne doğru olur ve kişi başını yere vurabilir. çok sık tonik ve atonik nöbetleri olanlarda başa geçirilen kask gibi özel koruyucu önlemler yararlıdır. klonik nöbet ise vücudun bir kısmının titremesi durumudur. bu durum tek başına olabileceği gibi tonik nöbetle birlikte de olabilir. tüm kaslar kasılarak hasta yere düşer, ardından titreme atakları gerçekleşir. ağızdan köpük gelme durumu tonik klonik nöbetlerde yaşanır.

devamını okuyayım »