erngck

  • 85
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

zamanın gürültüsü

julian barnes'ın şostakoviç'in hayatına dair yazdığı romanıdır.

kitabın yazarı hakkında pek fazla bir bilgim yok açıkçası. ancak barnes'ın kitabı yazarken şostakoviç'i savunmak ya da onu tanrısallaştırmak işine soyunmamış olması gayet doğru bir tercih olmuş.

kitapta şostakoviç romantize edilmiş bir asi sanatçıdan çok katı sovyet rejim altında hayatta kalmaya çalışan bir besteci olarak gösteriliyor. zaten biraz araştırma yapan herkes bu tutumun doğru olduğunu görebilir.

kitabın önemli bir bölümünde şostakoviç'in sovyet rejimi ile ilişkileri ve özel hayatından bahsediliyor. şostakoviç'in eserlerine ayrılan bölüm ise epey kısıtlı. fakat dağılımın bu şekilde olması problem olarak görmemek lazım.
eğer şostakoviç'in müziği üzerine teknik analiz yapan kaynak arasanız internette sayısız ingilizce kaynak bulabilirsiniz. ancak şostakoviç'i anlamak için onun müziğine teknik bir yaklaşım sergilemenin ötesine geçmek gerekiyor.

barnes'in romanı işte bu boşluğu dolduruyor. şostakoviç'in hangi dönemde nasıl bir ortamda beste yaptığını anlamamızı sağlıyor. sovyet rusya'nın farklı dönemlerdeki toplumsal psikolojisini gayet güzel betimliyor.

ayrıca barnes'ın kitabı kurgusal olmaktan öte belgelere dayandırılmış bir araştırmanın bir hikayeleştirmesi olduğu için oldukça inandırıcı ve ikna edici.

kitabı bitirdikten sonra şostakoviç'in imzasıyla yayınlanan bazı yazılara itibar edilmemesi gerektiğine ikna oldum. bunun nedeni sovyet rejiminin bizzat bazı saçma sapan yazılar yazıp şostakoviç imzası ile yayınlaması.

önceden şostakoviç'in stravinsky hakkında saldırgan yorumlar yaptığını okumuştum. fakat kitapta anlatılana göre bu görüşler şostakoviç'in düşünceleri değil. sovyet rusya'nın resmi sanat gazetesi pravda'nın uydurmaları.

kitapta bu ve bunun gibi pek çok güzel ayrıntı var. özetle kitabı şostakoviç meraklılarına öneririm.

ayrıca şostakoviç'in stalin rejimi altında nasıl bir hayat yaşadığını ve rejimin eserlerini nasıl etkilediğini merak edenlere war symphonies belgeselini şiddetle tavsiye ederim.
https://www.youtube.com/watch?v=--fsojzgjnm

devamını okuyayım »