ertesiyarin

  • 108
  • 18
  • 11
  • 1
  • dün

kitaplıktan ödünç kitap vermemek

linç edilmeyi göze alıyorum.
kitap okumasını severim. bir elin parmakları kadar olan entrylerim de genelde hep kitap ile ilgili. yaklaşık son beş ayda okuduğum kitapların sayısı elliden fazla olabilir. bu kitaplar içerisinde romanlar, öykü kitapları, kaynak kitapları, biyografiler bulunuyor.
kitaplığım yok. aldığım kitapların büyük çoğunluğu ikinci el.
kendimce şu şekilde düşünüyorum. okuyup bitirdiğim kitapların evimin herhangi bir yerinde durması bana bir fayda sağlamıyor. kaynak kitaplarını bir nebze anlayabiliyorum. ihtiyaç duyulduğunda bu kitaplara başvurulabilir. ama herhangi bir romanı aradan bir yıl geçtikten sonra tekrar okuma ihtiyacı duymadım. belki on yıl sonra duyabilirim. ama bir beş yıl sonra "acaba bu kitabı yeniden okur muyum" diye düşünerek bir kitabı eve kitlemeyi doğru bulmuyorum.

benim için kitaplar evlere kilitlenip kokusu ile masturbasyon yapılacak nesneler değiller. şu başlığı "şuku" moduna aldığınızda karşınıza çıkacak o ilk entrylerin hepsi kitapların ne kadar seksi olduğu ile ilgili.

insanların kitaplarına nasıl davranması gerektiğini söylemek bana düşmez ve beni de ilgilendirmez. sadece şunu söylemek istiyorum. kitaplarına değer veren insanlardan hoşlanmıyorum. bu insanların kitap fetişi tüylerimi diken diken ediyor. kitapları rafa dizmenin bu insanlar için kitap okumaktan daha keyifli olduğunu düşünüyorum. bu insanlara sonsuz saygı duyuyorum ama elimden geldiğince bu insanlarla muhabbetten kaçınıyorum.

belki ben kitaplara o insanlar kadar değer vermiyor olabilirim. mümkündür. hiçbir kitap benim hayatımı değiştirmedi. ünlü yazarların klasik kitaplarından tut, stanislavski'nin güncelerine kadar okumadığım halt kalmadı. ama bence kitaplar yayılmalıdır, dağıtılmalıdır. şu ana kadar okuduğum bütün kitapları ücretsiz bir şekilde dağıttım ve dağıttığım hiçbir kitabı da tekrar okuma ihtiyacı duymadım. eğer duyarsam da bir gün gider bir şekilde bulurum. bence çok önemli değil. bu hareketi erdemli bir insan olmak için sergilemiyorum. kitapları evde saklayıp eşe dosta göstermeye, kendi kendine " ne kadar da çok kitap okudum amına koyım" demeye lüzum bulmadığım için yapıyorum. bazı insanlar kitapları ile bağ kurmuş olabilir ve onları bırakmak istemiyor olabilir. bunu anlayabiliyorum. sizin de beni anladığınızı düşünüyorum. kalbini kırdığım birileri olduysa affola arkadaşlar. bence çok abartmamalı bu kitap olayını.

devamını okuyayım »
23.07.2017 10:29