eseysiz ureyen canli

  • 330
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

reza zarrab

(bkz: abd'de görülmekte olan reza zarrab davası/@eseysiz ureyen canli)

reza zarrab iran devleti adına iş yürütüyordu ve yaptığı tüm faaliyetler iran istihbaratının takibindeydi. iran ajanlarının telefon görüşmelerine yansıyan konuşmalarda reza zarrab'dan şikayetçi oldukları ve akp'nin kendisini multi milyoner yapmasından duydukları rahatsızlık kayıt altına alınmıştı. 2010'da aktifbank'ın deşifre olmasıyla abd tarafından takip edildiği herkesin malumu olan fakat türkiye'deki bağlantılarının kendisi adına abd'den ricacı olacak kadar dokunulmazlık zırhına bürünen reza zarrab, 17 aralık soruşturmasıyla iran tarafından gözden çıkarıldı. çünkü artık dokunulabilir olduğu görüldü. reza zarrab 17 aralık'da tutuklandığında polislere itirafçı olmak istediğini söylerken, siyasilere de beni çıkartın yoksa konuşurum mesajı göndermişti. fakat 17 aralık sonrası yaşananlar bir süre daha türkiye'de baş tacı olmasına neden oldu. yine hatırlayacaksınız bu karapara aklama olayının iran ayağını takip eden ve reza zarrab'ın ortağı olduğu söylenen bebek zencani hemen 17 aralık sonrası, 30 aralık 2013'de iran'da tutuklandı ve idam cezası aldı. iran istihbaratının bu kirli işlerini en iyi bilen iki kişiden biri susturulmuş oldu. bebek zencani'nin başına gelenlerin kendi başına geleceğini öngören, bebek zencani'den daha fazla bilgiye sahip olan ve öldürülebileceğini düşünen reza zarrab ise abd ile anlaştı ve abd'ye gitti.

not: milli istihbarat teşkilatı tarafından da bilinen ve takip edilen böyle birinin abd ile anlaşmasına nasıl ve niye göz yumulduğu konusunda şu an için sağlıklı olmayan birkaç teori var ama şimdilik konumuz bu değil.

edit: neocheater 'ın uyarısıyla"cezalandırıldı" ifadesi değişti. bebek zencani idam cezası aldı fakat ceza infaz edilmedi.

devamını okuyayım »
17.11.2017 00:08