eternalus

  • 1145
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

kasada alman usulü ödenen hesabın eksik çıkması

çoğu zaman vuku bulan garson çakallığıdır bu efendim**. en az yüz elli defa başıma geldi, bir seferinde uyandım işe. okuyun.
arkadaşlarla topluca bir mekana gidilir. güzel güzel sohbetler edilir, yenilir, içilir. kalkma zamanı geldiğinde birisi der ki "hadi abi hesabı isteyin de kalkalım". birisi garsonla göz göze gelip havaya yazı yazma hareketi yapar. garson gelir, masanızdaki peçeteliğin ya da kül tablasının altına ters çevrilip konulmuş hesaba bakar ve der ki "şu kadar milyon". o hesap alman usulü ödenecektir, kimse atılmaz "abi ben ödeyeyim" diye. çünkü 8-10 kişinin toplam hesabı 150ytl'yi çoğu zaman aşar. masada hep beraber oturup, "ya şurda hallediverelim" diyip garsona tek bir yığın halinde parayı ödemezseniz, tuzağa düştünüz demektir. yığın halinde garsona ödeme yaparsanız, para tamsa olay biter, fazlaysa garson üstünü getirir. ama masada oturup "benimki 14 lira tutuyor, al" "ben yirmi milyon verdim, 5 lira para üstü alıcam" "olm para tam tutuyor, ben daha bi kuruş vermedim lan" "tamam abi sen al şu beş lirayı" falan türünden yüzelli tane cümleyle uğraşmamak için "kasada ödeyelim abi" derse birisi artık bir avsınız.
kasaya gidersiniz elinizde hesabın çizgiler ve çarpılar halinde işlendiği kağıtla. sırayla ödeme yaparsınız. "abi benim bi patates kızartması, bi elmalı şiveps, bi tavuk nagıtım vardı" dersiniz, kasadaki eleman size bi yandan fiyatı söylerken, bi yandan da kağıtta üzerini çizer siparişlerinizin. herkes sırayla öder, arada kasadaki eleman "2 ytl'niz var mı" falan der para üstünü banknot halinde vermek amacıyla. eleman cüzdanını karıştırırken, o arada yanda ödeme sırası bekleyen arkadaşınız "tamam abi o iki ytl'yi burdan al sen" diyerek kendisi para uzatır, tüm bu karışıklık sinsi gibi garsonumuzun ekmeğine yağ sürmektedir. en sonunda bir veya birkaç aktarmayla herkes parasını öder. son ödeyen de işini bitirdikten sonra arkadaş grubuna döner, "tamamım abi ben, ödeyecek kalmadıysa, gidek hadi. ". garson ya da suç ortağı kasadaki atılır kurt gibi "arkadaşlar bi kola ödenmedi", "gençler iki çay eksik kaldı" diye. aha eline düştünüz. "millet kola içen kimdi", "ahali çay içen kimdi" diye sorarsınız gruba, birileri der ki "abi ben içtim ama ödedim". kimin ödemediğini bulamazsınız, çünkü o çaylar kolalar içilmedi! aksini asla ispatlayamazsınız bunun(zaten kimse uğraşmaz da). hepiniz toplanıp "abi sen ne kadar ödedin" diye hesap yapamazsınız çünkü aktarmalar olmuştur hesap öderken, az veren çok veren karışmıştır hep. sonuçta bir babayiğit atar elini cebine, eksik kaç liraysa tamamlar. üzerinde bir an bile düşünmeden uzaklaşırsınız mekandan.
valla bak, 2 liranın lafını ettiğimden değil, salak gibi hissediyorum kendimi. keşke bu gerçek forward mail olarak yayılsa, insanlar ayaklansa. ya da neyse, siktiret.

devamını okuyayım »