eternalus

  • şamda kayısı (713)
  • 955
  • 23
  • 5
  • 1
  • bugün

star wars knights of the old republic

iki farklı sonuna üç farklı yoldan gidilen oyun. sonda ne olduğunu söylemeden üç yolu da spoiler içinde aktarayım.

--- spoiler ---

öncelikle tekrar belirteyim, iki son var, 3 farklı yoldan ulaşıyorsunuz.

oyunda kırılma anı, bir tatil yöresini andıran, kazara düştüğünüz gezegende yaşadıklarınızdır. o gezegenin adı da lehon'dur ama konumuz o değil.
bu gezegende, temple of the ancients'ın çatısına çıkıyorsunuz. uzaklarda şık dark jedi robe'u içinde bastila'yı göreceksiniz. burada bir save alın, quick save olmasın, normal yoldan save edin, adı mesela şokobellum olabilir. lazım olacak sonra.

1) iyiyseniz, bastila'yla konuşurken onu light side'a dönmeye ikna edici laflar etmelisiniz, "asıl dark lord benim, bana gel" ya da "öldürücem seni" demeyin. bu şekilde iyi tarafta görebileceğiniz iki farklı son için temel atmış olacaksınız. asıl fark bastila'yla star forge'da tekrar karşılaştığınızda oluşacak. star forge'da
eğer bastila'ya iyiliğe dön falan demeden "gebermelisin" diyerek, kavgacı söylemlerde bulunursanız, bastila'yı öldürürsünüz.
eğer onu light side'a dönmeye ikna ederseniz, bastila yaşar ve jedi battle meditation'ını republic'e yardım için kullanmak üzere star forge'un merkezinde bekler.
sonuç olarak, oyunu light side olarak bitirir, aynı oyun sonu videolarını izlersiniz. tek fark, madalya törenlerinde birinde bastila varken, öldürdüğünüzde yoktur. başka her şey aynı. sadece ebon hawk'a döndüğünüzde, "bastila için çok geçti" falan diyorsunuz. başka bişey yok.

2) kötüyseniz, temple of the ancients'ın çatısında, "bastila'ya, asıl dark lord benim lan!" diyerek söze başlar, asla light side'a dön demezsiniz. zaten öldüremiyorsunuz. o da size "oh evet" falan der. muhabbeti dark side seçenekleriyle sürdürdükten sonra, bastila size katılmayı ve darth malak'ı öldürmeyi, sith'leri yönetmeyi teklif edecek. kabul edecek, darth revan kimliğinize dönüş yapacaksınız. bu arada yanınızda getirdiğiniz ameleler, jolee bindo ve juhani, sizi geri döndürmek yönünde konuşacaktır, onlara da dark side lafları edin, sizi canları pahasına durdurmaya çalışacaklar. onların canını aldıktan sonra, bastila party'nize dahil olacak, sizinle birlikte ebon hawk'a dönecek. orada tüm ekibe olanları anlatacak ve sizinle gelip gelmeyeceklerini söyleceksiniz. son olarak da darth malak'a da light side traşı yapmadan, dark lord of the sith namınızı almaya geldiğinizi söylerseniz, dark side sonuna ulaşacaksınız.
6 yıl sonra falan gelen kutsal bilgi kaynağı edit: turk eli uyardı, "dark side'da da iki son var", "kadın karakterle dark side'da oynayınca aniden carth geliyor malak'ı öldürdükten sonra seni durdurmaya." diyor. ben hatırlamıyorum tabii oralar nereler.
son anda değişiklikler işe yarar mı bilmiyorum ama, anladığım kadarıyla, temple'da bastila'yla konuştuğunuz an, kırılma anı. ondan sonra light side sonu ve dark side sonu arasında geçiş yapamadım. ama dark side olarak sona gelip de, darth malak'a light side muhabbeti açarsak ne olur bilmiyorum. siz hangi side'daysanız, önce bir o sonu görün, baştan oynamaya üşenirseniz, bir trainer kullanarak side değiştirin, mesela 100 light'ta sonken, 0 dark'ta son noktadır. size save edin dediğim yerdeki save dosyasını editleyip taraf değiştirin, kalan kısmı tekrar oynayın. ama mutlaka, youtube falan olmadan, oynayarak o iki sonu görün. trainer'ı kullanarak, en fazla 1 saat uzatırsınız işi o kadar, hatta statları falan da abartın isterseniz, kolay ilerlersiniz. bu arada trainer falan dediğim yerden(temple çatısı) sonra kullanılırsa bi boka yaramaz, sonra demedi demeyin. iki son birbirinden tamamen farklı ve ikisi de mükemmel. ama dark side daha güzel sanki.
ayrıca, bu kadar yoğun görünmez bkz kullanırken, hiçbir ssg'nin zarar görmediğini bilmenizi isterim, sıkıldım lan!

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
16.08.2008 01:25