everythingburns

  • 390
  • 1
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

11 eylül 2001

tarihteki gelmiş geçmiş en büyük terör saldırısıdır.

komplo teorisinin aslında komplonun bizzat kendisi olduğunu ortaya koyan ve milyarlarca insanın şahit olduğu en gerçekçi olaylardan biridir.

üzerine kitaplar yazılacak, tarihin seyrini değiştirmiş bir olayı, iki de bir aklın sınırlarını zorlayan komplo teorileriyle sulandırmak, her şeyden öte orada yaşamını yitiren insanlara ve yakınlarına saygısızlıktır.

adı sanı belli, kaydı ve giriş çıkışları sistemde yer alan uçağı kaçıranlardan bir kişinin pasaportunun olay sırasında yanmadan -ki kısmen yanmıştır- bulunması üzerinden komplo üretenler, yaşanan olayın gerçek boyutunu anlamak istememektedirler.

henüz kuleler çökmeden önce binaların yer aldığı bölgede uçağın çarpma etkisiyle uçaktaki yolculardan bazılarının cesetlerinin aşağıya fırlaması ve hala kemerleri bağlı haldeki bir yolcunun koltuğuyla birlikteki zemine çakılmış dehşet verici görüntüleri kameralara bile yansımıştır.

sadece manhattan'da milyonlarca insanın canlı olarak şahit olduğu, yüz milyonların, hatta milyarların ekranlardan izlediği bir olaya görsel "tiyatro" demek, kusura bakmayın ama tam anlamıyla aymazlıktır, insanların aklıyla alay etmek, dahası binlerce kişinin acılarını hiçe saymaktır.

ortada bu komplo teorilerini çürütmeye çalışmak, kesinlikle komplo teorisyenlerin amacına hizmet etmek anlamına gelir. ki burada esasında komplo teorileri bizatihi komplonun ta kendisi haline geliyor. çünkü açıkça bu komplo teorileriyle bir şeylerin gizlenmeye çalışıldığı anlaşılıyor. o da zaten ortada apaçık duran ve milyarların şahit olduğu, tarihin en büyük terör saldırısıdır.

komplo teorisyenleri ilginç bir biçimde abd karşıtı gibi gözükseler de, "abd'nin yenilmezliğini", yıkılmazlığını, dokunulmazlığını pekiştirmeye çalışan kişiler gibi davranıyorlar. sanki abd ancak kendisi isterse bir saldırıya maruz kalabilir, onu da zaten kendisi yapar. bu mantık baya baya abd'nin psikolojik üstünlüğünü sürdürmeye yarayan bir yaklaşım. buyrun, komplo teorisi istiyorsanız, biraz da buradan yakın.

şimdi bu saçmalıkları bir tarafa bıraktıktan sonra, 11 eylül 2011'de yaşı kurtaran herkesin hatırlayacağı o güne geri gidelim. önce şunu buraya bırakalım;

abc kanalı 11 eylül saldırısı canlı yayını

kuzey kulesine çarpan ilk uçağın ardından yaklaşık 2 dakika sonra başlayan ve yaklaşık 2 saat kadar süren bu görüntülerde, o gün yaşanan olayları birebir, canlı yayındaki haliyle izleyebilirsiniz. baştan sona izlemenizi tavsiye ederim, gerçekten o günü tekrar yaşıyorsunuz.

abd'nin gücünün zirvesinde olduğu bir dönemde gerçekleşen ve el kaide örgütü tarafından üstlenilen saldırılarda, 19 kişilik bir grup kaçırdıkları 4 uçakla ikiz kulelerin güney ve kuzey kuleleri, pentagon ve kongre binası'na kamikaze şeklinde dalış yaparak hedef aldı.

uçaklardan ilki kaçırıldıktan hemen sonra dünya ticaret merkezi'ne ait ikiz kulelerden kuzey binasına girdi. pek çok haber kanalı bu haberin hemen ardından canlı yayına geçti. bu esnada olayın hala bir saldırı mı, kaza mı olduğu henüz netlik kazanmamıştı. dakikalar geçtikçe kulelerden ilkinden dumanlar yükselirken olay anlaşılmaya çalışılıyordu ve türkiye de dahil başka ülkelerde de televizyonlar canlı yayına geçmişti.

henüz ilk uçağın girmesinin üzerinden 15 dakika geçmişti ki bir diğer uçak canlı yayında, herkesin gözleri önünde güney kulesine daldı.

ben de belki dünyadaki ekran başında bulunan milyonlarca insan gibi televizyonu henüz yeni açmıştım, daha ne olduğunu anlayamadan canlı yayında bir uçağın canlı yayında kuleye daldığını gördüm. hayatımda yaşadığım en büyük dehşet anlarından biriydi ki hala hatırladıkça tüylerim diken diken olur.

olaylar tüm sıcaklığıyla sürerken, bu kez ilk uçağın çarpmasından bir 50 dakika sonra, bu sefer washington'da bir saldırı olduğu ve dumanlar yükseldiği haberleri gelmeye başladı. kısa bir süre sonra pentagon'a da bir uçağın girdiği anlaşıldı. bu arada abd'de bulunan bütün uçuşların durdurulduğu ve havadaki uçakların başka ülkelere yönlendirildiği, havada kalan uçakların vurulacağı duyuruldu.

bunun ardından 4. uçak da kongre binasına ilerlerken pensylvania'da savaş uçaklarınca vurularak düşürüldü. esasında resmi kayıtlarda, bu uçağın, yolculardan birinin olayı öğrenmesinin ardından korsanlara saldırmasıyla yaşanan boğuşmada düştüğü öne sürülüyor. buna karşın söz konusu uçağın savaş jetlerince vurulduğu, o dakikalarda ekranlarda söylenmişti.

abd yönetiminin içi çoğunluğu kendi vatandaşlarından oluşan yolcularla dolu bir uçağı havada vurarak düşürdüğünü itiraf etmesinin zor olduğunu düşünebiliriz. ancak o uçak düşürülmese, kongre binası da 11 eylül saldırısında yıkılan bir diğer bina olacaktı ve muhtemelen çok sayı da kişi -yine o yolcular dahil- orada yaşamını yitirecekti. sembolik olarak o binanın da yıkılması, alevler içerisindeki görüntüsü, bir diğer şok olabilirdi. her açıdan zor bir karar olduğu anlaşılıyor.

fazla uzatmaya gerek yok, yine yanan kulelerin olduğu görüntülere dönecek olursak, ekranlarda bazı insanların binadan kendilerini aşağıya bıraktığı görülebiliyordu. bu da hafızalardan silinmeyecek korkunç bir görüntüydü. dumanlar içerisinde üst katlarda bulunan insanlar kendilerini camlara atmıştı ve nefes almaya çalışıyordu. bu görüntüler helikopterlerden yapılan yakın çekimlerde görülebiliyordu.

bu sırada havada uçuşan ve çok sayıda ofisin yer aldığı dünya ticaret merkezi binasından patlamanın etkisiyle fırlayan belki milyonlarca kağıtsa hava uçuşuyor ve oldukça enteresan bir görüntü oluşturuyordu.

tüm bu hengame ve kaos sürerken, kuleler artık iyice alev almıştı ve yangının nasıl söndürülebileceği düşünülüyordu. o koskoca kulelerin yıkılabileceği kimsenin aklına bile gelmemişti. her ne olduysa o anda oldu.

ikinci uçağın girdiği güney kulesi, henüz ikinci uçağın girişi üzerinden 1 saat bile geçmemişken, alevler içerisindeki üst katlardan başlayarak, aşağıya ve etrafına saçılarak yıkılmaya başladı. herhalde tarih boyunca ortaya çıkan kıyamete en yakın görüntü bu olsa gerek. koskoca bina insanın adeta aklını kaçırtacak bir gürültü ve sesle wall street'in üzerine doğru çökmeye başladı. o kadar büyük bir enkaz ki, manhattan'ın ticari merkezi olan bölgeyi bütünüyle yuttu.

o sırada binaların yakınlarında olan bölgedeki muhabirler canlı yayında görüntüleri verirken bina dehşet bir gürültüyle üzerlerine çöktü. insanlar sokaklarda kaçıyordu ve moloz yığını ve duman herkesi yutuyordu. yine unutulamayacak bir an, toz yığını ve dumanlar içerisinde kalan muhabirin kamerasında duyulan tiz alarm sesi.

bir yirmi dakika sonra kuzey kulesi de çöktü. ilk kulenin çöküşünde olduğu gibi benzer görüntüler ve artık manhattan'ın finans merkezi olan wall street ve çevresi bütünüyle moloz yığını, toz ve dumanla kaplanmıştı. bu arada washington'da pentagon'da devam eden yangında uçağın çarptığı bölme de çökmüştü. belirtmekte yarar var, burada da çok sayıda üst düzey abd'li askeri yetkili ve savunma bakanlığı üyesi yaşamını yitirdi.

elbette dünya o günden sonra bir daha hiç eskisi gibi olmadı. tarihte bazı olaylar vardır ki, gidişatı kökten değiştirir. 11 eylül saldırıları, kesinlikle yakın tarihimizde yaşanan en büyük kırılmaydı ve bugün hala etkilerini hissediyoruz ve "11 eylül çağı"nda yaşamaya devam ediyoruz.

gerçekten dünyada yaşanan herhangi bir olayla ilgili her seferinde komplo teorilerine sarılarak kolaya kaçmak yerine, esasında önümüzde duran gerçeklere odaklansak, belki varsa arkaplanda bir şeyler, onları da anlayabileceğiz. yoksa komplo teorileriyle hem kendimizi uyutup, hem de süper zeki uyanığınız sivri zekalılığıyla egomuzu tatmin etmeye devam edebiliriz. dünya ise dönmeye devam eder.

devamını okuyayım »