evsiz tospaa

  • 1007
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

steven gerrard

dün 15 nisandı. bundan 25 yıl evvel yaşananların unutulmadığı bir başka 15 nisan...

89'un 15 nisanında liverpool, fa cup yarı finalinde. stad hillsborough. maç başlamasına rağmen dışarıda çok sayıda biletli ve biletsiz liverpool taraftarı var. takımın sahaya çıkmasıyla kalabalık stada girebilmek için çırpınıyor. polis ve diğer görevliler de biletli biletsiz herkesin girebileceği şekilde, turnike bulunmayan kapıları da açarak bütün bariyerleri kaldırıyo. sonrası..

sonrası boğazları düğümleyen bir facia. 94 kişi can veriyor izdiham yüzünden. yüzlerce yaralıdan ikisi daha verdikleri yaşam savaşını kaybedince, trajedinin ağır tablosunda 96 yazıyo.

bu korkunç ve dramatik felaketin en genç kurbanı 10 yaşında bi liverpool taraftarı: jon-paul gihooley
steven gerard'ın kendisinden yalnızca 1 yaş büyük olan ve üzerinde kırmızı formasıyla sahaya her çıkışında yaşasa o'nun da tribünlerde olacağını bildiği, yüreğinde taşıdığı kuzeni..

“sahaya her adım attığımda jon-paul aklıma geliyor, o’nun için de oynuyorum”

steven, koyu bir liverpool taraftarı olan babasının isteği ve destekleriyle liverpool'a katılıyor o yıl, henüz 9 yaşında. bundan 3-4 yıl sonra, top oynarken ciddi şekilde yaralanıyo ayağından. yanlış hatırlamıyosam topunu kaçtığı yerden çıkarmaya çalışırken ayağına bi şey saplanıyo. doktorlar baş parmağını kesmek zorunda olduklarını söyleyince, babası hemen liverpool doktorlarını arayarak durumu anlatıyo. ve telefonun diğer ucundaki ses şöyle söylüyor:

"biz oraya ulaşana dek hiçbir şey yapılmasın. ... parmak kesmek mi? kesinlikle öyle bi şey yapılmasın."

ve henüz 23 yaşında kaptanı olacağı ve formasını hiç bi zaman üzerinden çıkarmayacağı liverpool'a böyle acılarla bağlanıyor büyük kaptan. kariyeri boyunca birçok kulüp uçuk denebilecek rakamlarla kapısını çalıyo liverpool ve gerrard'ın. fakat gönlü hiç elvermiyor gitmeye.

yüzlerce maç, yüzlerce gol, finaller, kupalar, sevinçler ve üzüntüler... aralarında şampiyonlar ligi, uefa ve iki de uefa süper kupası olmak üzere sayısız gurur yaşıyo ve yaşatıyo. yalnızca bir zafer var henüz kazanılmamış olan: premier lig şampiyonluğu.

şimdi liverpool ve büyük kaptan gerrard, belki de hiç kimsenin hasret duyamayacağı kadar susadığı premier lig zaferine çok yakın. eğer adalet denen şey varsa o kupa kaptanın ellerinde yükselecektir. 25 yıldır biriktirdikleri içinden taşıp gözlerinden dökülürken...

jon-paul ve o akşam maçtan sonra evine dönemeyen 95 can, sana inanmış olan bütün liverpoollular, o kentin bütün işçileri ve benim gibi, futbolun son romantik kahramanına duygusal bi hayranlık duyan herkes yanı başında. yalnız yürümüyorsun güzel adam. ve asla yalnız yürümeyeceksin.

devamını okuyayım »
16.04.2014 05:24