ewrimdisi

  • 358
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

aşk

çoğu duygu bilincimizle birlikte çalışan basit devrelerden oluşur. pavlov amca gibi salya akıttırıp, zil çaldırarak korkumuza, nefretimize, sevgimize yön verebilir, sıfırdan başlatabilir, birbirinden bağımsız durumlara bağımsız bir şeklide aktarabiliriz fakat aşk yapay zekaya sahip olan karmaşık bir sistemden meydana gelmiştir. her aşık olduğumuzu düşündüğümüzde bu sistemin içine yeni bilgiler ekleriz ve sistem kendi içinde sayısız bağlantılar kurarak gelişir. sonunda ise bizden bağımsız bir "aşk bilinci" oluşur.

şans dediğimiz şey bu sayısız bağlantı noktasında çok önemlidir çünkü üst üste yaşadığınız yenilgiler bu yapay zeka ile birleşince kalın bir ön yargı duvarına dönüşür. bu duvar da tamamı enerjiden oluşmuş bir evrene sizin umutsuzluklarınızı yansıtan bir aynaya...

çok kısa bir zaman önce, uzun zaman sonra ilk kez karnımın aynı yoğunlukta büküldüğünü hissettim. "aynı" olması beklemediğim bir durum olduğu için bilincimden bağımsız gelişen aşk zekasını gözlemlemeye karar verdim. kendine has savunma mekanizmaları, tepkileri ve taktikleri olan bunlarla da kalmayıp sel gibi hızlı akan bir sistem bu aşk denen nane. bu sefer bilinçli olarak farklı bir yoldan gitmek istedim, bu sefer karşımdaki insanla aynı anda bir duygu paylaşımı içinde olmak istedim. insanlar bu yolda çok başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledikleri için ben de ağır aksak devam ettim fakat gördüm ki aşk, bilincimin yardımını kesinlikle almak istemediği için yaptığım çoğu şey kişiliğim yerine "aşık halimi" yansıtıyor. bu durum çoğu insanda işe yaradığı halde bende her zaman olduğu gibi bir köstek haline geldi. örneğin; cinsel gerilim dedikleri olayın üzerini örtmek için çeneye vurduran bir savunma mekanizması veya geçmiş başarısızlıklardan ders aldığını düşünerek sergilenen çekingen tavır, kısıtlı bir süre ve tüm hataları tekrarlayarak "gördün mü gene olmadı, gene başarısız oldun" diye kendini kapatan sakat bir sistem...

kendime geliyorum yavaş yavaş ve görüyorum ki iş işten geçiyor, kendimi göstermek için verilen süre bitmiş veya bitmek üzere ve sıra başkasına geçmiş durumda.

şans dediğimiz şey önemlidir çünkü aşk zekanızın şekillenmesinde kişiliğinizden farklı olarak seçimlerinizden çok şansınız devrededir.

başarılı bir kişiliğiniz olabilir, her şey dışarıdan çok yerli yerinde gözükebilir ve insanlarla birlikte siz de "neden aşık olduğum insanlar beni sevemiyor?" diye sorgulayabilirsiniz. böyle bir sorgu anında dönüp aşk zekanızı izleyin, size aynı hataları nasıl tekrarlattığını ve ne kadar başarısız olduğunu görün. ele geçen farkındalık nerede, nasıl kullanılır da bu döngü kırılır bilmiyorum ama önemli bir basamaktır diye düşünüyorum.

biri bana illa aşkı tanımla dese hayal dünyamın karadelikleri derdim. çok özenle seçtiğim, çok özenle sevdiğim ve çok güzel hayaller kurduğum insanları istemsizce atıp hiçliğe uğurladığım bir karadelik. karadeliğin sonu benim derin hüzünler çukurumla kesişiyor ve benim içim, hayallerim her defasında biraz daha fazla boşalıyor.

devamını okuyayım »
27.03.2014 23:04