ewrimdisi

  • 364
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

gözlem yapmak

çevrenizdekilerin davranışları, size olan yaklaşımları, kaçırdığınız veya göz ardı ettiğiniz olaylar farkındalık laneti ile yüzeye çıkıp gözünüze batmaya hatta kanatmaya mı başladı? ilişkilerinizdeki iletişim bağlamını yenilemek, tutum ve davranışlarda eşitlik mi istiyorsunuz? " modern insan" saçmalığı ile beyninize sokmaya çalıştıkları "öfke kontrolünüzü" kaybettiğinizi mi düşünüyorsunuz? yoksa empatiden de mi yoksunlaştınız?

tüm bunlar beyninizi tırmalarken kısa bir süreliğine ıssız adaya gidip "3 şey" ile yaşama imkanınızda yoksa size sunulan gözlem yapma diyarına hoşgeldiniz. artık insanlarla konuşup nedenleri, sonuçları irdeleyip çözüme kavuşturmak yerine sessizce süreci izleyebilir, doğruları tavırlara gömüp sakince yolunuza devam edebilirsiniz. başka zamanlarda yaptığınız ve size yapılan hataları tolere etmek yerine gözlem halınızın altına süpürmek ardından da istediğiniz insan üzerine çırparak "vicdanı" temiz tutma hatta mağdur olma özgürlüğünüz bile var.

değer vermediklerimizi, vermiş gibi yaptıklarımızı şükür, bencillik ve suçlama bağlamında nasıl gözleyeceğimizi öğrendik. peki bizim için değerli olan, hayatlarımıza etki etmiş insanları nasıl mı gözleyeceğiz?

gözlemek istediğimiz insanları kendi eksenimizden kaydırarak başkaları ile olan ilişkilerine bakarken eş zamanlı olarak da geçmişine, yaşadıklarına, yaşattıklarına dönelim. 3. ve 4. kişilerin ilişkileri ile kıyaslamak yerine okuduklarımızla, izlediklerimizle özdeşletirelim. yetmesin kendimize de dışarıdan bakmaya çalışalım, sakinleşelim, yabancılaşalım, uzaklaşalım. el verdiğince düşündüklerimizi, hissettiklerimizi anlatmaya çalışalım tüm bunları da uzun zamanlara yayalım. yayalım ki gözlemin sonunda iki elimizde de birer iğne olsun fakat bu iğneleri birbirimize batırıp acıtmak için değil, ruhumuza yama yapmak için kullanalım.

bu süreç çok mu uzun? zaten bu yol, bu uzun süreci paylaştığınız veya paylaşacağınız az sayıda insan için var.

devamını okuyayım »
03.02.2014 17:36