exaggeration

  • 464
  • 3
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

mardin

şehir merkezinde * nüfusun çoğunluğu sanılanın aksine; kürt değil, araptır. midyat'ta da çoğunluk araptır. diğer ilçelerde ya kürtler daha fazladır ya da arap ve kürt nüfusunun sayısı birbirine çok yakındır. kızıltepe'nin tamamına yakını kürttür. şehirde şu andaki toplam süryani sayısı ise; 150 haneyi geçmez. ( kürt ve araplara dair nüfus bilgisi yöre halkından; süryanilere dair nüfus bilgisi ise deyrülzafaran manastırının metropolitinden alınmıştır. )

eskiden tüm süryani ortodoksların dini merkezi mardin'deki deyrülzafaran manastırıydı. patrik burada yaşardı. daha sonra 1924'te din eğitiminin yasaklandı ve patrik'in türkiye cumhuriyeti vatandaşı olması zorunluluğu getirildi. 1932'de süryani ortodoks patriği öldü ve hem yeni patrik suriyeli olduğu için, hem de türkiye'de artık din eğitimi yasak olduğu için; merkez şam'a taşındı. bunun türkiye için büyük bir kayıp olduğunu düşünüyorum; hem kültürel, hem de siyasi anlamda. çok küçük bir örnek vermek gerekirse bugün hala tüm dünyanın gözlerini üstüne çeken hindistan'la türkiye'nin çok da derin ticari-siyasi-sosyal-kültürel bağları yok. oysa bugün hindistan'da 2 milyon süryani ortodoks yaşıyor. süryanilerin konuştuğu dil; aramice ise dünyanın bilinen en eski dili* ve hz. isa'nın günlük konuşmalarını yaptığı dil. son olarak süryanilik bir ırktır; mezhep, inanç vs değil. böyle de önemli bir topluluğa ev sahipliği yapar mardin.

şehrin görüntüsüne gelince. dar sokakları ve kalenin altına ve dağa kurulmuş sarı şehir görüntüsüne diyecek bir şey yok; ama yine de bozan bir şey var bu muhteşem görüntüyü: çanaklar. nasıl çözülür bilmiyorum ama bu çanak anten görüntüsünün şehirden silinmesi lazım. kentin tam üstündeki kale ise askeri amaçlarla kullanılıyor. bölge halkından bir abi "32 yaşında olduğunu, doğduğundan beri mardin'de yaşadığını ancak o kaleye sadece 1 kere çıkabildiğini" söyledi.

şehirde sinema cidden ucuz. öğrenci 3 tl, tam 5.

dara antik kenti kesinlikle görülmeli diye düşünüyorum. dara bir köyün içinde. köye gittiğinizde 10 yaşındaki kız çocukları size rehberlik edebilir. bize biri etti, adı şinda'ydı. adının anlamından*, dara antik kentindeki her bir detaya kadar size bilgi verebilir bu kız çocukları. dara antik kentinde; su kanalları kısmı ve mezarlık kısmı var. girişler ücretsiz. özellikle mezarlık kısmı kapadokya'daki zelve'ye çok benziyor. zelve için girişte 20 tl isterlerken buranın ücretsiz olması cidden biraz düşündürücü.

suriye sınır kapısı* nusaybin şehir merkezindedir. şu günlerde yol geçen hanı oralar tabi ki.

türkülerdeki o meşhur mardin kapı şırnak tarafına düşüyormuş, göremedim orayı ama eminim ki güzeldir.

fıstıklı kebapı mutlaka ama mutlaka denemelisiniz.

mardin'e özgü ne dinleyebilirim diye hiç düşünmeyin; zira reyhaniyi duymadan ordan çıkma ihtimaliniz yok gibi bir şey.

şehir merkezinde tekel bulmakta çok sıkıntı yaşamazsınız. ayrıca sadece süryani şarabı satan dükkanlar da var bolca.

şehirde benim yazmadığım ve gezmediğim daha başka bolca kale, cami, çarşı vs bulunur.

edıt: sveydaliiuyardı. mardin kapı diyarbakır'da imiş.

devamını okuyayım »
02.10.2014 23:37