excellent

  • 142
  • 0
  • 0
  • 0
  • 12 yıl önce

eskişehir'in savaş uçakları

"kuşlar için jetlere rota değiştirtmek inanılmaz..."

ege üniversitesi tabiat tarihi uygulama ve araştırma merkezi’nin ‘kuşların büyükelçisi’ diye tanınan müdür yardımcısı prof. dr. mehmet sıkı, tsk’nın izmir kuş cenneti üzerindeki uçuş rotalarını değiştirmesini ‘inanılmaz’ buluyor ve büyük bir sevinç yaşıyor. koloni halinde kuluçkaya yatan flamingo, pelikan ve deniz kırlangıçlarının uçak gürültüsünden rahatsız olduğunu, gürültüden ürkerek havalandıklarını, bu esnada yavrularının öldüğünü dile getiren sıkı, rotanın değiştirilmesiyle bu yavruların ölmesinin engelleneceğini söylüyor. izmir kuşcenneti’nin bulunduğu bölgede zaman zaman liman yapılması teklifinin yapıldığını hatırlatan sıkı, şunları söylüyor: ‘türk askerinin çevre ve doğanın korunmasına, özellikle izmir kuşcenneti’nin korunmasına göstermiş olduğu hassasiyetin; izmir kuşcenneti sahillerine liman yapmak isteyenlere ve kuşcenneti üzerinde değişik beklentileri olan diğer özel sektör temsilcilerine örnek olmasını, askerlerimizin göstermiş olduğu bu davranıştan da ders almalarını diliyoruz.’

olağanüstü bir karar

tamer dodurka (prof. dr.- iü veteriner fakültesi iç hastalıkları anabilim dalı başkanı): bu tür kuşlar gürültüye karşı çok duyarlı. bunun yapılması ülkemizde pek alışıla gelmiş birşey değil. çok şaşırdım. olağanüstü bir karar.

yurtdışında olurdu

orhan kural (prof. dr.- itü maden fakültesi öğretim üyesi): hava kuvvetleri’nin böyle bir başlangıç yapması beni çok memnun etti. bu tarz kararlara yurtdışında rastlamak daha fazla mümkün olabiliyor.

dilerim örnek olur

süsen erkuş (doğa ve sokak hayvanlarını yaşatma derneği başkanı): hava kuvvetleri komutanlığı’nı ve ege üniversitesi’ni bu duyarlılıklarından dolayı kutluyor, gerçekten tebrik ediyorum. dilerim bu karar örnek olur.

http://www.hurriyetim.com.tr/…~2@nvid~457836,00.asp

devamını okuyayım »
22.08.2004 23:06