exelti

  • 1208
  • 5
  • 1
  • 0
  • dün

kadınlarda dış görünüş sahtekarlığı

sahtekarlık olarak adlandırılmaması gereken durumdur. (bazı durumlar hariç)

öncelikle kadınlar, tüm doğanın aksine insanoğlunun güzel ve bakımlı olması gereken tarafı olarak adlandırılıyor. bir aslan veya bir tavuskuşunda görebileceğiniz gibi, süslü taraf aslında doğada erkektir. böylece dişinin ilgisini çekebilir.

paylaştığım linkteki fotoğrafta soldaki dişi, sağdaki erkek aslandır ve güzellik/gösteriş farkını çok net görebilirsiniz.
link;

http://i.hizliresim.com/d3bmyd.jpg

şartlar bu durumdayken yer yüzünde neredeyse, dişinin erkeğe (çoğunlukla) güzel görünmeye çalıştığı tek canlı türüyüz.

bu bile doğaya çok karşı bir durumken, bir de yaşadığımız sosyal hayatın getirileri söz konusu. ülkece bir kişiyi tamamen kıyafetinden yargılayabilen, ilk görüşte kişiliği hakkında tamamen bir fikre varabilen bir yapımız var.

kadınları eleştirme katsayımız oldukça yüksek.

(çok makyajlısı kaşar, hiç bakımsızı kezban, açık giyineni kaşar, kapalı giyineni kezban vb. yaftalar.)

hal böyleyken asırlar içeriside kadın, erkeğe nazaran daha çok bakımına ve dış görüntüsüne düşkün bir hal aldı. yaftalardan kaçmaya çalışırken yeni yaftaların kurbanı oldu.

fransada yerdeki dışkılara basmamak için icat edilen topuklu ayakkabı, şık davetlerin vazgeçilmezi halini aldı, kadınlar gün geçtikçe yaşı ve görüntüsüne takılan, özgüvenlerini kıyafet ve makyaj gibi maskelerin ardına gizlemeye çalışan insanlar oldular.

bu aslına bakıldığı zaman, sahtekarlık değil, tamamen arz talep sonucudur.

tabii ki tüm bunlardan bahsederken, estetik müdahaleleri konu dışı bırakarak konuşuyorum. çok gerekli olmadığı ve sağlıksal tehdit içermediği sürece, insanlar yaşlanmalı, yaşanmışlıkları çizgilerle yüzlerine kazınmalıdır. çok daha güzel.

burada makyaj yapmayan, saçını hep toplayan, sürekli spor ayakkabı giyen kadınlarla ilgili de linçlerin başladığını daha önce görmüştüm.

her ne kadar konu bu şekilde olduğunda, hem kadınlar hem de erkekler, sözde sadelikten yana olsa da, iyi giyimli, makyajı saçı yerinde bir kadın gördükleri zaman etkileniyorlar. kadınlar kıskanıyor, erkekler sahip olmak istiyor.

tabii ki burada tamamen bir genelleme üzerinden konuşuyorum. ve aynı zamanda abartı ile olması gerekeni birbirinden ayırabileceğimize inanarak anlatıyorum.

kısacası; kadınlar da erkekler de, kişisel bakımına, sosyal yaşantı içerisinde bir pozisyona sahip olabilmek, eş adaylarına veya eşlerine güzel/yakışıklı görünmek adına dikkat ediyor. bir garsonun bile size karşı olan tavrı, oturmuş bu dış görünüş kalıplarından dolayı değişebiliyor.

bunu sahtekarlık olarak görmüyorum, abartısını onaylamamakla beraber, gereği kadarını çağın ve sosyal yaşantının getirisi olarak görüyorum.

her şeyin orta kararı iyi.

devamını okuyayım »