eye snap

  • 1016
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

bodrum

türkiye'nin ve dünyanın her yerinde olduğu gibi kazıklanmamaya dikkat edersen hakikaten çok güzel yer.

ben kendimi bildim bileli bodruma gidiyoruz. baya böyle bidi bidi denize emeklerkenden beri. şu yaşıma geldim, bu sene de bodrumdan döneli bi hafta oldu.

sürekli bodrumda bi lahmacunun 50tl olması, yok bilmemne olması, club girişi, plaj şezlong parası filan diye şeyler okuyorum. hiç kendisini görmedim. böyle şeylere hiç denk gelmedim. bodrumda yazlığından çıkmayan tip olduğum için de değil, koy koy çok iyi biliyorum bodrumu, her köşesinde ne var, nereye gidilir...

hacı şimdi yalıkavak kazıkçı. elitçi. eski elitçilerden. marinası bana uzak düşmana yakın olsun, restoran filan seçerken çok çok dikkatli olmak lazım, her an götünüze girebilir çok doğru. gezmeye gidilir ama oturup birşey yiyeyim diyorsan menülere bakacaksın. hiçbir yere oturmasan en güzeli.

gümbet tam anlamıyla leş turist kazıkçısı. rezillik akıyor her yerinden. leş turist istiyosanız buraya gece içmeye filan gidebilirsiniz, kusan sıçan irlandalı ve ingiliz varoşu kaynıyor olacak. bakkalda bile birşeyin fiyatı belli değil, tipine göre fiyat söylüyorlar.

torbada görecek birşey yok. hiç birşey yok.

eskiden türkbükü, ve gölköy olan yerler şimdi göltürkbükü oldu. burası ünlülerin paparazzi şovu yapma mekanı. ayçekmeyin beach filan burada. "paranız mı yok, tatile mi çıkamıyosunuz, banane amk" diye video çeken tırtlar göltürkbükü'nün ruhunu çok güzel yansıtıyor.

ama

bitez ve yahşi'de kıyıda balıkçı restoranları vardır. ucuz değildir ama kazıkçı da değildir, deniz kıyısında bir balık yiyelim rakı içelim diye buraya gidilebilir. hergün değil, ama hiç gidilemeyecek fiyatlarda değildir.

ortakentin pazarı olur, çok güzel, çok zengin. herşeyin en lezzetlisini buradan alırsın.

akyarlar'a deniz kıyısında oturup çay içip tatlı yemeye gidebilirsin, akşam yemeğine de gidebilirsin, istanbul'da, ankara'da ödeyeceğinden fazlaya çıkmaz. sakindir. takı bakarsın. buranın da pazarı oluyor ama bi ortakent pazarı değil. manzarası da muhteşemdi, tam ortasına beton yığdılar. denizi hala güzel, hatta karaincir, aspat ve akyarlar'ın denizi bodrum'un en güzel denize girilecek yerleri diyebilirim.

gümüşlük bodrum'un cihangir'i bir nevi. yeme içme konusunda burada pahalı yeri de var, çok ucuz yerleri de var. köfte ekmekçisi meşhur, ya ucuza ona takılın derim, ya da rakı balık yapın biraz tuzluya, ama değer. 1850tl gelmeyecek hesap. tavşan adasına yakın, denizin içinden yürüyerek tavşan adasına gidiliyor. ama akşam üstü gitmeyin, güneş battıktan sonra denizin içinden yürümek çok zor. denizi bodrumun en çirkin denizlerinden biri. derin deniz severim ama burası karanlık derin ve çok aşırı yosunlu bir deniz. dalmayı seviyorsanız batıklar var ama, bakabilirsiniz. takıcılar, ıvır zıvırcılar çok. gümüşlük küçücük bir yer.

gelelim turgutreis'e. bence bodrumun en güzel yeri. böyle deyince burda oturuyomuşuz gibi oldu. hayır, maalesef hiç burda oturmadım. pazarların en büyüğü burda, ctesileri yunanistandan buraya pazara geliyo insanlar. çaput pazarı ayrı, sebze meyve pazarı ayrı. kıyıları var bir sürü beleş. denizi de fena değil. çarşı içinde gezmesi çok zevkli, birşey alasınız olmasa da bakıyorsunuz işte, göz oyalıyor. yabancıların çok olduğu publar, pansiyonlar da var, türkler de çok var. amiral kafe'si var, deniz kıyısında, illa oturup çay içmek lazım, gün batımında filan. fatma bacısı var bir tane meşhur, mantısını mutlaka yemek lazım. d-marin burada, çok güzel bir marina, marina ölçeğinde kazıkçı da değil. klasik müzik festivali oluyor burada, muhteşem. bir kaç sene önce fazıl say'ı dinlemiştik, bu sene vanessa mae'i dinledik. rakı balık yapacaksanız da burada öneririm, migrosun arka sokağı silme rakı balıkçı dolu. sünger pizza burada, pizzası meşhur, çıngıloğlundan da peynir, börek, sarma filan alırsınız. açık hava sineması var birde, acayip keyifli oluyor. bir de buradaki bitez dondurmacısına gidin derdim de kanyaklı dondurmayı kaldırdıkları için kızdım, demiyorum. gece eğlencesi için gelinecek bir yer değil turgutreis. biranızı rakınızı şarabınızı keyifle içersiniz ama 300 500 yok.

bodrum merkeze geleyim şimdi. burada kazıkçısı da var, ortlaması da, ucuzcusu da. yerli turist de var, yabancı da. onu sen bileceksin artık biraz nerede kazıklanırım diye. gel abi, gel abla diyenin tipine, konuşmasına, mekana göre karar vereceksin. bence gece içmeye, dans etmeye, müzik dinlemeye filan en gelinebilecek yer bodrum merkez. marina tarafına devam edersen biraz pahalanmaya başlıyor, içine devam edersen karışık. ben olsam rakı balığa bodrum merkeze gelmem. yemeğe bile gelmem. rock bara gelirim, içmeye gelirim. ya da işte penguen'de tatlı yemeye filan gelirim. denize girmeye hiç gelmem. denizi güzel ama şehir karmaşasında değmez.

şimdi bu bahsettiğim yerlerin hepsi birbirinden çok farklı. bodrum dediğin sana tek birşey sunan bir yer değil, seç beğen al. hatta imkanın varsa çık çatal adasına, çavuş adasına, kiremit adasına git, ayağın toprağa basmadan denizde gün geçir, kafa dinle, medeniyeti unut. şunca senedir bodruma gidiyorum, her gittiğimde de illa bir köşe bucak geziyorum. bi akşam orda, bir gün burda.. dondurma istiyorum yaştan bar bar gezecek yaşta, ordan rakı balık yapalım, ordan yav çayımızı içelim yaşa geldim buralarda, bir kere götüme hesap girmedi. hoşuma gitmeyen hesaplar geldiği oldu ama azıcık aklı selim, seçici davranınca "oo bunlar turist sikiyo" mekan zaten tipinden halinden belli oluyo.

yalnız kitap fuarını kaldırdılar ya.. alacağı olsun bodrum belediyesinin. ona kırgınım hala.

devamını okuyayım »
17.08.2014 12:47