eyke

  • 1275
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

bedelli askerlik

1500 yıllık türk tarihinde zorunlu askerliğin geçmişi sadece 104 yıl. yüksek sayıda asker gereksinimi nedeniyle dünya savaşı öncesi 1914'te çıkarılan kanun o gün bugündür devam ediyor.

daha önce askerlik maaşla yapılan profesyonel bir meslekti. sadece savaş zamanlarında elverişli olan kişiler askere çağrılıyordu. daha sonra kura sistemi getirildi. o zaman bile üniversite öğrencileri, üst düzey bürokratlar gibi bazı zümreler askerlikten muaf tutuluyordu.

2018 yılında, tüm dünyanın değiştiği, savaş meydanlarının kalktığı, savaş teknolojilerinin insansız araçlara evrildiği günümüzde tamamen amatör insanların askere alınmasını ben sorguluyorum.

dünyanın tüm gelişmiş ülkelerine bakın, tamamının ordusu profesyoneldir. bizim de aslan gibi profesyonel askerlerimiz vardır. nitekim afrin'de ne kadar başarılı olduklarını gördük. bu çok açık.

1900'lerin başında nüfusun tarlayla uğraştığı, kafa başına eşit üretim yaptığı dünyada, bir kişiyi üretimden alıkoyup askere almanız bir şey kaybettirmezdi.

bugün 1500 kişinin çalıştığı otomobil fabrikasında çıkan araçların kalite kontrolünü yapan mühendisi veya elazığ'ın bir kasabasında günde 100 hasta gören ortopedi uzmanını seni askere alıyorum diyip 6-12 aylığına almak kulağa nasıl geliyor?

bunun için biz bedelli askerlik diyoruz. bu hizmet için bu adamların parasını alın. aslan gibi askerliğini yapan, bu işi mühendisten, doktordan 1000 kat daha iyi yapacak olan profesyonellerimize verin. insansız araçlar geliştirin. teknolojiye yatırın.

dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde zorunlu askerlik yoktur. ama bir çoğu inanılmaz iyi ordulara sahiptir.

bedelli askerlik çok kolay rasyonalize edilir ve bu halka anlatılır. bizim halkımız ferasetlidir. korkmayın. paranın nereye gittiğini anlattığınızda dimdik arkanızda durur!

bu derdi artık bitirin!

devamını okuyayım »
29.03.2018 00:00