eylemsizlikmodu

  • bıçkın (488)
  • 654
  • 0
  • 0
  • 0
  • 11 ay önce

breaking bad

öncelikle gerçekten izlediğim diziler arasında senaryosuyla, olay örgüsüyle gelmiş geçmiş en iyi dizi olma durumunu sonuna kadar hakeden bir dizidir. öyle ki 5. sezonun son bölümüne kadar olaylar o kadar iyi kurgulanmış ki, hiçbir bölüm hatta abartırsak hiçbir sahne gerçekten gereksiz değil. ayrıca dizi olmasına rağmen kamera geçişleri, durağan sahneler vb. gibi tekniklerle de gerçekten sanki bir sinema filmi izleniyor hissi de yaratan mükemmel yapımdır. mutlaka ama mutlaka izlemek lazım.

--- spoiler ---

her şeyden önce tamamen gerçek durumlara bağlı kalınarak çekilen bir dizi olduğu için tam bir efsane bence. şöyle ki dizinin hiçbir yerinde örneğin walter azılı bir katil olmuyor, ne bileyim jesse uçan tekmeler atarak dövüşmüyor. yani zaman içerisinde normal bir öğretmenle tembel bir öğrencide olabilecek kadar değişim yaşıyorlar. ama gerçeklikten hiç kopmuyorlar.

zaten dizinin sonunda walter itiraf ediyor, her şeyi ailesi için değil kendi egosu için yaptığını. hayatının çoğunu bakıldığında -özellikle hank'le olan muhabbetlerde belli oluyor- ezik olarak geçiren birisi olduğu için o gücü elinde tutmak kendi deyişiyle yaşadığını hissetmek hoşuna gidiyor. çünkü mike'ın bir sahnede söylediği gibi bütün bu dağıtım sistemini gustavo'yu öldürerek bozmayıp her yaptığı partiden üç beş milyon kapsaydı maddi anlamda daha mantıklıydı zaten. ama isteği jesse'ye söylediği gibi imparator olmaktı. yani bir an için bunu gerçekten istedi.

ve en sonunda yaptığı hamleyle en azından ailesine para bırakabildi. sonuçta hank'i de sayarsak bütün bir ailesini kaybetti. yani aslında işler öyle bir noktaya geldi ki, varil varil parası var ancak etrafında bir tane bile insan yok. hatta paranın büyüsüne bir an için kapılan skyler bile -ki çoğu yerde gıcık olurum kendisine- sonlarda işlerin çığrından çıktığını gördü.

toparlamak gerekirse tabiki walter ve jesse'ye, obsesif ajan, amca hank'e, sistemli, başarılı gustavo'ya, komik avukat saul'a, en baba koruma mike'a selamlar olsun. ne diziydi ama be.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »