ezeriko

  • azimli
  • hırçın golcü (257)
  • 2508
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

ekşi sözlük

yapmadım demeyin. illa ki bir defa yapmışsınızdır. her gün değil herhalde, çoook eskiden. "internet amelesi" olduğunuz devirde. adınızı -tabii ahmet yılmaz, zeynep şahin gibi adım başı rastlanacak bir isim değilse- google'a (eskiden buralar dutluktu, google neyin yoktu, biz aramalarımızı yahoo'dan ve altavista'dan yapardık demek istedi bu deli gönül) girdiniz. benimle ilgili bir şey yazılmış mı diye baktınız.

tamam. siz yapmadınız. ama ben yaptım. gereksiz bir forumda çıktı adım, bir mesaj yazmışım fi tarihinde, ne olduğunu bile unutmuşum. sonra bu pis egoyu tatmin edecek ekşi sözlük çıktı bir yerlerden. ikinci nesilden beri takipteyim ama hiçbir zaman sürekli takılan tiplerden olmadım. bütün yazar alımlarını kaçırmamdan da belli zaten. ne zamanki altıncı nesil treniyle ben de girdim içeri, o zaman aidiyet duygusu biraz sardı beni işte. ekşi'yi homepage yapmalar, karmaya ilgi duymalar, dışarıda, alakasız bir yerdeyken bile "bir bakıp" çıkmalar filan.

şimdi şöyle bir arkaya bakınca 1300 entryi devirmişim, hoş o kadar dinamik bir mecra ki burası, birkaç ay sonra bakınca bu rakam çoktan kendini aşmış olacak. epeydir de bir arama motorunda adımı aramamışım. nedenini şimdi anlıyorum. bu sitenin 1300 değişik noktasına bir mim koymuşum. kah beğenilmiş, kah birilerinin sinirlerini bozmuş, kah farkedilmemiş ama bu okyanusun içinde de kendi çapımda bir renkli süs balığı olmayı becerebilmişim. belki açık ismim soyadımla değilim burada ama nickim de o kadar gizli saklı değil, adımla çok eşleştirilebilir şeyler, o yüzden (ünlülerin çok sevdiği ve sözlüğün ruhunu zerre kadar anlamadıklarını belli eden o boş eleştiriye atfen) hiçbir zaman da kendimi bir nickin arkasına sığınıp gelene geçene sallıyor gibi hissetmedim.

ha hiçbir zirveye katılmamışım, hiç arkadaş yapmamışım bu ortamdan. varsın o da benim tercihim olsun. ben sosyal yönünü değil de bilgi yönünü seçtim bu ortamın. kaç defa bilginize hayran oldum, kaç defa koltuktan düşercesine güldüm, kaç defa "yahu bunu yazan insan olabilir mi?" dedim, küstüm, kaç defa "allah belanı versin pis herif" dedim çok kötü butonuna sarıldım.

benim için böyle bir şey ekşi sözlük. herkesin bir ekşi hikayesi varsa, kendiminkini de burayı oluşturan ve yaşatan herkese teşekkür etmek için anlattım.

devamını okuyayım »