fanisheyler

  • 135
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

la paz

la paza gündüz vakti uçak ile gidildiğinde dikkat ceken ilk şey aliminyum çatılardan kaynaklanan parlak bir görüntü oluşmasıdır şehrin üzerinde. uçak yaklaştıkça tuğladan evler gözükür ve bahçelerin de yine tuğlalar ile birbirinden ayrıldığı secilir.

la paza vardıktan sonra pasaport kuyruğunda formlar doldurtuyorlar ve sorular neden la paz gibi manasız içerikte. taksiler elli ila yetmiş bolivianosa götürüyor şehir merkezine. şehirde gezmek isteseniz harcayacağınız maksimum gün sayısı iki olabilir. ilk gün gidip terminalden sonraki durağınız için bilet bakmanız gerekecektir. terminalin bir özelliği eiffel kulesini yapan mimar gustave eiffelin elinden çıkmasıdır. ilginç bir bilgi. la pazın en önemli özelliği buradan otobüs ile uyuniye, sucreye, potosiye, punoya, cuscoya, copacabanaya gidebilecek olmanız. hatta buenos airese bile otobüs var ve terminalin etrafı yerel yemekler yapan küçük yerler, meyve kompostoları satan teyzelerle dolu. ancak farkettiğiniz ilk sey bu değil, la pazda nefes alamıyorsunuz.

sigara içmeyi la pazda bıraktım. böyle de havalı bir hikayesi var. çünkü çakmak yanmıyor. yansa da sigara tad vermiyor. bolivya ve perudan gecirilen onbir günün sonunda sigaradan tamamiyle kopabilir insan. konumuz la paz.

la pazda hosteller var daha çok ve kaç yıldızlı hotel olursa olsun lüks anlayışları dünya standartlarının oldukça altında kalacağı için temiz bir hostel iş görecektir. bir kilisesi mevcut şehir merkezinde adı san francisco ve onun çevresinde yerel ürünler satan dükkanlar var. alpaca yününden kazaklar coraplar mevcut ve oldukça uygun fiyatlı ancak asıl vatanı peruda cok daha güzelleri mevcut. bir cadı pazarı var hemen yan sokakta bebek alpacaların ceninlerini, büyüklerinin toynaklarını koymuşlar raflarına, evet turistik ama kime hitap eder ki cenin görmek.

la pazda yapılacak bir aktivite cholita wrestling izlemek olabilir. bu güreşler pazar günü şehrin dışında düzenleniyor ve özel turlar ile gitmek oldukça mantıklı. cünkü gitmek için elli bolivianos ödemeniz gerekirken taksiye, giriş ücreti de kırk bolivianos, geziler seksen bolivianos ile mümkün olabilir. özellikle güreşin izlendiği yerden sehir merkezine giden teleferiğe kadar yürüyün çok gec bir saatte çıkmazsanız. gerçek la paz orada ve insanların birbirine eski ayakkabı bağcıklarını satmaya calıştıgını göreceksiniz.

la pazın özelliği iç savaş sonrasında başkent kabul edilmesi. ancak sucreyi görüp de la pazı başkent olarak kabul etmek pek mümkün değil. sucre ne kadar modern ve insancıl ise la paz o kadar tekinsiz yerlerdeymiş gibi hissettiriyor kendini.

ispanya ile bağımsızlık adına en önde mücadele eden bolivya güney amerikada en son kazanan ülkedir bağımsızlığını. sonra da iç savaşlar yaşanır uzun bir süre. bu sebeple la pazda savaşta sakat kalmış insanları görürsünüz sokaklarda. bu sebeple balayı için gidilebilecek yer değildir hani.

devamını okuyayım »
13.02.2015 02:23