fantom slx

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (526)
  • 2500
  • 10
  • 3
  • 0
  • 3 gün önce

31 mart 2015 türkiye geneli elektrik kesintisi

geyiği bir tarafa bıraırsak, (bkz: enterkonnekte sistem) denen şeyin doğrurduğu risklerden birinin gerçekleşmesidir. olma ihtimali az, ama olunca böyle olur.

tüm ülkenin elektrik ağını tek bir network'e dönüştürmenin sayısız faydası vardır ama bileşenlerden birinde büyük bir arıza olması haline böyle bir sonuç da doğurur. daha önce de amerika ve brezilya'da ülkelerin yarıdan fazlasını elektriksiz bırakan arızalar olmuştu. hatta belgeseli bile vardı malum kanallarda.

bildiğim kadarıyla durum şu: bütün ülkedeki elektrik üretimi ve ithal edilen enerji, birbirine bağlı dev bir şebeke oluşturuyor ve birileri bu şebekeyi saniye saniye yönetiyor. özetle, tüketime göre üretim ayarlanıyor; bir santral fazla üretince diğeri kısılıyor. barajlar dolup taşınca üretim oraya kaydırılıp doğalgaz santralleri kapatılıyor mesela. bu sistemde tüm santraller ortak bir şebekeye elektrik sağladığı için, diyelim ki büyük bir santral aniden üretimi durdurdu, ya da atatürk barajının türbinlerinden biri arızalandı. işte bu durumda, şebekedeki diğer girişlerden aşırı güç çekmeye başlıyoruz doğal olarak. zaten enerji çok pahalı bir yatırım alanı, haliyle ortada atıl kapasite pek yok. yani her santral tam kapasite çalışıyor, kenarda yedek santral bekletemiyorsun. bizde sanırım dün iskendurun'daki bir santral durmuş. o anda diğer santrallerden ve ithal hatlardan çekilen aşırı güç, ana hatların ya da üretim tesislerinin kendini kapatmasına (dev bir şalter atması diyelim) neden oluyor. tabii her atan şalter, geride kalanların yükünü daha da artırıyor ve bu döngü devam ediyor. müdahale edilmezse yeni türbin arızaları oluşabiliyor.

sonuçta ülkenin büyük kısmı elektriksiz kaldıktan sonra, olaydan etkilenen tüm hatlar yavaş yavaş devreye alınıyor. arızaların da giderilmesi gerekiyor tabii ki.

burada anlatmaya çalıştığım, aslında büyük bir tasarım sorunu var bu sistemde. şebekeye enerji girdilerindeki küçük arızaları telafi etmesi çok iyi, ama büyük kesintilere karşı korumasız bir sistem. (bkz: redundancy) sağlayamadığın durumlarda böyle devasa kesintiler nadir de olsa olacaktır.

devamını okuyayım »
31.03.2015 15:09